LimeSurvey 4.x.x - en to fi translation catalogue (4886 entries)

en:  Are you sure you want to reset this file?
fi: Haluatko varmasti palauttaa tämän tiedoston oletusarvoonsa?

en:  Browse uploaded resources
fi: Selaa tuotuja resursseja

en:  Please select a file to import!
fi: Valitse tuotava tiedosto!

en:  global level
fi: kaikille kyselyille

en: %d file deleted.|%d files deleted.
fi: %d tiedosto poistettiin.|%d tiedostoa poistettiin.

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
fi: %s attribuutti poistettiin|%s attribuuttia poistettiin

en: %s cannot be left empty
fi: %s ei voi olla tyhjä

en: %s cannot be left empty.
fi: %s ei voi olla tyhjä.

en: %s duplicate records removed
fi: %s kaksoistallennetta poistettu

en: %s entries were not copied because they already existed
fi: %s riviä ei kopioitu, koska ne olivat jo olemassa

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
fi: %s tietueista sivuutettiin, koska ne olivat sulkulistalla

en: %s field(s) were successfully added.
fi: %s kenttä(ä) lisätty onnistuneesti.

en: %s invalid attributes
fi: %s virheellistä ominaisuutta

en: %s is an invalid value for this question
fi: %s ei kelpaa tämän kysymyksen arvoksi

en: %s lines had a mismatching number of fields.
fi: %s rivillä oli vastaamaton määrä kenttiä.

en: %s lines with invalid access codes skipped (access codes may only contain 0-9,a-z,A-Z,_).
fi: Ohitettiin %s riviä joissa oli virheellisiä pääsyavaimia (sallitut merkit ovat 0-9, a-z, A-Z, _).

en: %s min. %s sec.
fi: %s minuuttia ja %s sekuntia.

en: %s missing attributes
fi: %s puuttuvaa ominaisuutta

en: %s must be case-insensitive equal to %s
fi: %s pitää olla merkkikokoriippumattomasti vastaava kuin %s

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
fi: %s

en: %s new participants were created
fi: Luotiin%s uutta osallistujaa

en: %s not found!
fi: %s ei löydy!

en: %s of %s columns selected
fi: %s / %s sarakkeista valittu

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
fi: %s vanhaa vastausta ja niihin liittyvät ajastukset tuotiin onnistuneesti.

en: %s old response(s) were successfully imported.
fi: %s vanhaa vastausta tuotiin onnistuneesti.

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
fi: %s osallistujajako poistettiin|%s osallistujajakoa poistettiin

en: %s participants have been copied to the central participants table
fi: %s osallistujaa on kopioitu keskitettyyn osallistujatauluun

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
fi: %s osallistujaa kopioitiin kyselyn osallistujataulukkoon

en: %s participants have been shared
fi: %s osallistuja(t) on jaettu

en: %s records found in CSV file
fi: %s tallennetta löydetty CSV-tiedostosta

en: %s records have empty mandatory fields
fi: %s tallenteessa tyhjiä pakollisia kenttiä

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
fi: %s tietueilla on keskeneräiset tai väärät attribuuttien arvot

en: %s records imported
fi: %s tallennetta tuotu

en: %s records in CSV
fi: %s tallennetta CSV-tiedostossa

en: %s records met minimum requirements
fi: %s tallennetta täytti minimivaatimukset

en: %s records were duplicate but had attributes updated
fi: %s tietueista olivat duplikaatteja, mutta määreet päivitettiin

en: %s records where the number of fields does not match
fi: %s vastauksia, joissa kenttien määrä ei täsmää

en: %s records with allowed invalid email
fi: %s tietueista sisältää sallitun epäkelvon sähköpostin

en: %s records with invalid email address removed
fi: %s tallennetta, joissa on virheelliset sähköpostiosoitteet, poistettu

en: %s records with other invalid information
fi: %s tietueista sisältää muuta epäkelpoa tietoa

en: %s response lines in your file.
fi: %s vastausrivejä tiedostossasi.

en: %s responses already exist.
fi: %s vastaukset ovat jo olemassa.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
fi: %s vastauksia ei voitu lisätä tai päivittää.

en: %s responses were inserted.
fi: %s vastauksia lisättiin.

en: %s responses were updated.
fi: %s vastauksia päivitettiin.

en: %s rows per page
fi: %s riviä sivulla

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
fi: %s lukematonta viestiä tutkittiin, joista %s oli merkitty palautuksiksi järjestelmässä.

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
fi: %s lukematonta viestiä tutkittiin, yhtään ei ollut merkitty palautuksiksi järjestelmässä.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
fi: %s oli kaksoisrivejä ja uutta osallistujaa ei tarvinnut luoda.

en: %s%% completed
fi: %s%% valmiina

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
fi: '%s' ei voi käyttää, jos vaihtoehto 'Muu' on aktivoitu tälle kysymykselle.

en: 'Other:' comment mandatory
fi: 'Muu:'- kommentti pakollinen

en: 'comment' suffix can not be used with multiple choice with comments.
fi: 'comment'-päätettä ei voi käyttää monivalintakysymyksessä kommenttien kanssa.

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
fi: 'time' on varattu sana eikä sitä voi käyttää tälle alikysymykselle.

en: (Any group)
fi: (Mikä tahansa ryhmä)

en: (Any)
fi: (Mikä tahansa)

en: (Autodetect)
fi: (Automaattitunnistus)

en: (Automatic)
fi: (Automaattinen)

en: (Iconv Library not installed)
fi: (Iconv kirjastoa ei ole asennettu)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
fi: (Nimilappusarjoja ei voitu tuoda, koska oikeuksesi eivät riitä luomaan uutta nimilappusarjaa.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
fi: (Tiedoston enimmäiskoko: %01.2f MB)

en: (No target question)
fi: (Ei kohdekysymystä)

en: (None)
fi: (Ei yhtään)

en: (Reason: Administrator email address empty)
fi: (Syy: Ylläpitäjän sähköpostiosoite on tyhjä)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
fi: (Valitse useita nimilappusrajoja käyttäen CTRL-näppäintä)

en: (Sub-)question width
fi: (Ali-)kysymyksen leveys

en: (This question is mandatory)
fi: (Tämä kysymys on pakollinen)

en: (none)
fi: (Ei mitään)

en: 16 or up
fi: 16 tai enemmän

en: 1st quartile (Q1)
fi: 1. kvartiili (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
fi: Ensimmäisen aikarajan varoitusviestin CSS-tyyli

en: 1st time limit warning message
fi: Ensimmäisen aikarajan varoitusviesti

en: 1st time limit warning message display time
fi: Ensimmäisen aikarajan varoitusviestin näyttöaika

en: 1st time limit warning message timer
fi: Ensimmäisen aikarajan varoitusviestin näyttöaika

en: 2nd quartile (Median)
fi: 2. kvartiili (keskimmäinen arvo)

en: 2nd time limit warning CSS style
fi: Toisen aikarajan varoitusviestin CSS-tyyli

en: 2nd time limit warning message
fi: Toisen aikarajan varoitusviesti

en: 2nd time limit warning message display time
fi: Toisen aikarajan varoitusviestin näyttöaika

en: 2nd time limit warning message timer
fi: Toinen aikarajan varoitusviestiajastin

en: 3rd quartile (Q3)
fi: 3. kvartiili (Q3)

en: 400: Bad Request
fi: 400: Virheellinen sivupyyntö

en: 401: Unauthorized
fi: 401: Ei käyttöoikeutta

en: 403: Forbidden
fi: 403: Pääsy kielletty

en: 404: Not Found
fi: 404: Sivua ei löydy

en: 5 Point choice
fi: 5 pisteen valinta

en: 500: Internal Server Error
fi: 500: Palvelimen sisäinen virhe

en: 7bit Swedish
fi: 7bit Ruotsalainen

en: <No default value>
fi: <Ei oletusarvoa>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
fi: Tästä taulukosta on tehty varmuuskopio, johon järjestelmän ylläpitäjällä on pääsy.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
fi: Tästä taulukosta tehdään varmuuskopio jos jatkat. Järjestelmän ylläpitäjällä on pääsy tähän taulukkoon.

en: A child group can't be set as parent group
fi: Perivää ryhmää ei voi asettaa perittäväksi ryhmäksi

en: A code has been updated to %s.
fi: Koodi on päivitetty %s.

en: A condition can be used to add branching logic using ExpressionScript. Either edit it directly here or use the Condition designer.
fi: Ehtoa voi käyttää lisäämään haarautumislogiikka ExpressionScirptiä käyttäen. Joko lisää se suoraan tänne tai käytä Ehtojen suunnittelijaa.

en: A database named "%s" already exists.
fi: Tietokanta nimellä "%s" on jo olemassa.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
fi: Suljettuun kyselyyn ei ole pääsyä osallistujilla (he näkevät ainoastaan viestin, että heillä ei ole pääsyä kyselyyn).

en: A description for your question group
fi: Kysymysryhmäsi kuvaus

en: A first example question. Please answer this question:
fi: Ensimmäinen esimerkkikysymys. Ole hyvä, ja vastaa kysymykseen:

en: A fruity theme for a flexible use. This theme offers monochromes variations and many options for easy customizations.
fi: Fruity-teema joustavaan käyttöön. Teemassa on harmaasävyisiä muunnelmia ja monilla asetuksilla sitä on helppo muokata.

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
fi: Täysi kysymyshakemisto näytetään; osallistujat voivat hypellä olennaisten kysymysten välillä.

en: A group without step status styling
fi: Ryhmä ilman vaiheen osoitustyyliä

en: A participant table has been created for this survey.
fi: Osallistujataulukko tälle kyselylle on luotu.

en: A password must meet the following requirements:
fi: Salasanalle on seuraavat vaatimukset:

en: A placeholder answer to a question. This will appear in the answer field and disappear when real answer text is entered.
fi: Vastauksen paikkamerkki kysymykselle. Tämä näkyy vastauskentässä ja katoaa kun oikea vastaus kirjoitetaan.

en: A question code cannot be longer than 20 characters.
fi: Kysymyskoodin pituus ei voi olla yli 20 merkkiä.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
fi: Kysymyshakemisto näytetään; osallistujat voivat hyppiä näytettyjen kysymysten välillä.

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
fi: Vastausta ei poistettu|{d} vastausta ei poistettu.

en: A security update is available.
fi: Tietoturvapäivitys on saatavilla.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
fi: Kyselyn osallistujakirjaus tallennetulle kyselylle on myös lisätty.

en: A survey participants table has been created for this survey and the old participants were imported.
fi: Kyselylle on luotu tunnistetaulukko, johon on tuotu vanhat tunnisteet.

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
fi: Muokattua teemaa käyttävän kyselyn tuominen onnistuu, mutta teemaa johon se viittaa ei ole olemassa uudella palvelimella. Tällöin kysely käyttää yleistä oletusteemaa.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
fi: Taulukko alikysymyksiä jokaisessa solussa. Alikysymysten tekstit ovat sarakkeiden otsikoissa ja koskevat rivin otsikkoa.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
fi: Taulukko alikysymyksiä jokaisessa solussa. Alikysymysten tekstit ovat sarakkeiden otsikoissa ja suhteessa kyseisen rivin otsikkoon.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
fi: Taulukko, jossa on alikysymys jokaisella rivillä. Vastausvaihtoehdot ovat taulukon otsikossa.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
fi: Taulukko, jossa jokaisella rivillä on alikysymys. Sinun täytyy valita vastaus.

en: A template with that name already exists.
fi: Samanniminen malli on jo olemassa.

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
fi: Ajastuksen tietuetta ei poistettu.|{n} ajatuksen tietuetta ei poistettu.

en: A user with this username already exists.
fi: Käyttäjätunnus on jo käytössä.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
fi: Käyttäjätunnusta ei ole olemassa tai se on virheellinen.

en: AND/OR Date is
fi: AND/OR Päivämäärä on

en: ARMSCII-8 Armenian
fi: ARMSCII-8 Armenialainen

en: Abbreviated question text
fi: Kysymyksen aputeksti

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
fi: Mahdollisuus muokata kysymyksiä, ryhmiä ja parametrejä on edelleen rajoitettu.

en: Abort
fi: Peruuta

en: Absolute value
fi: Absoluuttinen arvo

en: Accelerator keys for list items
fi: Pikavalintanäppäimet listan asioille

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
fi: Hyväksy Font Awesomen Unicode -merkit.

en: Access
fi: Pääsy

en: Access code
fi: Pääsyavain

en: Access code ID
fi: Pääsyavaimen ID

en: Access code for this participant
fi: Osallistujan pääsyavain

en: Access code length
fi: Pääsyavaimen pituus

en: Access code mismatch
fi: Pääsyavain ei täsmää

en: Access code:
fi: Pääsyavain:

en: Access denied
fi: Pääsy estetty

en: Access denied!
fi: Pääsy estetty!

en: Access denied. You have no permission to view this survey
fi: Pääsy estetty. Käyttöoikeutesi eivät riitä tämän kyselyn katsomiseen

en: Action
fi: Toimenpide

en: Action to perform when time limit is up
fi: Suoritettava toiminto, kun aikaraja on umpeutunut

en: Action:
fi: Toiminto:

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Actions:
fi: Toimenpiteet:

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Activate Survey
fi: Aktivoi kysely

en: Activate assessements
fi: Käytössä olevan arvioinnit

en: Activate plugin
fi: Ota lisäosa käyttöön

en: Activate quotas
fi: Aktiiviset kiintiöt

en: Activate survey
fi: Aktivoi kysely

en: Activate survey participants table
fi: Aktivoi kyselyn vastaanottajataulukko

en: Activate the "other" option for your question
fi: Ota käyttöön "muu"-valinta kysymykseesi

en: Activate this survey
fi: Aktivoi tämä kysely

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
fi: Aktivoi tämä näyttääksesi kartan syöttökentän yläpuolella, jossa käytäjä voi valita sijainnin

en: Activated
fi: Aktivoitu

en: Activation settings
fi: Aktivoinnin asetukset

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Active and running
fi: Aktiivinen ja käynnissä

en: Active but expired
fi: Aktiviinen mutta vanhentunut

en: Active but not yet started
fi: Aktiivinen muttei vielä aloitettu

en: Active filters:
fi: Aktiiviset suodattimet:

en: Active survey ID
fi: Aktiivinen kysely ID

en: Active survey participants tables
fi: Aktiivisia kyselyjen osallistujatauluja

en: Active surveys
fi: Aktiiviset kyselyt

en: Active:
fi: Aktiivinen:

en: Adaptive
fi: Sopeutuva

en: Add
fi: Lisää

en: Add DATESTAMP variable
fi: Lisää DATESTAMP-muuttuja

en: Add IPADDR variable
fi: Lisää IPADDR-muuttuja

en: Add LASTPAGE variable
fi: Lisää LASTPAGE-muuttuja

en: Add REFURL variable
fi: Lisää REFURL-muuttuja

en: Add SEED variable
fi: Lisää SEED-muuttuja

en: Add STARTDATE variable
fi: Lisää STARTDATE-muuttuja

en: Add STARTLANGUAGE variable
fi: Lisää STARTLANGUAGE-muuttuja

en: Add SUBMITDATE variable
fi: Lisää SUBMITDATE-muuttuja

en: Add SurveyId to link
fi: Lisää kyselyn ID linkkiin

en: Add URL parameter
fi: Lisää URL parametri

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
fi: Lisää nappi liukusäätimen nollaamiseksi. Jos valitset aloitusarvon, nollaus palauttaa sen, muuten vastaus tyhjennetään.

en: Add a group
fi: Lisää ryhmä

en: Add a language:
fi: Lisää kieli:

en: Add a new language
fi: Lisää uusi kieli

en: Add a new permission role
fi: Lisää uusi käyttöoikeusrooli

en: Add a new question
fi: Lisää uusi kysymys

en: Add a new survey administrator
fi: Lisää uusi kyselyn ylläpitäjä

en: Add a new survey administrator with random values
fi: Lisää uusi kyselyn ylläpitäjä satunnaisin arvoin

en: Add a prefix to the answer field
fi: Lisää etuliitteen vastauskenttään

en: Add a question to this group
fi: Lisää kysymys tähän ryhmään

en: Add a suffix to the answer field
fi: Lisää etuliite vastauskenttään

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
fi: Lisää ylimääräisiä CSS-luokkia tähän kysymykseen. Erota useampi CSS-luokka toisistaan välilyönnillä. Voit käyttää lausekkeita - muista että tämä osa on staattinen.

en: Add and edit conditions
fi: Lisää ja muokkaa ehtoja

en: Add another participant
fi: Lisää toinen osallistuja

en: Add another record
fi: Lisää uusi tietue

en: Add answer
fi: Lisää vastaus

en: Add attachment to template
fi: Lisää malliin liitetiedosto.

en: Add attribute
fi: Lisää attribuutti

en: Add condition
fi: Lisää ehto

en: Add condition to this scenario
fi: Lisää ehto tähän skenaarioon

en: Add dropdown field
fi: Lisää alasvetokenttä

en: Add dummy user
fi: Lisää mallikäyttäjä

en: Add fields
fi: Lisää kenttiä

en: Add file
fi: Lisää tiedosto

en: Add gray background to questions in PDF:
fi: Lisää harmaa taustaväri kysymyksiin PDF:ssä:

en: Add group
fi: Lisää ryhmä

en: Add group users
fi: Lisää käyttäjäryhmä

en: Add language
fi: Lisää kieli

en: Add multiple conditions without a page reload
fi: Lisää useita ehtoja ilman sivun uudelleenlatausta

en: Add new assessment rule
fi: Lisää uusi arviointisääntö

en: Add new attribute
fi: Lisää uusi attribuutti.

en: Add new group
fi: Lisää uusi ryhmä

en: Add new participant
fi: Lisää uusi osallistuja

en: Add new question
fi: Lisää uusi kysymys

en: Add new question to group
fi: Lisää uusi kysymys ryhmään

en: Add new quota
fi: Lisää uusi kiintiö

en: Add new survey participant
fi: Lisää uusi osallistuja

en: Add new user group
fi: Lisää uusi käyttäjäryhmä

en: Add or delete groups
fi: Lisätä tai poistaa ryhmiä

en: Add or delete questions
fi: Lisätä tai poistaa kysymyksiä

en: Add or delete subquestions or change their codes
fi: Lisää tai poista alikysymyksiä tai muuta niiden koodeja

en: Add participant
fi: Lisää osallistuja

en: Add participant entry
fi: Lisää osallistuja

en: Add participant to survey
fi: Lisää osallistuja kyselyyn

en: Add participant to survey|Add participants to survey
fi: Lisää osallistuja kyselyyn|Lisää osallistujat kyselyyn

en: Add participants to central database
fi: Lisää osallistujat keskitettyyn tietokantaan

en: Add participants to survey
fi: Lisää osallistujia kyselyyn

en: Add question
fi: Lisää kysymys

en: Add question ID to link
fi: Lisää kysymyksen ID linkkiin

en: Add question group
fi: Lisää kysymysryhmä

en: Add question group ID to link
fi: Lisää kysymysryhmän ID linkkiin

en: Add role
fi: Lisää rooli

en: Add scenario
fi: Lisää skenaario

en: Add some answer options to your question
fi: Lisää vastausvaihtoehtoja kysymyksellesi

en: Add some subquestions to your question
fi: Lisää jotain alikysymyksiä kysymykseesi

en: Add subquestion
fi: Lisää alikysymys

en: Add subquestion row
fi: Lisää alikysymys nyt

en: Add survey group ID to link
fi: Lisää kyselyryhmän ID linkkiin

en: Add survey participant
fi: Lisää kyselyn osallistuja

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
fi: Lisää valittu osallistuja kyselyyn.|Lisää valitut {n} osallistujaa kyselyyn.

en: Add to blacklist?
fi: Lisää sulkulistalle?

en: Add to usergroup
fi: Lisää käyttäjäryhmään

en: Add user
fi: Lisää käyttäjä

en: Add user group
fi: Lisää käyttäjäryhmä

en: Add value
fi: Lisää arvo

en: Add/delete survey participant attributes
fi: Lisää/poista kyselyn vastaajan määreet

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
fi: Lisää/muokkaa resurseja (tiedostoja/kuvia) tälle kyselylle

en: Adding anonymous users
fi: Lisätään anonyymejä käyttäjiä

en: Adding survey participant entry...
fi: Lisätään kyselyn osallistujakirjaus...

en: Additional Languages
fi: Lisäkielet

en: Additional attributes
fi: Lisämääreet

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
fi: Lisäksi seuraavia asetuksia ei voida muuttaa kun kysely on aktiivinen.

en: Admin login name
fi: Pääkäyttäjän kirjautumisnimi

en: Admin login password
fi: Ylläpitäjän salasana

en: Admin themes
fi: Ylläpitoteemat

en: Administration
fi: Hallinta

en: Administration theme:
fi: Ylläpitoteema:

en: Administrator credentials
fi: Pääkäyttäjän tiedot

en: Administrator email
fi: Ylläpitäjän sähköposti

en: Administrator email address:
fi: Ylläpitäjän sähköpostiosoite:

en: Administrator name
fi: Ylläpitäjän nimi

en: Administrator name:
fi: Ylläpitäjä:

en: Administrator settings
fi: Ylläpidon asetukset

en: Administrator:
fi: Ylläpitäjä:

en: Advanced
fi: Edistynyt

en: Advanced options
fi: Edistyneet valinnat

en: Advanced settings
fi: Lisäasetukset

en: After
fi: Jälkeen

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
fi: Vahvistuksen jälkeen et vastaanota kutsuja tai muistutuksia tähän kyselyyn enää.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
fi: Napsautettuasi Tallenna-nappia voit joko sulkea tämän selainikkunan tai jatkaa kyselyn täyttämistä.

en: After the answer options a cell does give some information.
fi: Vastausvaihtoehtojen jälkeen solu antaa jotain informaatiota.

en: After you are done, please click the 'Save' button to save your changes.
fi: Kun olet valmis ole hyvä ja paina 'Tallenna' nappia tallentaaksesi muutoksesi.

en: Agree
fi: Samaa mieltä

en: Albanian
fi: albania

en: Alert animation
fi: Varoituksen animointi

en: All
fi: Kaikki

en: All answers are already selected in this quota.
fi: Kaikki vastaukset on jo valittu tässä kiintiössä.

en: All answers meet consistency standards.
fi: Kaikki vastaukset täyttävät yhtenäisyysvaatimukset

en: All assessments meet consistency standards.
fi: Kaikki arvioinnit täyttävät yhtenäisyysvaatimukset

en: All attribute values for this question type will be saved as default
fi: Kaikki määritteet tallennetaan tämän kysymystyypin oletuksiksi

en: All changes of global survey settings will immediately affect all related survey groups and surveys that use inherited values.
fi: Kaikki muutokset kyselyiden yleisiin asetuksiin vaikuttavat välittömästä kaikkiin kyselyryhmiin ja kyselyihin jotka käyttävät perittyjä arvoja.

en: All changes of survey group settings will have immediate effect on all related surveys that use inherited values.
fi: Kaikki muutokset kyselyryhmän asetuksissa vaikuttavat välittömästi kaikkiin periytyvää arvoa käyttäviin asetuksiin ryhmän kyselyissä.

en: All conditions for this question have been deleted.
fi: Kaikki ehdot tälle kysymykselle on poistettu.

en: All conditions in this survey have been deleted.
fi: Kaikki ehtorakenteet on poistettu.

en: All conditions meet consistency standards.
fi: Kaikki ehdot täyttävät yhtenäisyysvaatimukset.

en: All conditions scenarios were renumbered.
fi: Kaikki ehtoskenaariot numeroitiin uudelleen.

en: All custom menu entries will be lost.
fi: Kaikki muokatut valikon kohdat katoavat.

en: All custom menus will be lost.
fi: Kaikki muokatut valikot katoavat.

en: All default values meet consistency standards.
fi: Kaikki vakioarvot täyttävät yhtenäisyysvaatimukset

en: All emails were sent.
fi: Kaikki sähköpostiviestit lähetettiin.

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
fi: Allaolevien kenttien (paitsi CSS-kehyksen nimi) pitää olla joko kelvollinen JSON-taulukko tai merkkijono "inherit".

en: All files in local directories are writable.
fi: Kaikkiin paikallisen hakemiston tiedostoihin voidaan kirjoittaa.

en: All groups meet consistency standards.
fi: Kaikki ryhmät täyttävät yhtenäisyysvaatimukset

en: All important settings can be reached in this sidebar.
fi: Tärkeät asetukset löytyvät sivupalkista.

en: All in one
fi: Kaikki kerrallaan

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
fi: Myös kaikki tämän valikon kohdat poistetaan.

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
fi: Kaikki tarpeelliset tyylit ovat mukana, tulostaaksesi paina vain Ctrl/Cmd+p tai valitse tulosta selaimesi valiikosta.

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
fi: Kaikki käyttäjän kyselyt siirrettiin käyttäjälle %s.

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
fi: Kaikki vanhat osallistujataulut täyttävät yhtenäisyysvaatimukset.

en: All old survey tables meet consistency standards.
fi: Kaikki vanhat kyselytaulut täyttävät yhtenäisyysvaatimukset.

en: All participant information is lost.
fi: Kaikki osallistuja tiedot on kadotettu.

en: All participants
fi: Kaikki osallistujat

en: All question attributes meet consistency standards.
fi: Kaikki kysymysattribuutit täyttävät yhtenäisyysvaatimukset.

en: All questions meet consistency standards.
fi: Kaikki kysymykset täyttävät yhtenäisyysvaatimukset.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
fi: Kaikki kysymykset, vastaukset ym. poistetuille kielille häviävät. Oletko varma?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
fi: Kaikki kysymykset, ryhmät ja parametrit ovat taas muokattavissa.

en: All quota language settings meet consistency standards.
fi: Kaikki kiintiöiden kieliasetukset täyttävät yhtenäisyysvaatimukset.

en: All quota quota members meet consistency standards.
fi: Kaikki kiintiöiden kiintiöjäsenet täyttävät yhtenäisyysvaatimukset

en: All quotas meet consistency standards.
fi: Kaikki kiintiöt täyttävät yhtenäisyysvaatimukset.

en: All responses
fi: Kaikki vastaukset

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
fi: Kaikki vastaukset eivät ole enää käytettävissä tämän kyselysovelluksen kautta.

en: All survey language settings meet consistency standards.
fi: Kaikki kieliasetkset täyttävät yhtenäisyysvaatimukset.

en: All surveys
fi: Kaikki kyselyt

en: All surveys meet consistency standards.
fi: Kaikki kyselyt täyttävät yhtenäisyysvaatimukset.

en: All the attributes are automatically mapped
fi: Kaikki attribuutit on automaattisesti taulukoitu

en: All themes
fi: Kaikki teemat

en: All users
fi: Kaikki käyttäjät

en: All your answers must be different and you must rank in order.
fi: Kaikkien vastauksiesi pitää olle erilaisia ja sinun pitää sijoittaa ne järjestykseen.

en: Allow
fi: Salli

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
fi: Salli taulukkotyylin kysymysten jakautua usealle sivulle

en: Allow backward navigation:
fi: Salli navigointi takaisinpäin:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
fi: Salli sulkulistalla olevien osallistujien lisääminen kyselyyn:

en: Allow invalid email addresses:
fi: Salli epäkelvot sähköpostiosoitteet:

en: Allow multiple responses or update responses with one access code:
fi: Salli useita vastauksia tai vastausten muokkaaminen yhdellä pääsyavaimella:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
fi: Salli "useita  lyhyitä tekstikenttiä" / numeeristen kysymysten jakautua usealle sivulle

en: Allow only numerical input
fi: Salli vain numeeriset syötteet

en: Allow only numerical input for 'Other' text
fi: Salli vain numeerinen syöte 'Muu'-tekstille

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
fi: Salli osallistujien poistaa itsensä sulkulistalta:

en: Allow public registration:
fi: Salli yleinen rekisteröinti:

en: Allow reset the slider
fi: Salli säätimen nollaus

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
fi: Salli yksi valinta -kysymysten jakautua usealle sivulle

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
fi: Salli säädin-kysymysten jakautua usealle sivulle

en: Allow unstable extension updates:
fi: Salli epävakaat lisäosien päivitykset:

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
fi: Salli käyttäjän muokata vastauksiaan ennen kyselyn keskeyttämistä.

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: Allowed file types
fi: Sallitut tiedostotyypit

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
fi: Sallitut tiedostotyypit erotettuna pilkulla esim. pdf,doc,odt

en: Always
fi: Aina

en: Always closed
fi: Aina suljettu

en: Always hide this question
fi: Piilota kysymys aina

en: Always on
fi: Aina käytössä

en: Always open
fi: Aina auki

en: Amharic
fi: Amhara

en: An account has been created for you
fi: Sinulle on luotu käyttäjätunnus

en: An additional help text for your question
fi: Lisäohje kysymykseesi

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
fi: Antamaasi sähköpostiosoitteeseen on lähetetty linkki. Voit aloittaa kyselyyn vastaamisen klikkaamalla saamaasi sähköpostilinkkiä. Jos linkki ei aukea, kopioi osoite internet-selaimeesi.

en: An email has been sent with details about your saved survey
fi: Sähköposti, jossa on yksityiskohdat kyselystäsi, on lähetetty

en: An email with a generated password was sent to the user.
fi: Käyttäjälle lähetettiin luotu salasana sähköpostilla.

en: An error happen when save this survey participant email sent date (id:%s)
fi: Tapahtui virhe kun lähetettiin "Tallenna ja jatka myöhemmin" -sähköpostia osallistujalle (id: %s)

en: An error happened when trying to submit your response.
fi: Vastauksesi käsittelyssä tapahtui virhe.

en: An error has happened and no files could be located
fi: Tapahtui virhe eikä tiedostoa löydetä

en: An error has occured and the file list could not be loaded:
fi: Tapahtui virhe eikä tiedostojen luetteloa voi ladata:

en: An error has occured and the folders could not be loaded:
fi: Tapahtui virhe eikä kansioita voi ladata:

en: An error has occured and the selected files could not be downloaded.
fi: Tapahtui virhe eikä valitsemiasi tiedostoja voitu ladata.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
fi: Tiedostojen varmuuskopiointi epäonnistui. Tarkista järjestelmä (oikeudet, vapaa levytila yms.)

en: An error occured while creating your update package file.
fi: Päivityspakettitiedoston luonnissa tapahtui virhe.

en: An error occured while generating the Question theme
fi: Kyselyteemaa luotaessa tapahtui virhe

en: An error occured while getting checksums.
fi: Virhe tarkistussummia ladattaessa.

en: An error occured while getting the changeset.
fi: Virhe muutoslistaa ladattaessa.

en: An error occurred saving a response to survey id
fi: Lomakkeen tallennuksessa on tapahtunut virhe - kyselyn tunniste:

en: An error occurred uploading your file.
                         This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
fi: Tiedoston lähetyksessä tapahtui virhe.
    
    Tämä voi johtua vääristä käyttöoikeuksista sovelluksen /tmp-kansiossa.

en: An error occurred uploading your file. The folder (%s) is not writable for the webserver.
fi: Tiedostoa ladattaessa tapahtui virhe. Web-palvelin ei voi kirjoittaa kansioon (%s).

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
fi: Tiedoston lataamisessa tapahtui virhe. Tämä voi johtua vääristä sovelluksen /tmp-kansion oikeuksista.

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the target folder. (%s)
fi: Tiedoston lähetyksessä tapahtui virhe. Tämä voi johtua vääristä käyttöoikeuksista kohdekansiossa. (%s)

en: An error occurred.
fi: Tapahtui virhe.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
fi: Vanhentuneeseen kyselyyn ei ole pääsyä osallistujilla (he näkevät ainoastaan viestin, että kysely on vanhentunut).

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
fi: Tietokannan päivityksessä tapahtui sisäinen virhe. Mene takaisin %späävalikkoon%s. Ota yhteys tukipalveluun jos virhe jatkuu.

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
fi: Tapahtui sisäinen virhe www-palvelimen käsitellessä pyyntöäsi.

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
fi: Palauttamaton virhe tapahtui päivitettäessä. Virheen tiedot:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
fi: Järjestelmävirheen vuoksi vastauksia ei voitu tallentaa.

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
fi: Tuntematon virhe siirrettäessä tiedostoa %s sijaintiin %s.

en: An unknown error occured
fi: Tapahtui tunnistamaton virhe

en: An unknown error occured.
fi: Tuntematon virhe.

en: An unknown error occurred
fi: Tuntematon virhe tapahtui

en: Animate alert
fi: Animoi varoitukset

en: Animate body
fi: Animoi sivu

en: Animate checkbox
fi: Animoi valintalaatikko

en: Animate question
fi: Animoi kysymys

en: Animate radio buttons
fi: Animoi radiopainikkeet

en: Anonymize IP address:
fi: Anonymisoi IP-osoite:

en: Anonymize IP address?
fi: Anonymisoi IP-osoite?

en: Anonymized responses
fi: Anonyymit vastaukset

en: Anonymized responses:
fi: Anonyymit vastaukset:

en: Anonymized responses?
fi: Anonymisoi vastaukset?

en: Answer
fi: Vastaus

en: Answer codes
fi: Vastauskoodi

en: Answer codes must be unique by question.
fi: Vastauskoodien pitää olla uniikkeja per kysymys.

en: Answer label font size (normal)
fi: Vastauksen nimikkeen fontin koko (normaali)

en: Answer label font size (small)
fi: Vastauksen nimikkeen fontin koko (pieni)

en: Answer matched (regexp)
fi: Vastaus vastasi (regexp)

en: Answer must be %s
fi: Vastauksen tulee olla %s

en: Answer must be between %s and %s
fi: Vastauksen tulee olla välillä %s-%s

en: Answer must be greater or equal to %s
fi: Vastauksen tulee olla suurempi tai yhtä suuri kuin %s

en: Answer must be less or equal to %s
fi: Vastauksen tulee olla pienempi tai yhtä suuri kuin %s

en: Answer option / subquestion font size
fi: Vastausvalinnan / alikysymyksen fontin koko

en: Answer options
fi: Vastausvaihtoehdot

en: Answer options were successfully saved.
fi: Vastausvaihtoehdot tallennettiin onnistuneesti.

en: Answer prefix
fi: Vastauksen etuliite

en: Answer question
fi: Vastaa kysymykseen

en: Answer scale %s
fi: Vastausskaala %s

en: Answer suffix
fi: Vastauksen etuliite

en: Answer was
fi: Vastaus oli

en: Answer was NOT
fi: Vastaus EI ollut

en: Answer was greater than
fi: Vastaus oli suurempi kuin

en: Answer was greater than or equal to
fi: Vastaus oli suurempi tai yhtä suuri kuin

en: Answer was less than
fi: Vastaus oli vähemmän kuin

en: Answer was less than or equal to
fi: Vastaus oli vähemmän tai yhtä paljon kuin

en: Answers
fi: Vastaukset

en: Answers cleared
fi: Vastaukset tyhjennetty

en: Answers column width
fi: Vastaussarakkeen pituus

en: Answers in this response
fi: Kysymysten vastaukset tästä vastauksesta

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
fi: Vastauksia, joiden koodi on 0 (nolla) tai tyhjä ei sallita,  ja niitä ei tallenneta

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
fi: Vastaus|Vasen-säädin-teksti|Oikea-säädin-teksti erotusmerkit

en: Applied role
fi: Asetettu rooli

en: Apply
fi: Aseta

en: Apply and go to survey
fi: Ota käyttöön ja siirry kyselyyn

en: Apply role to user
fi: Aseta käyttäjälle rooli

en: Apr
fi: huhti

en: April
fi: Huhtikuu

en: Arabic
fi: Arabia

en: Arc tangent of two variables
fi: Arc tangent kahdesta muuttujasta

en: Are you really sure you want to delete incomplete responses and reset the completed state of both, response and participant?
fi: Haluatko aivan varmasti poistaa keskeneräisiä vastauksia ja nollata sekä valmiita vastauksia että osallistujia?

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
fi: Haluatko varmasti aktivoida kaikki valitut kiintiöt?

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
fi: Haluatko varmasti deaktivoida kaikki valitut kiintiöt?

en: Are you sure you want to deactivate this plugin?
fi: Haluatko varmasti poistaa käytöstä tämän liitännäisen?

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki ehdot tälle kysymykselle?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki skenaarion ehdot?

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki valitut kiintiöt?

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki nuo kyselyt?

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
fi: Halua varmasti poistaa kaikki ladatut tiedostot valituista vastauksista?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut kohdat?

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun valikon kohdan?

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut valikot ja kaikki niiden alivalikot kohtineen?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut osallistujat?

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut vastaukset?

en: Are you sure you want to delete the selected role(s)?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun roolin/roolit?

en: Are you sure you want to delete the selected user?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun käyttäjän?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän URL-parametrin?

en: Are you sure you want to delete this box ?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän laatikon?

en: Are you sure you want to delete this condition?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän ehdon?

en: Are you sure you want to delete this entry?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän merkinnän?

en: Are you sure you want to delete this label set?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän nimilappusarjan?

en: Are you sure you want to delete this question?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kysymyksen?

en: Are you sure you want to delete this theme?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän teeman?

en: Are you sure you want to delete this theme?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän teeman?

en: Are you sure you want to delete this user group?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän käyttäjäryhmän?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incrementing numbers beginning from 1?
fi: Haluatko varmasti uudelleennumeroida skenaariot kasvavilla numeroilla aloittaen numerosta 1?

en: Are you sure you want to reset and resend selected users login data?
fi: Haluatko varmasti nollata salasanan ja uudelleenlähettää kirjautumistiedot käyttäjälle?

en: Are you sure you want to reset the selected themes?
fi: Haluatko varmasti palauttaa valitun teeman oletusasetuksiin?

en: Are you sure you want to uninstall the selected themes?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun teeman?

en: Are you sure you want to uninstall this plugin?
fi: Haluatko varmasti poistaa käytöstä tämän liitännäisen?

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Arithmetic mean
fi: Keskiarvo

en: Array
fi: Taulukko

en: Array (10 Point choice)
fi: Taulukko (10 pisteen valinta)

en: Array (5 Point choice)
fi: Taulukko (5 pisteen valinta)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
fi: Taulukko (Kasvata/Sama/Pienennä)

en: Array (Numbers)
fi: Taulukko (Numerot)

en: Array (Texts)
fi: Taulukko (tekstit)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
fi: Taulukko (Kyllä/ei/ei osaa sanoa)

en: Array by column
fi: Taulukko sarakkeen mukaan

en: Array dual scale
fi: Kaksiasteikkoinen ryhmä

en: Array filter
fi: Taulukon suodatin

en: Array filter exclusion
fi: Taulukon suodatus - poissulkeminen

en: Array filter style
fi: Taulukon suodattimen tyyli

en: Arrays
fi: Taulukot

en: As a last step you should clear your browser cache now.
fi: Viimeisenä vaiheena tyhjennä nyt selaimen välimuisti.

en: As defined in question settings
fi: Kuten määritelty kysymyksen asetuksissa

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
fi: Kuten näet, vastausvaihtoehtojen muokkaus on melko samanlaista kuin alikysymysten muokkaus.

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
fi: Kuten näet, esivalittu kysymystyyppi on 'Pitkä vapaateksti'. Tässä esimerkissä käytämme tyyppiä 'Taulukko'.

en: Assessment details
fi: Arvion tiedot

en: Assessment group score
fi: Arvioryhmän tulos

en: Assessment heading
fi: Arvion otsikko

en: Assessment mode for this survey is not activated.
fi: Arviointitilaa ei ole otettu käyttöön tässä kyselyssä.

en: Assessment rules
fi: Arvioiden säännöt

en: Assessment value
fi: Arviointi arvo

en: Assessment:
fi: Arviointi:

en: Assessments
fi: Arviot

en: Assessments mode not activated
fi: Arviointitila ei ole aktivoitu

en: Assigning a new value to a variable.
fi: Asetetaan muuttujalle uusi arvo.

en: At beginning
fi: Alussa

en: At end
fi: Lopussa

en: At least %d character long.|At least %d characters long.
fi: Vähintään %d merkin pituinen.|Vähintään %d merkin pituinen.

en: At least %d lower case letter.|At least %d lower case letters.
fi: Vähintään %d pienaakkonen.|Vähintään %d pienaakkosta.

en: At least %d number.|At least %d numbers.
fi: Vähintään %d numero.|Vähintään %d numeroa.

en: At least %d special character.|At least %d special characters.
fi: Vähintään %d erikoismerkki.|Vähintään %d erikoismerkkiä.

en: At least %d upper case letter.|At least %d upper case letters.
fi: Vähintään %d suuraakkonen.|Vähintään %d suuraakkosta.

en: At least one installed
fi: Vähintään yksi asennettu

en: At most %d character long.|At most %d characters long.
fi: Enintään %d merkin pituinen.|Enintään %d merkin pituinen.

en: At the end of the process the database will be updated.
fi: Prosessin lopussa tietokanta päivitetään.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
fi: Prosessin lopuksi jatkamme LimeSurveyn päivitystä.

en: Attempt plugin reload
fi: Yritä ladata lisäosa uudelleen

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
fi: Huomio: Useita kysymyskoodeja päivitettiin. Ole hyvä, ja tarkista nämä huolellisesti, sillä päivitys ei välttämättä ole täydellinen kustomoitujen ilmaisujen osalta.

en: Attribute
fi: Attribuutti:

en: Attribute %s (%s)
fi: Määre %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
fi: Määre %s poistettiin.

en: Attribute display setting updated
fi: Määreiden näyttöasetukset päivitetty

en: Attribute field
fi: Määre

en: Attribute management
fi: Määreiden hallinta

en: Attribute name:
fi: Attribuutin nimi:

en: Attribute settings
fi: Attribuutin asetukset

en: Attribute successfully deleted
fi: Attribuutti poistettiin onnistuneesti

en: Attribute successfully updated
fi: Attribuutti päivitettiin onnistuneesti

en: Attribute type
fi: Attribuutin tyyppi

en: Attribute type:
fi: Attribuutin tyyppi:

en: Attribute values for central participants have been updated from the survey participants
fi: Määreet keskitetyssä käyttäjätietokannassa päivitettiin kyselyn osallistujista

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
fi: Attribuuttien arvot olemassaoleville osallistujille on päivitetty osallistujatiedoista.

en: Attribute visible:
fi: Näkyvä attribuutti:

en: Attribute was saved.
fi: Määre tallennettiin.

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

en: Attributes to be created
fi: Luotavat attribuutit

en: Attributes to export:
fi: Vietävät määreet:

en: Aug
fi: elo

en: August
fi: Elokuu

en: Authentication method
fi: Tunnistautumismenetelmä

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Auto Translate
fi: Automaattinen käännös

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
fi: Valitse automaatisesti poissulkeva vaihtoehto, mikäli kaikki muut on valittu

en: Autoload URL
fi: Lataa URL automaattisesti

en: Autoload URL:
fi: Lataa URL automaattisesti:

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic (UTF-8)
fi: Automaattinen (UTF-8)

en: Automatically load end URL when survey complete:
fi: Kyselyn loputtua lataa loppusivu automaattisesti:

en: Automatically rename question code if already exists?
fi: Jos kysymyskoodi on jo olemassa, nimeä se automaattisesti uudestaan?

en: Available admin themes:
fi: Käytettävissä olevat ylläpitoteemat:

en: Available functions
fi: Käytettävissä olevat toiminnot

en: Available label sets:
fi: Saatavilla olevat nimilappusarjat:

en: Available languages:
fi: Käytettävissä olevat kielet:

en: Available question themes:
fi: Käytettävissä olevat kysymysteemat:

en: Available space in directory:
fi: Vapaa levytila hakemistossa:

en: Available survey themes:
fi: Käytettävissä olevat teemat:

en: Average
fi: Keskiarvo

en: Average file size
fi: Keskimääräinen tiedostokoko

en: Average interview time:
fi: Keskimääräinen haastatteluaika:

en: Average no. of files per respondent
fi: Tiedostojen määrän keskiarvo per vastaaja

en: Average size per respondent
fi: Koon keskiarvo per vastaaja

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to Response Import
fi: Palaa vastaustentuontiin

en: Back to main menu
fi: Takaisin päävalikkoon

en: Back to survey home
fi: Takaisin kyselyn kotisivulle

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
fi: Taustaväri kysymyksille (0 musta - 255 valkoinen)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
fi: Taustaväri osioille (0 musta - 255 valkoinen)

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Background image file
fi: Taustakuvatiedosto

en: Backup
fi: Varmuuskopio

en: Backup entire database
fi: Varmuuskopioi koko tietokanta

en: Bar chart
fi: Palkkikaavio

en: Base language
fi: Kantakieli

en: Base language:
fi: Kantakieli:

en: Basic admin notification
fi: Ylläpitäjän perusmuistutus

en: Basic admin notification body
fi: Ylläpitäjän perusmuistutuksen sisältö

en: Basic admin notification could not be sent because of error: %s
fi: Ylläpitäjän perusmuistutusta ei voitu lähettää virheen %s vuoksi

en: Basic admin notification email body:
fi: Ylläpitäjän perussähköpostimuistutuksen sähköpostin sisältö:

en: Basic admin notification subject
fi: Ylläpitäjän perusmuistutuksen otsikko

en: Basic admin notification subject:
fi: Ylläpitäjän perusmuistutuksen otsikko:

en: Basic attributes
fi: Perusattribuutit

en: Basic email notification is sent to:
fi: Perussähköpostimuistutus lähetetään osoitteeseen:

en: Basic notification attachments:
fi: Perusmuistutuksen liitteet:

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Basque
fi: baski

en: Batch deletion
fi: Massapoisto

en: Batch edit
fi: Massamuokkaa

en: Batch edit the menus
fi: Massamuokkaa valikkoja

en: Batch edit the participants
fi: Massamuokkaa osallistujia

en: Batch-edit participants
fi: Massamuokkaa osallistujia

en: Before
fi: Ennen

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
fi: Varmuuskopioi tietokantasi ennenkuin jatkat!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
fi: Ennen kysymysten lisäystä pitää luoda kysymysryhmä.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
fi: Ennen kuin jatkat LimeSurveyn päivityksen kanssa, ComfortUpdate pitää ensin päivittää.

en: Before you start, please prove you are human.
fi: Ennen kuin aloitamme, todista että vastaaja on ihminen.

en: Beginner tour
fi: Uuden käyttäjän esittelykierros

en: Belarusian
fi: Valkovenäjä

en: Bengali
fi: bengali

en: Between %d and %d characters long.
fi: %d-%d merkkiä pitkä.

en: Big5 Traditional Chinese
fi: Big5 Perinteinen Kiina

en: Binary pseudo charset
fi: Binäärinen näennäismerkistö

en: Binary safe case-insensitive string comparison
fi: Binääriturvallinen merkkikoosta riippumaton merkkijonojen vertailu

en: Binary safe string comparison
fi: Binaariturvallinen merkkijonovertailu

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
fi: Lisää käyttäjä sulkulistalle kaikkiin nykysiin kyselyihin kun yleinen asetus on määritetty:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
fi: Lisää käyttäjä sulkulistalle kaikkiin uusiin lisättyihin kyselyihin kun yleinen asetus on määritetty

en: Blacklist settings
fi: Sulkulistan asetukset

en: Blacklist settings were saved.
fi: Sulkulistan asetukset tallennettiin.

en: Blacklist user:
fi: Sulkulistakäyttäjä:

en: Blacklisted
fi: Mustalla listalla

en: Blacklisted participants
fi: Sulkulistalla olevat osallistujat

en: Blacklisted?
fi: Estolistattu?

en: Body animation
fi: Sivun animaatio

en: Bootstrap theme
fi: Bootstrap-teema

en: Bootswatch theme
fi: Bootswatch-teema

en: Borders around questions in PDF:
fi: Reunukset kysymyksille PDF:ssä:

en: Borders around responses in PDF:
fi: Reunukset vastauksille PDF:ssä:

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Both
fi: Molemmat

en: Bottom
fi: Alla

en: Bottom bar
fi: Alapalkki

en: Bounce email address:
fi: Sähköpostiosoite paluuviesteille:

en: Bounce processing
fi: Ponnahdusprosessointi

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
fi: Ponnahdusprosessointi on passivoitu joko sovelluksen laajuisesti tai tälle kyselylle.

en: Bounce settings
fi: Palautusasetukset

en: Bounce settings have been saved.
fi: Palautusasetukset tallennettu.

en: Box deleted
fi: Laatikko poistettu

en: Box orientation:
fi: Laatikoiden asettelu:

en: Box settings updated!
fi: Laatikkoasetukset päivitetty!

en: Box updated
fi: Laatikko päivitetty

en: Boxes
fi: Laatikot

en: Boxes by row:
fi: Laatikoita rivillä:

en: Branch
fi: Haara

en: Brandlogo
fi: Logo

en: Brandlogo file
fi: Logotiedosto

en: Broken question themes
fi: Rikkinäiset kysymysteemat

en: Broken survey themes:
fi: Rikkinäiset kyselyteemat:

en: Browse
fi: Selaa

en: Browse participants
fi: Selaa osallistujia

en: Browse responses
fi: Selaa vastauksia

en: Browse saved responses
fi: Selaa tallenenttuja vstauksia

en: Browse survey participants
fi: Selaa kyselyn osallistujia

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
fi: Tietokanta on päivitetty versioon %s.

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Bulk convert conditions to ExpressionScript
fi: Massamuuta ehdot ExpressionScript-lauseksi

en: Bulk export roles
fi: Vie roolit nippuna

en: But this one isn't.
fi: Mutta tämä ei ole.

en: Button group
fi: Painikeryhmä

en: Buy a new key
fi: Osta uusi avain

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
fi: Siirtymällä tekemään kyselyä hyväksyt palvelun tuottajan tietosuojaehdot.

en: By question group
fi: Kysymysryhmittäin

en: Bypass date control before sending email:
fi: Ohita päiväysvalvonta ennen sähköpostin lähettämistä:

en: Bypass participants with failing email addresses:
fi: Ohita osallistujat, joiden sähköpostiosoite ei toimi:

en: CPDB CSV summary
fi: CPDB CSV yhteenveto

en: CPDB mapping
fi: CPDB kartoitus

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
fi: CSS tyyli viestille, joka näyttää ajastimen

en: CSS class(es)
fi: CSS-luokka/luokat

en: CSS class(es):
fi: CSS luokka/luokat:

en: CSS files:
fi: CSS-tiedostot:

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
fi: CSS tyyli 'aikarajoitus täynnä viesti':lle

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
fi: CSS-tyyli kun 'aikarajoitusvaroitus'-viesti näytetään

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
fi: CSS tyyli kun toinen 'aikarajoitus lähestyy varoitus' -viesti näytetään

en: CSV field names
fi: CSV kenttien nimet

en: CSV field separator:
fi: CSV-tiedoston kenttäerotin:

en: CSV file
fi: CSV-tiedosto

en: CSV input format
fi: CSV tuontimuoto

en: Calculate storage
fi: Laske levynkäyttö

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
fi: Laske esimerkki keskihajonta listan numeroille

en: Calculate the sum of values in an array
fi: Laske taulukon arvojen summa

en: Calculates the exponent of e
fi: Laskee e:n eksponentin

en: Calculation
fi: Laskelma

en: Can edit?
fi: Voi muokata?

en: Can not import a theme that already exists!
fi: Ei voi tuoda jo olemassa olevaa teemaa!

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
fi: Ei voi yhdistää LDAP hakemistoon. Virheilmoitus: %s

en: Can't connect to the LDAP directory
fi: Ei voi yhdistää LDAP-hakemistoon

en: Can't delete question group when the survey is active
fi: Kysymysryhmää ei voi poistaa kyselyn ollessa aktiivinen

en: Can't find user group!
fi: Ei löydy käyttäjäryhmää!

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
fi: Sijoittelua %s ei voi tehdä kaavaimelle %s. Yritä asentaa kaavain uudelleen.

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
fi: Asettelua %s teemalle %s ei voi luoda. Teeman versio tietokannassa on %s, mutta config.xml-tiedostossa %s. Asenna teema uudelleen.

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
fi: Asettelua %s ei voi luoda. Tarkista että näkymä on olemassa tai ota yhteyttä ylläpitäjään.

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
fi: Tunnuksia ei voi päivittää, koska sinulla on käytössä kopioidut koodit

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel automatic sending
fi: Peruuta automaattinen lähetys

en: Cancel copy
fi: Peruuta kopiointi

en: Cancel editing
fi: Peruuta muokkaus

en: Cancel move
fi: Peruuta siirto

en: Cannot be changed
fi: Ei voida muuttaa

en: Cannot import the VVExport file.
fi: VV-Vienti -tiedostoa ei voi tuoda.

en: Cannot move files due to permission problem.
fi: Tiedostoja ei voi siirtää käyttöoikeuksien ongelmien vuoksi.

en: Careful: Applying a role to the user will overwrite any individual permissions given to the user!
fi: Varovasti: Roolin kohdistaminen käyttäjään ohittaa kaikki käyttäjälle erikseen annetut oikeudet!

en: Case-insensitive strstr
fi: Merkkikokoriippumaton strstr

en: Catalan
fi: katalonia

en: Category separator
fi: Kategoriaerotin

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
fi: Varoitus: JavaScript ei ole käytössä selaimessasi tai se on poistettu käytöstä tälle sivulle. Et ehkä pysty vastaamaan kaikkiin kysymyksiin. Tarkasta selaimesi asetukset, ole hyvä.

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Central database
fi: Keskitetty tietokanta

en: Central participant database
fi: Keskitetty osallistujatietokanta

en: Central participant management
fi: Keskitetty osallistujahallinta

en: Central participants database summary
fi: Yhteenveto keskitetystä osallistujatietokannasta

en: Change language
fi: Vaihda kieltä

en: Change log
fi: Muutoslogi

en: Change password
fi: Vaihda salasana

en: Change password?
fi: Vaihda salasana?

en: Change scenario number
fi: Vaihda skenaarion numero

en: Change settings
fi: Muuta asetukset

en: Change survey group
fi: Vaihda kyselyryhmää

en: Change texts
fi: Muuta tekstit

en: Change the display style of the month when using select boxes
fi: Muuta kuukauden näyttötyyliä kun käytetään valintalaatikoita

en: Change the language
fi: Vaihda kieli

en: Changed by
fi: Muokannut

en: Changed on
fi: Muokattu

en: Changes cannot be saved to a standard theme.
fi: Muutoksia ei voi tallentaa oletusmalliin.

en: Character set for file import/export:
fi: Tiedoston merkistö tuonnissa/viennissä:

en: Character set of file:
fi: Tiedoston merkistö:

en: Character set of the file:
fi: Tiedoston merkistö:

en: Chart type
fi: Kaavion tyyppi

en: Chart type:
fi: Kaaviomalli:

en: Check again
fi: Tarkasta uudelleen

en: Check all extensions for available updates.
fi: Tarkista päivitykset kaikille lisäosille.

en: Check any that apply
fi: Valitse kaikki sopivat vaihtoehdot

en: Check data
fi: Tarkistetaan tiedot

en: Check data integrity
fi: Tarkista tietojen yhtenäisyys

en: Check icon
fi: Valintakuvake

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
fi: Tarkista, että muuttujan sisältö on kelvollinen kokonaisluku

en: Check logic
fi: Tarkista logiikka

en: Check logic for current group
fi: Tarkista nykyisen ryhmän logiikka

en: Check out the dedicated documentation for this format.
fi: Lue tästä tarkempi dokumentaatio tästä muodosta.

en: Check survey logic for current question group
fi: Tarkista kyselyryhmän logiikka

en: Checkbox is checked
fi: Valintalaatikko on valittuna

en: Checkbox is unchecked
fi: Valintalaatikko ei ole valittuna

en: Checkbox layout
fi: Valintalaatikon asettelu

en: Checked
fi: Valittu

en: Checking basic requirements...
fi: Tarkistetaan perusedellytyksiä...

en: Checking existing LimeSurvey files...
fi: Tarkistetaan olemassaolevia LimeSurvey-tiedostoja...

en: Chinese (Simplified)
fi: kiina (yksinkertaistettu)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
fi: kiina (perinteinen - Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
fi: Kiina (perinteinen - Taiwan)

en: Choice column width
fi: Valitse sarakkeen pituus

en: Choice header
fi: Valitse otsikko

en: Choice of rank %s
fi: Arvion valinta %s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
fi: Valitse 'Aja/Kaikki' menusta käynnistääksesi tuonnin.

en: Choose file
fi: Valitse tiedosto

en: Choose one of the following answers
fi: Valitse sopiva vaihtoehto

en: Choose participant fields:
fi: Valitse osallistujien kentät:

en: Choose the CSV file to upload:
fi: Valitse lähetettävä CSV-tiedosto

en: Choose the file to upload:
fi: Valitse tuotava tiedosto:

en: Choose when user can add a comment
fi: Valitse milloin käyttäjä voi lisätä kommentin

en: Choose your language
fi: Valitse kieli

en: Chosen icon:
fi: Valittu kuvake:

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Classes
fi: Luokat

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear all
fi: Tyhjennä kaikki

en: Clear assets cache:
fi: Tyhjennä nimiavaruuksien välimuisti:

en: Clear default values
fi: Tyhjennä oletusarvot

en: Clear now
fi: Tyhjennä nyt

en: Clear selection
fi: Tyhjennä valinta

en: Click here to change maintenance mode setting.
fi: Paina tästä vaihtaaksesi ylläpitotilan asetuksia.

en: Click here to log in.
fi: Klikkaa kirjautuaksesi sisään.

en: Click here to start the survey.
fi: Klikkaa tästä aloittaaksesi kyselyn.

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
fi: Paina tästä käyttääksesi ConfortUpdatea tai ladataksesi sen.

en: Click here to use ComfortUpdate.
fi: Paina tästä käyttääksesi ComfortUpdatea.

en: Click on 'Activate this survey'
fi: Paina "Aktivoi tämä kysely"

en: Click on 'No, thanks'
fi: Napsauta "Ei kiitos"

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
fi: Paina "Esikatsele kyselyä" ja palaa tähän ikkunaan kun testaus on valmis.

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
fi: Paina 'Tallenna ja jatka' tai 'Seuraava' jatkaaksesi.

en: Click on the 'Add group' button
fi: Paina "Lisää ryhmä"-nappia

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
fi: Paina "Luo kysely"-laatikkoa - tai "Seuraava" tässä esittelykierroksessa

en: Click on the 'Edit answer options' button.
fi: Paina "Muokkaa vastausvaihtoehtoja"-nappia.

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
fi: Paina "Muokkaa alikysymyksiä"-nappia.

en: Click on the following button if you want to
fi: Jos haluat, paina oheista nappia

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
fi: Napsauta kyselyn nimeä palataksesi kyselyn asetusten yleisnäkymään.

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
fi: Paina plus-merkkiä %s lisätäksesi toisen alikysymyksen kysymykseesi.

en: Click this button to log out.
fi: Paina tätä painiketta kirjautuaksesi ulos.

en: Click to adjust.
fi: Paina mukauttaaksesi.

en: Click to expand
fi: Paina laajentaaksesi

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
fi: Klikkaa asettaaksesi sijainnin tai vedä ja pudota neula. Voit myös kirjoittaa koordinaatit.

en: Clicking 'Yes' will generate access codes for all those in this participant list that have not been issued one. Continue?
fi: Painamalla 'Kyllä' muodostat pääsyavaimet kaikille osallistujille, joilla ei sellaista vielä ole. Jatketaanko?

en: Close
fi: Sulje

en: Close editor
fi: Sulje editori

en: Close the picker
fi: Sulje valitsin

en: Closed group
fi: Suljettu ryhmä

en: Code
fi: Koodi

en: Code filter
fi: Koodin suodatin

en: Code/text separator:
fi: Koodi-/tekstierotin:

en: Code:
fi: Koodi:

en: Code: '%s' is a reserved word.
fi: Koodi: '%s' on varattu sana.

en: Collapse all
fi: Pienennä kaikki

en: Collapse all question groups
fi: Kutista kaikki kysymysryhmät

en: Collapsed menu
fi: Kutistettu valikko

en: Collapsible text
fi: Avattavana tekstissä

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: ComfortUpdate could not download the update!
fi: ComfortUpdate ei pystynyt lataamaan päivitystä!

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
fi: ComfortUpdate ei löytänyt päivitysinformaatiotietoja.

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
fi: ComfortUpdate ei pystynyt pakkaamaan tiedostoja varmuuskopioksi

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
fi: ComfortUpdate ei löytänyt päivitystiedostoa paikallisesta järjestelmästä (tai päivittäjää päivitystiedostolle)

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
fi: ComfortUpdate ei voinut poistaa yhtä tai useampaa hakemistoa, jotka ovat poistuneet tässä päivityksessä.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
fi: ComfortUpdate ei voinut poistaa yhtä tai useampaa tiedostoa, jotka ovat poistuneet tässä päivityksessä.

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
fi: ComfortUpdate ei pystynyt purkamaan päivitystiedostoa (tai päivittäjää päivitystiedostolle)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
fi: ConfortUpdate kohtasi virheen yrittäessään saada tietoja tietokannasta.

en: ComfortUpdate has been updated!
fi: ComfortUpdate on päivitetty!

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
fi: ComfortUpdate on poistettu käytöstä konfiguraatiossasi. Ota yhteyttä ylläpitäjään lisätietojen saamiseksi.

en: ComfortUpdate key
fi: ComfortUpdate avain

en: ComfortUpdate key information
fi: ComfortUpdate avaimen informaatio

en: ComfortUpdate needs to be updated
fi: ComfortUpdate pitää päivittää

en: ComfortUpdate step %s
fi: ComfortUpdate vaihe %s

en: Comma
fi: Pilkku

en: Comma (,)
fi: Pilkku (,)

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment only when
fi: Kommentoi vain kun

en: Comment only when you choose an answer.
fi: Kommentoi vain kun valitset vastauksen.

en: Comment only when you don't choose an answer.
fi: Kommentoi vain silloin, kun et valitse vastausta.

en: Comment your answers.
fi: Kommentoi vastauksesi.

en: Comments
fi: Kommentit

en: Compact
fi: Kompakti

en: Compare a string to a regular expression pattern
fi: Vertaa merkkijonoa säännöllisen lausekkeeseen (regexp)

en: Comparison operator
fi: Vertailuoperaattori

en: Compatible
fi: Yhteensopiva

en: Compatible with type coercion
fi: Yhteensopiva tyypin pakottamisen kanssa

en: Complete only
fi: Vain valmiit

en: Completed
fi: Valmis

en: Completed responses only
fi: Vain valmiit vastaukset

en: Completed?
fi: Valmis?

en: Completion state:
fi: Valmius tila:

en: Condition
fi: Ehto

en: Condition [Validation] (Default value)
fi: Ehto [validointi] (oletusarvo)

en: Condition added.
fi: Ehto lisätty.

en: Condition designer
fi: Ehtojen suunnittelu

en: Condition replacement text for printable survey
fi: Ehdon korvaava teksti tulostettavaan kyselyyn

en: Condition successfully copied
fi: Ehto kopioitu onnistuneesti

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
fi: Ehto kopioitu onnistuneesti (osa sivuutettiin, koska ne olivat duplikaatteja)

en: Condition updated.
fi: Ehto päivitetty.

en: Condition:
fi: Ehto:

en: Conditional processing
fi: Ehdollinen käsittely

en: Conditions
fi: Ehdot

en: Conditions designer
fi: Ehtojen suunnittelu

en: Config file is malformed or null.
fi: Asetustiedosto on virheellinen tai tyhjä.

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Configuration directory is not writable
fi: Konfiguraatiohakemistoon ei ole kirjoitusoikeutta

en: Configuration file %s could not be found or read.
fi: Asetustiedostoa %s ei löydy tai sitä ei voi lukea.

en: Configuration file already exist
fi: Asetustiedosto on jo olemassa

en: Configuration file config.xml does not exist.
fi: Asetustiedostoa config.xml ei ole.

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Confirm password:
fi: Vahvista salasana:

en: Confirm uploaded plugin
fi: Vahvista ladattu lisäosa

en: Confirm your admin password
fi: Vahvista ylläpitäjän salasana

en: Confirmation
fi: Vahvistus

en: Confirmation attachments:
fi: Vahvistus liitteet:

en: Confirmation email
fi: Vahvistussähköposti

en: Confirmation email body
fi: Vahvistussähköpostin runko

en: Confirmation email body:
fi: Vahvistus sähköposti viesti:

en: Confirmation email subject
fi: Vahvistussähköpostin aihe

en: Confirmation email subject:
fi: Vahvistussähköpostin aihe:

en: Confirmation of your participation in our survey
fi: Vahvistus osallistumisestasi kyselyyn

en: Connected users
fi: Liitetyt käyttäjät

en: Constant
fi: Vakio

en: Content
fi: Sisältö

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue without answering
fi: Jatka vastaamatta

en: Continue?
fi: Jatketaanko?

en: Convert N to:
fi: Muunna N:

en: Convert Y to:
fi: Muunna Y

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
fi: Muunna 8-bittinen merkkijono lainausmerkitettyyn ja tulostettavaan merkkijonoon

en: Convert a date/time string to unix timestamp
fi: Muunna pvm/aika-merkkijonot unix-aikaleimoiksi

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
fi: Muunna numeerinen arvo käyttäen numeeristen arvojen syöttöTaulukkoa (inputTable) ja tulosTaulukkoa (outputTable)

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
fi: Muunna lainausmerkein merkitty merkkijono 8-bittiseksi merkkijonoksi

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
fi: Muunna kaikki HTML-entiteetit niiden soveltuville merkeille (käyttää aina ENT_QUOTES ja UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
fi: Muunna kaikki soveltuvat merkit HTML-entiteeteiksi (käyttää aina ENT_QUOTES ja UTF-8)

en: Convert resource links and expression fields?
fi: Muunna resurssilinkit ja lausekekentät?

en: Convert resource links?
fi: Muunna resurssilinkit?

en: Convert spaces in question text to underscores:
fi: Muunna välilyönnit kysymyksessä alaviivoiksi:

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
fi: Muunna erikoismerkki-HTML-entiteetit takaisin merkeiksi (käyttää aina ENT_QUOTES ja UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
fi: Muunna erikoismerkit HTML-entiteeteiksi (käyttää aina ENT_QUOTES ja UTF-8)

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy advanced options
fi: Kopioi edistyneet valinnat

en: Copy advanced settings?
fi: Kopioi lisäasetukset?

en: Copy answer options
fi: Kopioi vastausvaihtoehdot

en: Copy answer options?
fi: Kopio vastausvaihtoehdot?

en: Copy conditions
fi: Kopioi ehtoja

en: Copy default answers
fi: Kopioi oletusvastaukset

en: Copy default answers?
fi: Kopioi oletusvastaukset?

en: Copy failed
fi: Kopiointi epäonnistui

en: Copy file
fi: Kopioi tiedosto

en: Copy of survey is completed.
fi: Kyselyn kopiointi on valmis.

en: Copy options
fi: Kopioi asetukset

en: Copy question
fi: Kopioi kysymys

en: Copy subquestions
fi: Kopioi alikysymykset

en: Copy subquestions?
fi: Kopioi alikysymykset?

en: Copy survey
fi: Kopioi kysely

en: Copy the selected conditions to:
fi: Kopioi valitut ehdot:

en: Copy to local theme and save changes
fi: Kopioi paikalliseen teemaa ja tallenna muutokset

en: Core
fi: Sisäänrakennettu

en: Core Theme
fi: Valmisteema

en: Core admin theme
fi: Ylläpidon valmisteema

en: Core attribute
fi: Vakiomääre

en: Core plugin can not be disabled.
fi: Ydinliitnnäisiä ei voi poistaa käytöstä.

en: Core theme
fi: Valmisteema

en: Corner boxes
fi: Reunalaatikot

en: Corner lines
fi: Reunaviivat

en: Corrected time:
fi: Korjattu aika:

en: Cosine
fi: Kosini

en: Could not connect to LDAP server.
fi: Yhteys LDAP-palvelimeen ei onnistu.

en: Could not create new box
fi: Laatikon luonti epäonnistui

en: Could not delete Box
fi: Laatikon poisto epäonnistui

en: Could not delete user group.
fi: Käyttäjäryhmää ei voi poistaa.

en: Could not delete user. User was not supplied.
fi: Käyttäjää ei voitu poistaa. Käyttäjää ei annettu.

en: Could not fetch files.
fi: Tiedostojen nouto epäonnistui.

en: Could not insert all conditions.
fi: Ei voi lisätä kaikkia ehtoja.

en: Could not load plugin
fi: Lisäosan lataus epäonnistui

en: Could not modify user data.
fi: Käyttäjätietoja ei voitu muokata.

en: Could not open file
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui

en: Could not parse config.xml file.
fi: config.xml-tiedoston tulkinta epäonnistui.

en: Could not read plugin configuration file.
fi: Lisäosan asetustiedostoa ei voi lukea.

en: Could not remove deleted files
fi: Ei voinut poistaa poistettuja tiedostoja

en: Could not remove the deleted directories
fi: Ei voinut poistaa poistettuja hakemistoja

en: Could not retrieve update info data
fi: Päivitysinformaatiotietoja ei saatu haettua.

en: Could not save theme %s: %s
fi: Ei voitu tallentaa mallia %s: %s

en: Could not store advanced options
fi: Edistyneiden asetusten tallentaminen epäonnistui

en: Could not store general options
fi: Yleisten asetusten tallentaminen epäonnistui

en: Could not store translation
fi: Käännöksen tallentaminen epäonnistui

en: Could not store translation for answer option
fi: Vastausvaihtoehdon käännöksen tallentaminen epäonnistui.

en: Could not store translation for subquestion
fi: Alikysymyksen käännöksen tallentaminen epäonnistu.

en: Could not uninstall plugin.
fi: Lisäosan poisto epäonnistui.

en: Could not update box
fi: Laatikon päivitys epäonnistui

en: Could not update condition.
fi: Ei voi päivittää ehtoa.

en: Could not update plugin %d
fi: Lisäosaa %d ei voitu päivittää

en: Could not write file
fi: Tiedostoon kirjoittaminen epäonnistui

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
fi: Laske tilastot jokaisesta kysymyksestä ainoastaan perustuen vastausten kokonaismäärään joille kysymys on esitetty.

en: Count the number of answered questions in the list
fi: Laske vastattujen kysymysten määrä listalla

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
fi: Laske vastattujen kysymysten määrä listalla, joka vastaa ensimmäistä argumenttia

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
fi: Laske vastattujen kysymysten määrä listassa, joka täyttää kriteerit (arg op value)

en: Count the number of complete responses  with a value equal to a specific value
fi: Laske valmiit vastaukset joiden arvo on sama kuin tietyllä arvolla

en: Count the number of complete responses which are not empty
fi: Laske kokonaan tehtyjen vastausten määrä, poislukien tyhjät.

en: Create
fi: Luo

en: Create Tutorial
fi: Luo esittelykierros

en: Create a new box
fi: Luo uusi laatikko

en: Create a new question group inside your survey.
fi: Luo uusi kysymysryhmä kyselyyn.

en: Create a new survey
fi: Luo uusi kysely

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
fi: Luo uusi kysely painamalla %s-kuvaketta.

en: Create a new survey group
fi: Luo uusi kyselyryhmä

en: Create a sample question and question group
fi: Luo esimerkkikysymys ja -kysymysryhmä

en: Create access codes
fi: Luo pääsyavaimet

en: Create database
fi: Luo Tietokanta

en: Create dummy participants
fi: Luodaan teko-osallistujat

en: Create example question group and question?
fi: Luo malliksi kysymysryhmä ja kysymys?

en: Create new question group
fi: Luo uusi kysymysryhmä

en: Create new survey menu
fi: Luo uusi kyselyvalikko

en: Create new survey menu entry
fi: Luo uusi kyselyvalikon kohta

en: Create one or more questions inside the new question group.
fi: Luo yksi tai useampi kysymys uuteen kysymysryhmään

en: Create or import new label set(s)
fi: Luo tai tuo uusi nimilappusarja

en: Create permission role
fi: Luo käyttöoikeusrooli

en: Create permission roles
fi: Luo käyttöoikeusroolit

en: Create question
fi: Luo kysymys

en: Create survey
fi: Luo kysely

en: Create survey groups:
fi: Luo kyselyryhmät:

en: Create survey menu entries
fi: Luo kyselyvalikon kohdat

en: Create, import, or copy survey
fi: Luo, tuo tai kopioi kysely

en: Create...
fi: Luo...

en: Create/edit user groups
fi: Luo / muokkaa käyttäjäryhmiä

en: Create/edit user roles
fi: Luo/muokkaa käyttäjärooleja

en: Created
fi: Luotu

en: Created at
fi: Luotu

en: Created by
fi: Luonut

en: Created on
fi: Luotu

en: Created random users
fi: Luotiin satunnaisia käyttäjiä

en: Creating file backup
fi: Luodaan varmuuskopio tiedostosta...

en: Credentials are valid but we failed to create a user
fi: Käyttöoikeudet ovat oikeat mutta käyttäjän luominen epäonnistui

en: Croatian
fi: kroatia

en: Cross-hover in matrix questions
fi: Varjosta rivi ja sarake taulukkokysymyksissä

en: Cssframework Css
fi: CSS-kehys CSS

en: Cssframework Js
fi: CSS-kehys JS

en: Cssframework Name
fi: Css-kehyksen nimi

en: Current
fi: Nykyinen

en: Current database version:
fi: Nykyinen tietokannan versio:

en: Current group is disabled
fi: Nykyinen ryhmä on disabloitu

en: Current password:
fi: Nykyinen salasana

en: Current theme options are applied for this survey.
fi: Kyselyssä käytetään teeman nykyisiä valintoja.

en: Current value
fi: Nykyinen arvo

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
fi: Tähän kyselyyn ei ole määritelty muita kieliä.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
fi: Tällä hetkellä ei ole ehtoja konfigurointuna tälle kyselylle.

en: Currently we detect and handle the following changes:
fi: Tällä hetkellä tunnistamme ja hoidamme seuraavat muutokset:

en: Custom
fi: Muokattu

en: Custom attributes
fi: Mukautetut attribuutit

en: Custom handle Unicode code
fi: Mukautettu Unicode-koodin käsittely

en: Custom token
fi: Muokattu pääsyavain

en: Czech
fi: tsekki

en: Czech (informal)
fi: tšekki (epävirallinen)

en: DATA TO BE ENTERED
fi: SYÖTETYT TIEDOT

en: DB backup created:
fi: DB varmistus luotu:

en: DEC West European
fi: DEC Länsi-Eurooppalainen

en: DOS Central European (cp852)
fi: DOS Keski-Eurooppa (CP852)

en: DOS West European (cp850)
fi: DOS Länsi-Eurooppa (cp850)

en: Danish
fi: tanska

en: Data consistency check
fi: Tietojen yhtenäisyystarkastus

en: Data entry
fi: Tietojen kirjaus

en: Data entry screen
fi: Tietojen massasyöttö

en: Data policy settings
fi: Tietosuojaselosteen asetukset

en: Data redundancy check
fi: Tietojen päällekkäisyyksien tarkistus

en: Data selection
fi: Tietojen valinta

en: Data selection:
fi: Datan valinta:

en: Data view control
fi: Tietojenkatselun hallinta

en: Database
fi: Tietokanta

en: Database %s has been successfully populated.
fi: Tietokanta %s on onnistuneesti muodostettu.

en: Database configuration
fi: Tietokannan asetukset

en: Database creation
fi: Tietokannan luominen

en: Database doesn't exist!
fi: Tietokantaa ei ole!!

en: Database driver
fi: Tietokantaohjain

en: Database driver version
fi: Tietokannan ohjaimen versio

en: Database error
fi: Tietokantavirhe

en: Database error!
fi: Tietokantavirhe!

en: Database exists
fi: Tietokanta on jo olemassa

en: Database has been created.
fi: Tietokanta on luotu.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
fi: Tietokanta on päivitetty versioon %s

en: Database location
fi: Tietokannan sijainti

en: Database name
fi: Tietokannan nimi

en: Database name:
fi: Tietokannan nimi:

en: Database password
fi: Tietokannan salasana

en: Database server info
fi: Tietokantapalvelimen tiedot

en: Database server version
fi: Tietokantapalvelimen versio

en: Database settings
fi: Tietokannan asetukset

en: Database type
fi: Tietokannan tyyppi

en: Database type:
fi: Tietokannan tyyppi:

en: Database update
fi: Tietokannan päivitys

en: Database upgrade
fi: Tietokannan päivitys

en: Database usage
fi: Tietokannan käyttö

en: Database user
fi: Tietokannan käyttäjä

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Date %s is invalid, please review your answer.
fi: Päiväys %s on virheellinen, ole hyvä ja tarkista vastauksesi.

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
fi: Päivämäärä (VVVV-KK-PP) vastaa

en: Date added
fi: Päivämäärä lisätty

en: Date entered is invalid!
fi: Päivämäärä ei kelpaa!

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Date format:
fi: Päiväyksen muoto:

en: Date format: %s
fi: Päivämäärän muoto: %s

en: Date in the format: %s
fi: Päivämäärä muodossa: %s

en: Date is
fi: Päivämäärä on

en: Date last action
fi: Viimeisimmän toiminteen päivämäärä

en: Date saved
fi: Päiväys tallennettu

en: Date stamp:
fi: Päivämäärämerkintä:

en: Date stamp?
fi: Tallenna vastauksen ajankohta?

en: Date started
fi: Aloituspäivämäärä

en: Date submitted
fi: Lähetys päivämäärä

en: Date/Time
fi: Päivämäärä/Aika

en: Date/Time format
fi: Päivämäärän ja ajan muoto

en: Datestamp
fi: Päiväysleima

en: Day
fi: Päivä

en: Deactivate
fi: Deaktivoi

en: Deactivate Survey
fi: Sulje kysely

en: Deactivate plugin
fi: Poista lisäosa käytöstä

en: Deactivate quotas
fi: Deaktivoi kiintiöt

en: Deactivate survey
fi: Sulje kysely

en: Deactivated
fi: Poistettu käytöstä

en: Deactivated result tables
fi: Suljetut tulostaulukot

en: Deactivated survey participants tables
fi: Ei-aktiivisia kyselyjen osallistujatauluja

en: Deactivation
fi: Sulkeminen

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
fi: Hyvä {FIRSTNAME},
    
    Äskettäin kutsuimme teidät osallistumaan kyselyyn.
    
    Ette ole vielä tehneet kyselyä, ja haluamme muistuttaa että se on edelleen saatavilla, jos haluatte osallistua.
    
    Kysely on nimeltään:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Osallistuaksesi, paina allaolevaa linkkiä.
    
    Yst. terveisin,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Paina tästä tehdäksesi kysely:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
fi: Hyvä {FIRSTNAME},?n
    Olet rekisteröitynyt tutkimukseen {SURVEYNAME}.
    
    Vastataksesi tutkimukseen klikkaa alla olevaa linkkiä:
    
    {SURVEYURL}
    
    Jos sinulla on kysymyksiä tutkimuksesta ota yhteyttä{ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
fi: Hyvä {FIRSTNAME}
    
    Tämä sähköposti vahvistaa, että olet suorittanut kyselyn nimeltään {SURVEYNAME} ja vastaus on tallennettu. Kiitos osallistumisesta.
    
    Jos sinulla on kysyttävää tästä sähköpostista, ota yhteyttä {ADMINNAME}  {ADMINEMAIL}.
    
    Ystävällisin terveisin,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
fi: Hyvä {FIRSTNAME}
    
    Sinut on kutsuttu osallistumaan kyselyyn.
    
    Kysely on nimeltään:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Jos haluat osallistua, paina allaolevaa linkkiä.
    
    Ystävällisin terveisin,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Paina alla olevaa linkkiä vastaaksesi kyselyyn:
    {SURVEYURL}

en: Dec
fi: joulu

en: December
fi: Joulukuu

en: Decimal mark
fi: Desimaalierotin

en: Decimal mark:
fi: Desimaalierotin:

en: Decrease
fi: Pienenee

en: Default
fi: Oletus

en: Default HTML editor mode:
fi: Oletus-HTML-editori:

en: Default answer
fi: Oletusvastaus

en: Default answer for scale %s:
fi: Oletusvastaus skaalalle %s:

en: Default answer value:
fi: Vastauksen oletusarvo:

en: Default answers
fi: Oletusvastaukset

en: Default attribute name:
fi: Oletus attribuutin nimi:

en: Default attribute values for this question type will be cleared
fi: Tämän kysymystyypin määreiden asetukset tyhjennetään

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
fi: Oletuskoordinaatit kun kartta ensimmäisen kerran latautuu. Muoto: latitudi [väli} longitudi

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Default position
fi: Oletussijainti

en: Default scenario
fi: Oletusskenaario

en: Default site admin email:
fi: Sivuston ylläpitäjän oletussähköposti:

en: Default site bounce email:
fi: Sivuston oletusponnahdusosoite:

en: Default site language:
fi: Sivuston oletuskieli:

en: Default survey menu entries restored.
fi: Palautettiin kyselyn oletusvalikot.

en: Default survey menus restored.
fi: Kyselyvalikot palautettu oletusarvoihin.

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
fi: Oletusteemaa %s ei ole asennettu. Nyt %s on uusi oletusteema

en: Default theme:
fi: Oletusteema:

en: Default value for option 'Other':
fi: Oletusarvo valinnalle 'Muu':

en: Default value settings were successfully saved.
fi: Oletusarvoasetukset tallennettiin onnistuneesti.

en: Default value:
fi: Oletusarvo:

en: Default:
fi: Oletus:

en: Define panel integrations for your survey
fi: Yhdistä kysely osallistujapaneeliin

en: Delete
fi: Poista

en: Delete User
fi: Poista käyttäjä

en: Delete all conditions
fi: Poista kaikki ehdot

en: Delete all conditions in this scenario
fi: Poista kaikki ehdot tässä skenaariossa

en: Delete all files of this response
fi: Poista kaikki tämän vastauksen tiedostot

en: Delete all incomplete responses that correspond to a participant for which a completed response is already recorded
fi: Poista kaikki epätäydelliset vastaukset, jotka kuuluvat osallistujalle, jolle on jo syötetty valmis vastaus.

en: Delete all notifications
fi: Poista kaikki muistutukset

en: Delete attachments
fi: Poista liitteet

en: Delete attribute
fi: Poista atribuutti

en: Delete box
fi: Poista laatikko

en: Delete checked items!
fi: Poista valitut!

en: Delete condition
fi: Poista ehto

en: Delete current group
fi: Poista nykyinen ryhmä

en: Delete current question group
fi: Poista tämä kysymysryhmä

en: Delete current user group
fi: Poista nykyinen käyttäjäryhmä

en: Delete exported participants:
fi: Poista viedyt osallistujat:

en: Delete file
fi: Poista tiedosto

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
fi: Poista keskitetystä paneelista, liittyvistä kyselyistä ja kaikki liittyvät vastaukset

en: Delete from the central panel and associated surveys
fi: Poista keskitetystä paneelista ja liittyvistä kyselyistä

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
fi: Poista yhteisellä sulkulistalla olevat osallistujat tietokannasta:

en: Delete label set
fi: Poista nimilappusarja

en: Delete marked responses
fi: Poista valitut vastaukset

en: Delete menu entries
fi: Poista valikon kohdat

en: Delete menus
fi: Poista valikot

en: Delete now
fi: Poista nyt

en: Delete one or more participants...
fi: Poista yksi tai useampi osallistuja ...

en: Delete only from the central panel
fi: Poista ainoastaan keskitetystä paneelista

en: Delete participant
fi: Poista osallistuja

en: Delete participant attribute %s
fi: Poista osallistujan määrite %s

en: Delete participants table
fi: Poista osallistujataulukko

en: Delete question(s)
fi: Poista kysymys/kysymykset

en: Delete quotas
fi: Poista kiintiöt

en: Delete responses
fi: Poista vastaukset

en: Delete roles
fi: Poista roolit

en: Delete survey
fi: Poista kysely

en: Delete survey files
fi: Poista kyselytiedostot

en: Delete survey group
fi: Poista kyselyryhmä

en: Delete survey group not possible
fi: Kyselyryhmää ei voi poistaa

en: Delete survey participant
fi: Poista kyselyn osallistuja

en: Delete survey participants
fi: Poista kyselyn osallistujat

en: Delete survey participants table
fi: Poista kyselyn osallistujat -taulukko

en: Delete surveys
fi: Poista kyselyt

en: Delete table
fi: Poista taulukko

en: Delete the selected entries
fi: Poista valitut syötteet

en: Delete this assessment rule
fi: Poista tämä arviointisääntö

en: Delete this attribute
fi: Poista tämä attribuutti

en: Delete this attribute:
fi: Poista tämä ominaisuus:

en: Delete this entry
fi: Poista tämä kohta

en: Delete this entry and related response
fi: Poista tämä merkintä ja siihen liittyvä vastaus

en: Delete this participant
fi: Poista tämä osallistuja

en: Delete this plugin from the file system
fi: Poista tämä lisäosa järjestelmästä

en: Delete this response
fi: Poista tämä vastaus

en: Delete this subquestion
fi: Poista tämä alikysymys

en: Delete this survey menu
fi: Poista tämä kyselyvalikko

en: Delete this survey menu entry
fi: Poista tämä kyselyn valikon kohta

en: Delete this user
fi: Poista tämä käyttäjä

en: Delete this user group
fi: Poista tämä käyttäjäryhmä

en: Delete user
fi: Poista käyttäjä

en: Delete user group
fi: Poista käyttäjäryhmä

en: Delete value
fi: Poista arvo

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
fi: Poistaminen poistaa myös kaikki sisältyvät vastaus vaihtoehdot ja alikysymykset. Oletko varma, että haluat jatkaa?

en: Deleting User
fi: Poistetaan käyttäjä

en: Deleting answers: %u answers deleted
fi: Vastausten poisto: %u vastausta poistettu

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
fi: Poistetaan arviointeja: %u arviointiriviä poistettiin

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
fi: Poistetaan ehtoja: %u ehtoja poistettu

en: Deleting groups: %u groups deleted
fi: Ryhien poisto: %u ryhmää poistettu

en: Deleting orphan survey participants table: %s
fi: Poistetaan orpo osallistujataulu: %s

en: Deleting orphan survey table: %s
fi: Poistetaan orpo kyselytaulu: %s

en: Deleting orphaned default values: %u default values deleted.
fi: Poistetaan orvot oletusarvot: %u oletusarvoa poistettu.

en: Deleting orphaned quota languages: %u quota languages deleted
fi: Poistetaan orvot kielet kiintiöistä: %u kieltä poistettu

en: Deleting orphaned quota members: %u quota members deleted
fi: Poistetaan orvot kiintiöiden jäsenet: %u kiintiön jäsentä poistettu

en: Deleting orphaned quotas: %u quotas deleted
fi: Poistetaan orvot kiintiöt: %u kiintiötä poistettu.

en: Deleting orphaned user group assignments: %u assignments deleted
fi: Poistetaan orpoja liitoksia käyttäjäryhmiin: %u liitosta poistettiin

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
fi: Poistetaan kysymysmääreitä: %u määreitä poistettu

en: Deleting questions: %u questions deleted
fi: Poistetaan kysymyksiä: %u kysymystä poistettu

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
fi: Poistetaan kyselyn kieliasetuksia: %u kyselyn kieliasetusta poistettu

en: Deleting survey participants table: %s
fi: Poistetaan kyselyn osallistujien taulu: %s

en: Deleting survey table: %s
fi: Poistetaan kyselytaulukko: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
fi: Poistetaan kyselyitä: %u kyselyä poistettu

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
fi: Näiden kysymysten poistaminen poistaa myös vastaavat vastausvaihtoehdot ja osakysymykset. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
fi: Ryhmän poistaminen poistaa myös kaikki sen sisältämät kysymykset ja vastaukset. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
fi: Tämän kysymyksen poistaminen poistaa myös kaikki sen vastausvaihtoehdot ja alikysymykset. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
fi: Vain demotila: Tiedostojen lisäys on estetty tässä järjestelmässä.

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
fi: Demotila: kirjautumistiedot ovat esitäytetyt - klikkaa Login-painiketta.

en: Demo mode: Uploading plugins is disabled.
fi: Demotila: Lisäosien lataaminen on poistettu käytösä.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
fi: Kokeilutila: Mallien lataaminen on poissa käytöstä.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
fi: Vain demo-moodi: mallien lataaminen on estetty tässä järjestelmässä.

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
fi: Riippuen ladattujen tiedostojen määrästä, tässä saattaa kestää.

en: Deprecated survey themes:
fi: Vanhentuneet kyselyteemat:

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
fi: Kuvaile kyselysi, mutta älä kysy vielä yhtään kysymystä.

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description of the survey
fi: Kyselyn kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Descriptive statistics
fi: Tilastolliset tunnusluvut

en: Destination URL:
fi: Kohde URL:

en: Destination question group:
fi: Kohdekysymysryhmä:

en: Detailed Error
fi: Eritelty virhe

en: Detailed admin notification
fi: Tarkennettu ilmoitus pääkäyttäjälle

en: Detailed admin notification body
fi: Tarkennetun ylläpitäjän muistutuksen sisältö

en: Detailed admin notification could not be sent because of error: %s
fi: Tarkennettua ylläpitäjän muistutusta ei voitu lähettää virheen %s vuoksi

en: Detailed admin notification email body:
fi: Tarkennettu ylläpitäjän muistutussähköpostin sisältö:

en: Detailed admin notification subject
fi: Tarkennetun ylläpitäjän muistutuksen otsikko

en: Detailed admin notification subject:
fi: Tarkennetun ylläpitäjän muistutuksen otsikko:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
fi: Yksityiskohtainen sähköposti-ilmoitus vaustaksilla lähetetään:

en: Detailed notification attachments:
fi: Tarkennetun muistutuksen liitteet:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
fi: Määrittele, onko muuttuja tyhjä

en: Did Not Save
fi: Vastauksia ei tallennettu

en: Dim answered array rows
fi: Himmennä vastatut rivit

en: Directly show edit mode:
fi: Siirry suoraan muokkaustilaan:

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
fi: Hakemisto nimellä `%s` on jo olemassa. Valitse toinen nimi

en: Disable chart
fi: Poista kaavio käytöstä

en: Disable map display
fi: Poista karttanäkymä käytöstä

en: Disable only
fi: Estä vain

en: Disable question script for XSS restricted user:
fi: Poista kysymyksen skripti käytöstä XSS-rajoitetulta käyttäjältä:

en: Disable the next button until time limit expires
fi: Estä 'Seuraava'-nappi kunnes aikaraja umpeutuu

en: Disable the prev button until the time limit expires
fi: Estä 'Edellinen'-nappi kunnes aikaraja umpeutuu

en: Disabled
fi: Estetty

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
fi: Poistettu käytöstä asetuksissa. Aseta 'showpopus'-valinta config.php-tiedostossa ottaaksesi tämän valinnan käyttöön.

en: Disagree
fi: Eri mieltä

en: Display
fi: Näytä

en: Display CPDB participants
fi: Näytä CPDB osallistujat

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
fi: Näytä 'aikarajoitus lähestyy varoitus' kun näin monta sekuntia on jäljellä laskurissa (varoitusta ei näytetä jos kenttä jätetään tyhjäksi)

en: Display a chart in the statistics?
fi: Näytä kaavio tilastoissa?

en: Display as bar chart
fi: Näytä pylväskaaviona

en: Display as pie chart
fi: Näytä ympyräkaaviona

en: Display attribute warnings:
fi: Näytä määreiden varoitukset:

en: Display chart
fi: Näytä kaavio

en: Display chart:
fi: Näytä kaavio:

en: Display columns
fi: Näytä sarakkeet

en: Display dropdown boxes
fi: Näytä alasvetovalikot

en: Display logo:
fi: Näytä logo:

en: Display map
fi: Näytä kartta

en: Display min and max value under the slider
fi: Näytä min ja max arvot liukusäätimen alla

en: Display mode:
fi: Näyttömoodi:

en: Display my CPDB participants
fi: Näytä keskitetyn osallistujatietokantani osallistujat

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
fi: Jos tarvitaan, näytä numerot käyttääen pilkkua desimaalierottimena

en: Display participants
fi: Näytä osallistujat

en: Display responses
fi: Näytä vastaukset

en: Display rows
fi: Näytä rivit

en: Display slider min and max value
fi: Näytä liukusäädin min ja max arvoilla

en: Display survey participants after adding?
fi: Näytä kyselyn osallistujat lisäämisen jälkeen?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
fi: Näytä 'aikarajoitus täynnä viesti' näin monta sekuntia ennenkuin suoritat 'aikarajoitustoimenpiteen' (oletus 1 sekunti, jos tyhjä)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
fi: Näytä toinen 'aikarajoitus lähestyy varoitus' kun näin monta sekuntia on jäljellä laskurissa (varoitusta ei näytetä, jos kenttä jätetään tyhjäksi)

en: Display this box to:
fi: Näytä tämä laatikko:

en: Display type
fi: Näyttötyyppi

en: Display/Export
fi: Näytä/Vie

en: Display:
fi: Näytä:

en: Displaying {count} survey(s).
fi: Näytetään {count} kysely(ä).

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
fi: Näytetään {start}-{end} / {count} vastausta.

en: Do you really want to continue?
fi: Haluatko varmasti jatkaa?

en: Do you really want to delete all marked responses?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitut vastaukset?

en: Do you really want to delete this asessment rule?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän arviointisäännön?

en: Do you really want to delete this label set?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän nimiöryhmän?

en: Do you really want to delete this response?
fi: Halauatko todella poistaa tämän vastauksen?

en: Do you want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
fi: Haluatko luoda kyselyn vastaajat -taulukon tälle kyselylle?

en: Do you want to delete this response?
fi: Haluatko poistaa tämän vastauksen?

en: Do you want to delete this role?
fi: Haluatko poistaa tämän roolin?

en: Do you want to delete this user?
fi: Haluatko poistaa tämän käyttäjän?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
fi: Haluatko täyttää tietokannan nyt luomalla tarvittavat taulukot?

en: Do you want to take ownerschip of this user?
fi: Haluatko ottaa tämän käyttäjän omistukseesi?

en: Don't import if label set already exists:
fi: Älä tuo nimilappusarjaa jos se on jo olemassa.

en: Don't show
fi: Älä näytä

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
fi: Älä muuta allaolevia arvoja ellet tiedä mitä teet.

en: Done. Test your survey using the %s icon.
fi: Valmis. Testaa kyselyäsi %s ikonin kautta.

en: Dot (.)
fi: Piste (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
fi: Tuplaklikkaa tai pudota nimikkeitä vasemmalla siirtääksesi ne oikealle. - Korkein arvo sijaitsee ylhäällä oikealla laskien pienempiin arvoihin alaspäin.

en: Doughnut
fi: Donitsi

en: Doughnut chart
fi: Rinkiläkaavio

en: Download
fi: Lataa

en: Download all files in this response as a zip file
fi: Lataa kaikki vastaustiedostot zip-tiedostona

en: Download archive
fi: Lataa arkisto

en: Download error!
fi: Latausvirhe!

en: Download files
fi: Lataa tiedostot

en: Download marked files
fi: Lataa valitut tiedostot

en: Download the data and the syntax file.
fi: Lataa data ja syntaksi tiedosto

en: Download this file
fi: Lataa tämä tiedosto

en: Drag and drop here, or click once to start uploading
fi: Vedä ja pudota tähän, tai paina kerran aloittaaksesi tiedoston lähetyksen

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
fi: Vedä ja pudota neula haluttuun sijaintiin. Voit myös klikata oikealla hiiren painikkeella karttaa siirtääksesi neulaa.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
fi: Vedä tämä attribuutti toiseen sarakkeeseen taulukoidaksesi se keskitettyyn osallistujatietokantaan

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
fi: Pudota CSV kenttä olemassaolevaan osallistuja-attribuuttiin, joka on listattu alla, tuodaksesi tietosi siihen.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
fi: Pudota CSV kenttä tälle alueelle luodaksesi uuden osallistuja-attribuutin ja tuodaksesi tietosi siihen.

en: Drop-down list
fi: Pudotusvalikko

en: Dropdown fields
fi: Alasvetokentät

en: Dropdown prefix/suffix
fi: Alasvetovalikon etu-/jälkiliite

en: Dropdown separator
fi: Pudotusvalikn erotin

en: Duplicate
fi: Kaksoiskappale

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
fi: Koodit on kopioitu, näitä merkintöjä ei päivitetä

en: Duplicate label set name
fi: Kahdenna nimilappusarjan nimi

en: Duplicate records removed
fi: Kaksoistallenteet poistettu

en: Duplicates are determined by:
fi: Kaksoistallenteet määritelty:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
fi: Kaksoiskappaleet havaitaan etunimen, sukunimen ja sähköpostiosoitteen yhdistelmän perusteella.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
fi: Kaksoiskappaleet voidaan havaita käyttämällä participant_id kenttää tässä CSV-tiedostossa.

en: Duration
fi: Kesto

en: Dutch
fi: hollanti

en: Dutch (informal)
fi: hollanti (epävirallinen)

en: E-mail:
fi: Sähköposti:

en: EM value
fi: EM Arvo

en: ERROR MESSAGE
fi: VIRHEILMOITUS

en: EUC-JP Japanese
fi: EUC-JP Japanilainen

en: EUC-KR Korean
fi: EUC-KR Korealainen

en: Each answer may only be a number.
fi: Jokainen vastaus voi olla vain numero.

en: Each answer must be %s
fi: Jokaisen vastauksen täytyy olla %s

en: Each answer must be at least %s
fi: Jokaisen vastauksen täytyy olla vähintään %s

en: Each answer must be at most %s
fi: Jokainen vastaus korkeintaan %s

en: Each answer must be between %s and %s
fi: Jokaisen vastauksen täytyy olla väliltä %s - %s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
fi: Jokaiselle kysymykselle on määritelty oma kaaviomalli asetuksissa.

en: Earlier than:
fi: Ennen kuin:

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
fi: Helppo navigointi "leivänmurupolun" avulla

en: Edge detection format:
fi: Reunusten tunnistuksen tyyppi:

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Group
fi: Muokkaa ryhmää

en: Edit URL parameter
fi: Muokkaa URL parametrejä

en: Edit and look at the assessements for this survey.
fi: Muokkaa ja tarkastele tämän kyselyn arviointeja.

en: Edit answer options
fi: Muokkaa vastausvaihtoehtoja

en: Edit answer options for this question
fi: Muokkaa kysymyksen vastausvaihtohtoja

en: Edit assessments
fi: Muokkaa arviointia

en: Edit attribute
fi: Muokkaa atribuuttia

en: Edit condition
fi: Muokkaa ehtoa

en: Edit current user group
fi: Muokkaa nykyistä käyttäjäryhmää

en: Edit data policy settings
fi: Muokkaa tietosuojaselosteen asetuksia

en: Edit default answer values
fi: Muokkaa oletusvastauksia

en: Edit default answers
fi: Muokkaa oletusvastauksia

en: Edit default anwers
fi: Muokkaa oletusvastauksia

en: Edit email templates
fi: Muokkaa sähköpostinäkymää

en: Edit global settings
fi: Muokkaa yleisiä asetuksia

en: Edit group
fi: Muokkaa ryhmää

en: Edit label set
fi: Muokkaa nimlappuryhmää

en: Edit label sets
fi: Muokkaa nimilappusarjoja

en: Edit participant
fi: Muokkaa osallistujaa

en: Edit permissions
fi: Muokkaa oikeuksia

en: Edit permissions for this survey
fi: Muokkaa tämän kyselyn oikeuksia

en: Edit presentation and navigation settings
fi: Muokkaa esitystapaa ja navigointia

en: Edit publication and access settings
fi: Muokkaa julkistuksen ja käyttöoikeuksien asetuksia

en: Edit question
fi: Muokkaa kysymystä

en: Edit quota
fi: Muokkaa kiintiötä

en: Edit quotas
fi: Muokkaa kiintiöitä

en: Edit quotas for this survey.
fi: Muokkaa tämän kyselyn kiintiöitä.

en: Edit response
fi: Muokkaa vastausta

en: Edit response URL
fi: Muokkaa vastaus-URL:ia

en: Edit settings for notification and data management
fi: Muokkaa ilmoitusten ja datanhallinnan asetuksia

en: Edit settings for publication and access control
fi: Muokkaa julkaisuaikaa ja kyselyyn pääsyä

en: Edit simple plugin settings
fi: Muokkaa yksinkertaisten lisäosien asetuksia

en: Edit subquestions
fi: Muokkaa alikysymyksiä

en: Edit subquestions for this question
fi: Muokkaa kysymyksen alikysymyksiä

en: Edit survey group
fi: Muokkaa kyselyryhmää

en: Edit survey menu
fi: Muokkaa kyselyvalikkoa

en: Edit survey menu entry
fi: Muokkaa kyselyvalikon kohtaa

en: Edit survey panel integration
fi: Muokkaa paneelin integraatiota

en: Edit survey participant
fi: Muokkaa kyselyn osallistujaa

en: Edit survey permissions
fi: Muokkaa kyselyn oikeuksia

en: Edit survey permissions for group %s
fi: Muokkaa ryhmän %s oikeuksia kyselyyn

en: Edit survey permissions for user %s
fi: Muokkaa käyttäjän %s oikeuksia kyselyyn

en: Edit survey settings
fi: Muokkaa kyselyn asetuksia

en: Edit text elements and general settings
fi: Muokkaa tekstikenttiä ja yleisiä asetuksia

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
fi: Muokkaa riviä %s ja täydennä tiedostonimi ja koko polku ladatulle datatiedostolle.

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
fi: Muokkaa kutsu-, muistutus- ja rekisteröintisähköpostien malleja

en: Edit theme options
fi: Muokkaa teeman valintoja

en: Edit theme options for this survey
fi: Muokkaa tämän kyselyn teeman asetuksia

en: Edit theme permissions for user %s
fi: Muokkaa teemojen käyttöoikeuksia käyttäjälle %s

en: Edit this assessment rule
fi: Muokkaa arviointisääntöä

en: Edit this attribute
fi: Muokkaa tätä attribuuttia

en: Edit this entry
fi: Muokkaa kohtaa

en: Edit this participant
fi: Muokkaa tätä osallistujaa

en: Edit this response
fi: Muokkaa tätä vastausta

en: Edit this survey menu
fi: Muokkaa tätä kyselyvalikkoa

en: Edit this survey menu entry
fi: Muokkaa tätä kyselyn valikon kohtaa

en: Edit this survey participant
fi: Muokkaa tätä kyselyn vastaajaa

en: Edit this user
fi: Muokkaa tätä käyttäjää

en: Edit user
fi: Muokkaa käyttäjää

en: Edit user group
fi: Muokkaa käyttäjäryhmää

en: Edit user permissions for user %s
fi: Muokkaa käyttäjän %s oikeuksia

en: Edit user roles
fi: Muokkaa käyttäjärooleja

en: Edit value
fi: Muokkaa arvoa

en: Editing
fi: Muokkaus

en: Editing %s
fi: Muokataan %s

en: Editing response (ID %s)
fi: Vastausta muokataan (ID %s)

en: Editing user
fi: Muokataan käyttäjää

en: Editing user group (Owner: %s)
fi: Muokataan käyttäjäryhmää (Omistaja: %s)

en: Editor
fi: Muokkain

en: Editor mode
fi: Muokkaimen tila

en: Either admin login name, password or email is empty
fi: Joko ylläpitäjän kirjautumisnimi, salasana tai sähköpostiosoite on tyhjä

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
fi: Joko olet ollut toimettomana liian kauan, evästeet eivät ole sallittuja selaimessasi, tai yhteydessäsi oli ongelmia.

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Email address is not valid.
fi: Sähköpostiosoite on virheellinen

en: Email address of the participant
fi: Osallistujan sähköpostiosoite

en: Email address of the survey administrator
fi: Kyselyn hallinnan sähköpostiosoite

en: Email address to use
fi: Käytettävä sähköpostiosoite

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Email batch size:
fi: Sähköpostierän koko:

en: Email error message %s
fi: Sähköpostin virheviesti %s

en: Email failed
fi: Sähköposti epäonnistui

en: Email method:
fi: Sähköpostitapa:

en: Email settings
fi: Sähköpostiasetukset

en: Email status
fi: Sähköpostin tila

en: Email status:
fi: Sähköpostin tilannetieto:

en: Email successfully sent.
fi: Sähköpostit lähetettiin onnistuneesti.

en: Email templates
fi: Sähköpostimallit

en: Email templates successfully saved.
fi: Sähköpostimallit onnistuneesti tallennettu.

en: Email to %s (%s) failed.
fi: Sähköposti käyttäjälle %s (%s) epäonnistui.

en: Email to %s failed. Error Message : %s
fi: Sähköposti osoitteeseen %s epäonnistui. Virheilmoitus : %s

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Access code is not yet valid.
fi: Postin lähetys {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) viivästyi: pääsyavain ei ole vielä voimassa.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Access code is not valid anymore.
fi: Sähköposti {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) ohitettiin: Pääsyavain on vanhentunut.

en: Email user group
fi: Lähetä käyttäjäryhmälle sähköposti

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
fi: Sähköpostia ei lähetty, koska demo-moodi on aktivoitu.

en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Enable assessment mode:
fi: Ota arviointitila käyttöön:

en: Enable chart
fi: Ota kaavio käyttöön

en: Enable map display
fi: Ota karttanäkymä käyttöön

en: Enable participant-based response persistence:
fi: Käytä osallistujakohtaista vastausten pysyvyyttä:

en: Enabling unstable updates will allow you to try alpha and beta versions of extensions. Talk to the extension author for more information.
fi: Epävakaiden päivitysten salliminen sallii lisäosien alfa- ja betaversioiden kokeilemisen. Lisätietoa saat keskustelemalla lisäosan tekijän kanssa.

en: Encrypted
fi: Salattu

en: Encrypted:
fi: Salattu:

en: Encrypted?
fi: Salattu?

en: Encryption is disabled because Sodium library isn't installed
fi: Salaus ei ole käytössä koska Sodium-kirjastoa ei ole asennettu

en: Encryption type:
fi: Salauksen tyyppi:

en: End
fi: Loppu

en: End URL:
fi: Loppusivun osoite:

en: End message
fi: Loppuviesti

en: End message:
fi: Loppuviesti:

en: End tour
fi: Lopeta esittelykierros

en: End url
fi: Loppusivun osoite

en: End: %s
fi: Päättyy: %s

en: English
fi: englanti

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
fi: Varmista mahdollisten vastausten minimilukumäärä (0=ei rajoitusta)

en: Enter a boolean equation to validate each subquestion.
fi: Aseta totuusarvoyhtälö jokaisen alikysymyksen validoimiseksi.

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
fi: Syötä boolean-yhtälö koko kysymyksen vahvistamiseksi.

en: Enter a header text for the first scale
fi: Anna otsikkoteksti ensimmäiselle asteikolle

en: Enter a header text for the second scale
fi:  Anna otsikkoteksti toiselle asteikolle

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
fi: Anna pilkulla erotettuna lista poistettavien vastausta ID:istä.

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
fi: Kirjoita nimi ja salasana kyselylle ja paina' tallenna'-painiketta alla.

en: Enter a new key
fi: Syötä uusi avain

en: Enter a title for your first question group
fi: Syötä ensimmäisen kysymysryhmäsi otsikko

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
fi: Kirjoita yksi vastaus per rivi. Voit antaa koodeja erottelemalla koodin ja vastaustekstin puolipisteellä tai tabulaattorilla. Monikielisissä kyselyissä käännökset erotetaan puolipisteellä tai tabulaattorilla.

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
fi: Anna yksi nimilappu per rivi. Voit antaa koodeja erottaen koodi ja nimilapun teksti puolipisteellä tai tabulaattorilla. Monikielisissä kyselyissä voit antaa käännöksen samalle riville erottaen puolipisteellä tai tabulaattorilla.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
fi: Lisää kysymys ID saadaksesi alikysymysten järjestyksen edellisestä kysymyksestä

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
fi: Lisää monivalintakysymysten koodit (erottele puolipisteellä) poistaaksesi vastaavat vastausvaihtoehdot tästä kysymyksestä.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
fi: Lisää monivalintakysymysten koodit (erottele puolipisteellä) näyttääksesi vain vastaavat vastausvaihtoehdot tässä kysymyksessä.

en: Enter your answers:
fi: Syötä vastauksesi.

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
fi: Kirjaa tietosi alapuolelle. Saat tämän jälkeen välittömästi sähköpostiisi linkin kyselyyn.

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
fi: Syötä konenimi ja portti, esim. %s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
fi: Anna konenimi ja portti, esim.: imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
fi: Aseta nimilappu:

en: Enter your update key:
fi: Syötä päivitysavaimesi:

en: Entity
fi: Kohde

en: Equals
fi: Samanlainen

en: Equals sum value
fi: Yhtä kuin

en: Equals:
fi: Yhtä suuri kuin:

en: Equation
fi: Yhtälö

en: Error
fi: Virhe

en: Error %s
fi: Virhe %s

en: Error : %s
fi: Virhe:%s

en: Error Files List
fi: Virhetiedostojen lista

en: Error code:
fi: Virhekoodi:

en: Error creating LDAP connection
fi: Virhe luotaessa LDAP yhteyttä

en: Error creating role
fi: Virhe roolin luonnissa

en: Error files list
fi: Virhetiedostojen lista

en: Error in default value : %s
fi: Virhe oletusarvossa : %s

en: Error message
fi: Virheilmoitus

en: Error message returned by IMAP:
fi: IMAPin palauttama virheilmoitus:

en: Error message: %s
fi: Virheilmoitus: %s

en: Error on %s for subquestion %s: %s
fi: Virhe %s alikysymykselle %s: %s

en: Error on response update
fi: Virhe vastauksen päivityksessä

en: Error saving privacy policy text
fi: Virhe tietosuojaselosteen tallennuksessa

en: Error saving results
fi: Tulosten tallennuksessa tapahtui virhe

en: Error saving survey texts
fi: Virhe kyselyn tekstien tallennuksessa

en: Error when saving %s for plugin %s
fi: Virhe tallennettaessa %s lisäosalle %s

en: Error while creating zip file
fi: Virhe luotaessa zip-tiedostoa

en: Error while saving group:
fi: Ryhmän tallennuksessa tapahtui virhe:

en: Error while saving:
fi: Tallennuksessa tapahtui virhe:

en: Error while updating template permissions.
fi: Virhe ulkoasumallin käyttöoikeuksia päivitettäessä.

en: Error!
fi: Virhe!

en: Error! Please change your password from your profile settings.
fi: Virhe! Ole hyvä ja vaihda salasana profiilisi asetuksista.

en: Error! Some theme(s) inherit from this theme
fi: Virhe! Joku teema tai teemat periytyy tästä teemasta

en: Error! You cannot uninstall the default template.
fi: Virhe! Oletusmallia ei voi poistaa.

en: Error! You do not have the permission to edit this user.
fi: Virhe! Sinulla ei ole oikeuksia muokata tätä käyttäjää.

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
fi: Virhe. Poistettiin %s attribuutti(a). Virheilmoitus: %s

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
fi: Virhe: 'muu' on varattu avainsana.

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
fi: Virhe: ei voida poistaa tiedostoja kyselystä jota ei ole poistettu. Ole hyvä, ja poista kysely normaalisti kyselynäkymässä.

en: Error: Could not delete some files:
fi: Virhe: joitain tiedostoja ei voitu poistaa:

en: Error: Could not delete survey files.
fi: Virhe: Ei voitu poistaa kyselytiedostoja.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
fi: Virhe: Sähköposti epäonnistui, tämä saattaa viestiä palvelimen PHP-sähköpotiasetusten ongelmasta. Kyselyn tiedot ovat silti tallennettu, et kuitenkaan saa sähköpostia tiedoista. Muista syöttämäsi "nimi" ja "salasana" jatkossa.

en: Error: Found no configuration for plugin. Please contact the plugin author.
fi: Virhe: Asetuksia lisäosalle ei löydy. Ota yhteyttä lisäosan tekijään.

en: Error: Malformed JSON - field %s must be either a JSON array or the string "inherit". Found "%s".
fi: Virhe: Epäkelpo JSON - kentän %s pitää olla joko JSON-taulukko tai merkkijono "inherit". Se oli "%s".

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
fi: Virhe: Vastaustaulua ei ole. Kyselyä ei voida poistaa aktiivisesta tilasta.

en: Error: Theme "%s" is not installed.
fi: Virhe: Teemaa "%s" ei ole asennettu.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
fi: Virhe: Tälle kysy mykselle ei ole vastausvaihtoehtoja ja/tai niitä ei ole olemassa tällä kielellä.

en: Error: There are no answers defined for this question.
fi: Virhe: Kysymykseen ei ole määritelty vastausta.

en: Error: This question has no answers.
fi: Virhe: Kysymyksellä ei ole vastauksia.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
fi: Virhe: Vastauksissa on kaksi kertaa sama koodi

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
fi: Virhe: Vastauksissa on kaksi kertaa sama nimiökoodi.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
fi: Virhe: Yrität käyttää päällekkäisiä alikysymyskoodeja

en: Error: You have to enter a group title for each language.
fi: Virhe: Aseta ryhmäotsikko kaikilla kielillä..

en: Error: You have to enter a name for this label set.
fi: Virhe: anna nimilappusarjalle nimi.

en: Error: no email has been send.
fi: Virhe: sähköpostia ei lähetetty.

en: Errors happened during the update check. Please notify the extension authors for support.
fi: Päivitysten tarkistuksessa tapahtui virheitä. Ole hyvä ja ilmoita asiasta lisäosien tekijöille.

en: Estonian
fi: viro

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
fi: Jokainen rivi on yksi alikysymys. Suosittelemme loogisia tai numeerisia koodeja alikysymyksille. Osallistujat eivät näe koodeja, ainoastaan alikysymyksen tekstin.

en: Everybody
fi: Kaikki

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
fi: Kaikki näyttäisi olevan kunnossa. Ole hyvä ja jatka seuraavaan vaiheeseen.

en: Exactly %d character long.|Exactly %d characters long.
fi: Täsmälleen %d merkin pituinen.|Täsmälleen %d merkin pituinen.

en: Example data
fi: Esimerkkidata

en: Exclude answers?
fi: Ohita vastaukset?

en: Exclude quotas?
fi: Ohita kiintiöt?

en: Exclude record IDs?
fi: Älä sisällytä tallennetunnuksia?

en: Exclude survey permissions?
fi: Ohita kyselyn oikeudet?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semicolon.
fi: Sulkee pois kaikki muut vaihtoehdot jos tietty vastaus on valittu - syötä vastauskodiit erotettuna puolipisteellä.

en: Exclusive option
fi: Pois sulkeva ehto

en: Execute survey
fi: Käynnistä kysely

en: Existing attribute
fi: Olmassa oleva attribuutti

en: Existing participant attributes
fi: Olemassaoleva osallistujamääreet

en: Existing survey participant attributes
fi: Nykyiset kyselyn osallistujan määreet

en: Exit and clear survey
fi: Poistu kyselystä ja tyhjennä vastaukset

en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

en: Expand/Collapse
fi: Laajenna/Kutista

en: Expected expressions separated by commas
fi: Odotetut lausekkeet on erotettu pilkuilla

en: Expected left parentheses after function name
fi: Odotettiin vasenta sulkumerkkiä funktion nimen jälkeen

en: Expected right parentheses
fi: Odotettiin oikeaa sulkumerkkiä

en: Expert mode
fi: Asiantuntijatila

en: Expiration
fi: Sulkeutuminen

en: Expiration date/time:
fi: Vanhenemispäivä ja -aika:

en: Expire survey
fi: Ikäännytä kysely

en: Expired
fi: Erääntynyt

en: Expired: %s
fi: Vanhentunut: %s

en: Expiry date/time:
fi: Erääntymispäivä/aika:

en: Exponential expression
fi: Eksponentiaalilauseke

en: Export
fi: Vie

en: Export
fi: Vie

en: Export %s participants to CSV
fi: Vie %s osallistujaa CSV-tiedostoon

en: Export VV file
fi: Vie VV-tiedosto

en: Export a VV survey file
fi: Vie VV-kysely -tiedosto

en: Export all participants
fi: Vie kaikki osallistujat

en: Export as CSV
fi: Vie CSV-muodossa

en: Export as...
fi: Vie tyyppinä...

en: Export current group
fi: Vie nykyinen ryhmä

en: Export data
fi: Vie tiedot

en: Export format:
fi: Vienin muoto:

en: Export images
fi: Vie kuvat

en: Export label set
fi: Vie nimilappusarja

en: Export language:
fi: Vie kieli:

en: Export multiple label sets
fi: Vie useita nimilappusarjoja

en: Export participant to CSV
fi: Vie osallistujat CSV-tiedostoon

en: Export participants
fi: Vie osallistujat

en: Export printable survey
fi: Vie tulostettava kysely

en: Export questions as:
fi: Vie kysymykset muodossa:

en: Export resources as ZIP archive
fi: Vie resurssit ZIP-arkistona

en: Export response data to SPSS
fi: Vie tulokset SPSS-tiedostomuotoon

en: Export responses
fi: Vie vastaukset

en: Export responses as:
fi: Vie vastaukset muodossa:

en: Export responses to SPSS
fi: Vie vastaukset SPSS-ohjelmaan

en: Export results
fi: Vie tulokset

en: Export selected label sets
fi: Vie valitut nimilappusarjat

en: Export survey
fi: Vie kysely

en: Export survey archive
fi: Vie kyselyarkisto

en: Export survey results
fi: Vie kyselyn tulokset

en: Export survey structure
fi: Vie kyselyrakenne

en: Export syntax
fi: Vie syntaksi

en: Export these responses as PDF:
fi: Vie nämä vastaukset PDF-muodossa:

en: Export these responses as queXML PDF:
fi: Vie nämä vastaukset queXML PDF-muodossa:

en: Export this label set
fi: Vie tämä nimilappusarja

en: Export this question group
fi: Vie tämä kysymysryhmä

en: Export this question to PDF.
fi: Vie tämä kysymys PDF:ään.

en: Export this response
fi: Vie tämä vastaus:

en: Export type
fi: Viennin tyyppi

en: Export:
fi: Vie

en: Exported
fi: Viety

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
fi: Jos kysely on viety queXML-muodossa, voit tehdä PDF-dokumentin jonka voi tulostaa, täyttää ja skannauksen jälkeen käsitellä queXF-ohjelmalla.

en: Expression Engine
fi: Lausekkeenhallinta

en: Expression Engine descriptions
fi: Lausekehallinnan kuvaukset

en: Extend
fi: Laajenna

en: Extend theme
fi: Laajenna teemaa

en: Extended
fi: Laajennettu

en: Extends
fi: Laajentaa

en: Extension "%s" is already installed.
fi: Lisäsoa "%s" on jo asennettu.

en: Extension "%s" is not compatible with your LimeSurvey version.
fi: Lisäosa "%s" ei ole yhteensopiva käyttämäsi LimeSurveyn version kanssa.

en: Extension %s has no updater defined in config.xml
fi: Lisäosan %s config.xml-tiedostossa ei määritellä päivityksiä

en: Extension configuration file is not valid or missing.
fi: Laajennuksen asetustiedosto puuttuu tai ei ole kelvollinen.

en: Extension configuration file is not valid.
fi: Lisäosan asetustiedosto ei ole kelvollinen.

en: Extension is not compatible with your LimeSurvey version.
fi: Lisäosa ei ole yhteensopiva tämän LimeSurvey-version kanssa.

en: External Link
fi: Ulkoinen linkki

en: Extra comma found in function
fi: Ylimääräinne pilkku funktiossa

en: Extra right parentheses detected
fi: Ylimääräinen oikea sulkumerkki havaittu

en: Extra token found after expressions
fi: Ylimääräinen avain löytyi lausekkeiden jälkeen

en: Extra tokens found
fi: Ylimääräisiä avaimia löytyi

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
fi: Purettuja tiedostoja ei löydy - ehkä ongelma oikeuksissa?

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed saving the role
fi: Roolin tallennus epäonnistui

en: Failed to activate the plugin.
fi: Lisäosan aktivointi epäonnistui.

en: Failed to add group! Group already exists.
fi: Ryhmän lisääminen epäonnistui! Ryhmä on jo olemassa.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
fi: Ryhmän lisääminen epäonnistui! Ryhmän nimen maksimimitta on 20 merkkiä.

en: Failed to add user
fi: Käyttäjän lisääminen epäonnistui

en: Failed to add user group.
fi: Käyttäjäryhmän lisääminen epäonnistui.

en: Failed to add user.
fi: Käyttäjän lisääminen epäonnistui.

en: Failed to create participant entries
fi: Osallistujien luonti epäonnistui

en: Failed to deactivate the plugin.
fi: Liitännäisen deaktivointi epäonnistui.

en: Failed to delete answer
fi: Vastauksen poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete subquestion
fi: Alikysymyksen poisto epäonnistui

en: Failed to edit user group! Group already exists?
fi: Käyttäjäryhmän muokkaaminen epäonnistui! Ryhmä on jo olemassa?

en: Failed to generate random string for token. Please check your configuration and ensure that the openssl or mcrypt extension is enabled.
fi: Satunnaisen pääsyavaimen luonti epäonnistui. Tarkista asetuksesi ja varmista että openssl- tai mcrypt-kirjasto on käytössä.

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
fi: Palautussähköpostitilin Saapuneet-kansion avaaminen epäonnistui.

en: Failed to open the uploaded file!
fi: Vietävän tiedoston avaaminen epäonnistui!

en: Failed to remove user.
fi: Käyttäjän poistaminen epäonnistui.

en: Failed to update answer:
fi: Vastauksen päivittäminen epäonnistui:

en: Failed to update answers
fi: Vastausten päivitys epäonnistui

en: Failed to update survey permissions!
fi: Kyselyn oikeuksien päivitys epäonnistui!

en: Fax to:
fi: Faxaa:

en: Feb
fi: helmi

en: February
fi: Helmikuu

en: Female
fi: Nainen

en: Field caption
fi: Kentän otsikko

en: Field description
fi: Kentän kuvaus

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
fi: Kentät merkittynä tähdellä (%s) ovat pakollisia.

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
fi: Tähdellä merkityt kentät ovat pakollisia.

en: Fields with %s are required.
fi: Kentät joiden arvo on %s ovat välttämättömiä.

en: Fields with %s*%s are required.
fi: %s*%s -merkityt kentät ovat pakollisia

en: File
fi: Tiedosto

en: File %s
fi: Tiedosto %s

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
fi: Tietoturvasyistä tiedostoa %s ei voi poistaa.

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/themes folder
fi: Tiedostoa %s ei voitu poistaa. Ole hyvä ja tarkista kansion /upload/themes oikeudet

en: File %s deleted
fi: Tiedosto %s poistettu

en: File %s uploaded
fi: Tiedosto %s siirretty

en: File %s uploaded and %s files unpacked
fi: Tiedosto %s ladattu ja %s tiedostostoa purettu

en: File %s, line %s.
fi: Tiedosto %s, rivi %s.

en: File backup created: %s
fi: Tiedostovarmistus luotu: %s

en: File could not be uploaded
fi: Tiedoston lataus epäonnistui

en: File count
fi: Tiedostomäärä

en: File extension:
fi: Tiedostopääte:

en: File is uploaded to currently selected folder
fi: Tiedostoa ladataan valittuun kansioon

en: File management
fi: Tiedostojenhallinta

en: File manager
fi: Tiedostonhallinta

en: File metadata
fi: Tiedoston metatietot

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File seems empty or has only one line
fi: Tiedosto näyttää tyhjältä tai sillä on vain yksi rivi

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for most spreadsheet tools). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
fi: Tiedoston tulisi olla standardi (pilkulla rajoitettu) CSV-tiedosto, ja siinä saa olla lainausmerkit arvojen ympärillä (oletus useimmissa taulukkolaskentaohjelmissa). Ensimmäisellä rivillä täytyy olla kenttien nimet. Kenttien järjestyksellä ei ole merkitystä.

en: File size
fi: Tiedoston koko

en: File successfully deleted
fi: Tiedoston poisto onnistui

en: File system
fi: Tiedostojärjestelmä

en: File upload
fi: Tiedoston lähetys

en: File upload succeeded.
fi: Tiedoston lähetys onnistui.

en: File: %s
fi: Tiedosto: %s

en: File: %s (%s)
fi: Tiedosto: %s (%s)

en: Files
fi: Tiedostot

en: Files Css
fi: Tiedostot CSS

en: Files Js
fi: Tiedostot JS

en: Files Print Css
fi: Tiedostot tulostus CSS

en: Files are ready for download in archive %s.
fi: Tiedostot ovat valmiina ladattavaksi arkistossa %s.

en: Files imported:
fi: Tuotuja tiedostoja:

en: Files skipped:
fi: Sivuutettuja tiedostoja:

en: Files successfully copied
fi: Tiedoston kopiointi onnistui

en: Files successfully moved
fi: Tiedosto siirretty

en: Filter HTML for XSS:
fi: Suodata HTML (XSS suojaus):

en: Filter blank email addresses:
fi: Suodata tyhjät sähköpostiosoiteet:

en: Filter by email address:
fi: Suodata sähköpostiosoitteen mukaan:

en: Filter by language:
fi: Suodata kielen mukaan:

en: Filter duplicate records:
fi: Suodata kaksoistallenteet:

en: Filter the available answers by this value
fi: Suodata käytettävissä olevat vastaukset tällä arvolla

en: Filtered from statistics script
fi: Suodatettu tilastokomentosarjasta

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
fi: Lopullinen yhtälö asetetttavaksi tietokannassa, oletuksena kysymyksen teksti.

en: Finalize response submission
fi: Viimeistele vastauksenlähetys

en: Finally, activate your survey
fi: Lopuksi aktivoi kyselysi

en: Find first occurrence of a string
fi: Löydä ensimmäinen merkkijonon esiintymä

en: Find highest value
fi: Etsi suurin arvo

en: Find lowest value
fi: Etsi pienin arvo

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
fi: Löydä merkkikokoriippumattoman merkkijonon ensimmäisen esiintymän sijainti

en: Find position of first occurrence of a string
fi: Löydä merkkijonon ensimmäisen esiintymän sijainti

en: Find updates
fi: Etsi päivityksiä

en: Find whether the type of a variable is string
fi: Selvitä onko muuttujan tyyppi merkkijono

en: Finds whether a value is not a number
fi: Selivät onko arvo ei-numero

en: Finds whether a variable is NULL
fi: Selvitä onko muuttuja NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
fi: Selvitä onko muuttuja numero vai numeerinen merkkijono

en: Finds whether the type of a variable is float
fi: Selvitä onko muuttujan tyyppi float

en: Finish
fi: Valmis

en: Finish & save
fi: Lopeta ja tallenna

en: Finnish
fi: suomi

en: First choice
fi: Ensisijainen valinta

en: First line contains the code of questions:
fi: Ensimmäinen rivi sisältää kysymyskoodit:

en: First name
fi: Etunimi

en: First name of the participant
fi: Osallistuja etunimi

en: First name:
fi: Etunimi:

en: Fix automatically numeric value
fi: Korjaa numeerinen arvo automaattisesti

en: Folder
fi: Kansio

en: Folder: %s
fi: Kansio: %s

en: Follow the following link to update it
fi: Paina seuraavaa linkkiä paivittääksesi sen

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
fi: Seuraavat kyselyt eivät ole vielä aktiivisia, mutta voit ilmoittautua niihin.

en: Font color
fi: Fontin väri

en: Font size of PDFs:
fi: Fontin koko PDF-tiedostoissa

en: Fontawesome icon
fi: Fontawesome-kuvake

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
fi: Avataksesi tiedoston helposti MS Excelissä, muuta pääte 'tab':ksi tai 'txt':ksi.

en: For expression
fi: Ilmaukselle

en: For further information please contact %s:
fi: Jos haluat lisätietoja, ota yhteyttä %s:

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
fi: Alasvetovalikkolaatikkolistoille, näytä enintään näin monta riviä

en: For more information consult our manual, or our forums.
fi: Saadaksesi lisätietoa lue ohjeitamme tai keskustelupalstaamme.

en: For more information please consult our manual or our forum.
fi: Saadaksesi lisätietoja lue ohjeitamme tai keskustelupalstaamme.

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
fi: Tältä erää on paras jättää lisäasetukset entiselleen. Ohjeesta löydät lisätietoa satunnaistamisesta ja ehdollisista kysymyksistä.

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
fi: Yksinkertaisessa kyselyssämme on parempi aloittaa avoimessa tilassa.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
fi: Tähän yksinkertaiseen kyselyyn oletusarvot ovat OK, mutta lue vastuuvapauslauseke huolellisesti kun aktivoit omia kyselyitäsi.

en: Forbidden Extension
fi: Kielletyt laajennukset

en: Force HTTPS:
fi: Pakota HTTPS:

en: Force each answer option to have the same height.
fi: Pakota kaikille vastausvaihtoehdoille sama korkeus.

en: Force import:
fi: Pakota tuonti:

en: Force the choice list and the rank list to have the same height.
fi: Pakota valintalistalle ja sijoituslistalle sama korkeus.

en: Forgot your password?
fi: Unohditko salasanasi?

en: Format
fi: Muotoilu

en: Format a GMT date/time
fi: Muoto GMT päivämäärä/aika

en: Format a local date/time
fi: Paikallisen päivämäärän/ajan muotoilu

en: Format a local time/date as integer
fi: Muotoile paikallinen aika/päivä kokonaislukuna

en: Format a number with grouped thousands
fi: Esitä numero tuhatluvut ryhmiteltynä

en: Format:
fi: Muotoilu:

en: Format: %s
fi: Muotoilu: %s

en: Found %s plugins in file system
fi: Tiedostoista löytyi %s lisäosaa

en: Found & writable
fi: Löytyi & kirjoitettavissa

en: Found no configuration file for this plugin.
fi: Tämän lisäosan asetustiedostoa ei löydy.

en: Found no file
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: Found no participant share
fi: Ei löydetty osallistujajakoa

en: Found no plugin with id %d
fi: Lisäosaa id-numerolla %d ei löydy

en: Found no plugin with id %d.
fi: Lisäosaa id:llä %d ei löydy.

en: Found no plugin with name %s
fi: Lisäosaa nimeltä %s ei löydy

en: Found no plugin, or plugin already active.
fi: Lisäosaa ei löydy tai lisäosa on jo käytössä.

en: Found no plugin, or plugin not active.
fi: Lisäosaa ei löytynyt tai lisäosa ei ole käytössä.

en: Found no response with ID %d
fi: Ei löydetty vastausta ID:llä %d

en: Four
fi: Neljä

en: French
fi: ranska

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
fi: Vasemmalta oikealle niiden pitäisi olla 'Luo kysely', 'Listaa kyselyt' ja 'Yleiset asetukset'. Aloitamme luomalla kyselyn.

en: From survey participants table
fi: Kyselyn osallistujataulukosta

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: Fruity fonts
fi: Fruity-kirjasimet

en: Fruity variations
fi: Fruity-teeman muunnelmat

en: Full
fi: Täysi

en: Full answers
fi: Täysiä vastauksia

en: Full lock
fi: Täysi lukitus

en: Full name
fi: Koko nimi

en: Full name:
fi: Koko nimi:

en: Full names
fi: Koko nimet

en: Full question text
fi: Koko kysymysteksti

en: Full responses
fi: Täydellisiä vastauksia

en: Full selector
fi: Täysi valitsin

en: Full template editor
fi: Täysi mallieditori

en: Function does not support %s arguments
fi: Funktio ei tue %s argumentteja

en: Function must have at least %s argument|Function must have at least %s arguments
fi: Funktiolla on oltava ainakin %s argumentti|Funktiolla on oltava ainakin %s argumenttia

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
fi: Funktio tukee näin montaa argumenttia, jossa -1=rajoittamaton: %s

en: Further settings for application administrator
fi: Lisää asetuksia järjestelmän ylläpitäjälle

en: GB2312 Simplified Chinese
fi: GB2312 Yksinkertaistettu Kiina

en: GBK Simplified Chinese
fi: GBK Yksinkertaistettu Kiina

en: GEOSTD8 Georgian
fi: GEOSTD8 Georgialainen

en: GET data method
fi: GET-pyyntö

en: GNU General Public License:
fi: GNU GPL:

en: Galician
fi: galicia

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: General
fi: Yleinen

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: General filters
fi: Yleiset filtterit

en: General options
fi: Yleiset valinnat

en: General replacements
fi: Yleiset korvaukset

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: General settings & texts
fi: Yleiset asetukset & tekstit

en: General survey settings
fi: Kyselyn yleiset asetukset

en: Generate QR-Code
fi: Luo QR-koodi

en: Generate a random integer
fi: Luo satunnainen kokonaisluku

en: Generate access codes
fi: Luo pääsyavaimet

en: Georgian
fi: Georgialainen

en: German
fi: saksa

en: German (informal)
fi: saksa (epävirallinen)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
fi: Hae UNIX aikaleima päivämäärälle (kukin kuudesta argumentista on valinnainen)

en: Get float value of a variable
fi: Palauta muuttujan numeerinen arvo

en: Get order from previous question
fi: Ota järjestys edellisestä kysymyksestä

en: Get string length
fi: Hanki merkkijonon pituus

en: Get system information
fi: Näytä järjestelmän tiedot

en: Get the default location using the user's IP address?
fi: Hae oletussijainti käyttäjän IP-osiotteen avulla?

en: Get the integer value of a variable
fi: Hanki muuttujan kokonaislukuarvo

en: Get value of pi
fi: Piin likiarvo

en: Global
fi: Yleinen

en: Global settings
fi: Yleiset asetukset

en: Global settings were saved.
fi: Yleiset asetukset tallennettu.

en: Global survey settings
fi: Yleiset kyselyn asetukset

en: Go to question
fi: Siirry kysymykseen

en: Go to question group
fi: Siirry kysymysryhmään

en: Go to survey
fi: Siirry kyselyyn

en: Go to survey participant and token settings
fi: Siirry kyselyn osallistuja- ja token-asetuksiin

en: Go to today
fi: Mene tähän päivään

en: Google Analytics Tracking ID:
fi: Google Analytics seuranta-ID:

en: Google Analytics settings:
fi: Google Analytics -asetukset:

en: Google Analytics style:
fi: Google Analytics -tyyli:

en: Google Maps API key:
fi: Google Maps API-avain:

en: Google Translate API key:
fi: Google Translate API avain:

en: Grand total
fi: Kaikki yhteensä

en: Graph labels:
fi: Graafien otsikot:

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Greater than (Strings)
fi: Suuremppi kuin (merkkijonot)

en: Greater than or equal to
fi: Suurempi tai yhtä suuri kuin

en: Greater than or equal to (Strings)
fi: Suurempi tai yhtä suuri kuin (merkkijono)

en: Greater than:
fi: Suurempi kuin:

en: Greek
fi: kreikka

en: Gross percentage
fi: Prosenttiosuus

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group / Question order
fi: Ryhmien / kysymysten järjestys

en: Group 1: The first lot of questions
fi: Ryhmä 1: ensimmäiset kysymykset

en: Group ID
fi: Ryhmän tunniste

en: Group ID (gid): “%s” already set with language ”%s”.
fi: Ryhmä ID (gid): "%s" on jo asetettu kielelle "%s".

en: Group by Group
fi: Ryhmittäin

en: Group by group
fi: Ryhmä ryhmältä

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
fi: Ryhmää ei voida poistaa johtuen riippuvuukista ehdoissa

en: Group could not be deleted
fi: Ryhmää ei voitu poistaa

en: Group description
fi: Ryhmän kuvaus

en: Group description:
fi: Ryhmän kuvaus:

en: Group list
fi: Ryhmälista

en: Group member can only see own group:
fi: Ryhmän jäsen näkee vain oman ryhmänsä:

en: Group members
fi: Ryhmän jäsenet

en: Group name
fi: Ryhmän nimi

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
fi: Ryhmän nimessä voi olla vain numeroita, kirjaimia, alaviiva tai piste.

en: Group not found
fi: Ryhmää ei löydy

en: Group not found.
fi: Ryhmää ei löydy.

en: Group of checkboxes
fi: Ruksauslaatikoiden ryhmä

en: Group order
fi: Ryhmän järjestys

en: Group overview
fi: Ryhmän yleisnäkymä

en: Group quick actions
fi: Ryhmän pikatoiminnot

en: Group relevance:
fi: Ryhmän relevanssiyhtälö:

en: Group summary
fi: Ryhmän yhteenveto

en: Group time
fi: Ryhmän aika

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: GroupId missing
fi: Ryhmän ID puuttuu

en: Groups in this survey
fi: Ryhmät tässä kyselyssä

en: Groups to which I belong
fi: Ryhmät, joihin minä kuulun

en: HP West European
fi: HP Länsi-Eurooppalainen

en: HTML editor
fi: HTML editori

en: HTML editor mode:
fi: HTML muokkaajan tila:

en: Handle shape
fi: Painikkeen muoto

en: Has been reset
fi: On palautettu oletusasetuksiin

en: Header for first scale
fi: Ensimmäisen asteikon otsikko

en: Header for second scale
fi: Toisen asteikon otsikko

en: Heading
fi: Otsikko

en: Headings
fi: Otsikot

en: Hebrew
fi: heprea

en: Height of dropdown
fi: Pudotusvalikon korkeus

en: Hello
fi: Heippa

en: Hello %s,
fi: Terve %s,

en: Hello World Admin Module
fi: Hei maailma -ylläpitomoduuli

en: Hello World From Global Settings!
fi: Heippa yleisistä asetuksista!

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
fi: Hei,
    
    Uusi vastaus jätettiin oman tutkimuksen "{SURVEYNAME}".
    
    Napsauta seuraavaa linkkiä ladataksesi kyselyn:
    {RELOADURL}
    
    Napsauta seuraavaa linkkiä nähdä yksilölliset vastaukset:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Napsauta seuraavaa linkkiä muokataksesi yksilöllisiä vastauksia:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Näytä tilastot klikkaamalla tästä:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Seuraavat vastaukset antoivat osallistuja:
    {ANSWERTABLE}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
fi: Hei,
    
    Kyselyysi "{SURVEYNAME}" jätettiin uusi vastaus.
    
    Napsauta seuraavaa linkkiä nähdäksesi tämän vastauksen:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Napsauta seuraavaa linkkiä nähdä muokataksesi vastausta:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Napsauta seuraavaa linkkiä muokataksesi yksilöllisiä vastauksia:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Näytä tilastot klikkaamalla tästä:
    {STATISTICSURL}
    
    Osallistuja antoi seuraavat vastaukset:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
fi: Ohje

en: Help about this question
fi: Ohje tähän kysymykseen

en: Help:
fi: Ohje:

en: Here are your new credentials.
fi: Tässä ovat uudet kirjautumistietosi.

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
fi: Tästä voit valita kyselysi käynnistämisen suljetussa tilassa.

en: Hidden
fi: Piilossa

en: Hidden:
fi: Piilotettu:

en: Hide advanced settings
fi: Piilota edistyneet asetukset

en: Hide blacklisted participants:
fi: Piilota estolistalla olevat osallistujat:

en: Hide both
fi: Piilota molemmat

en: Hide privacy info
fi: Piilota tietosuojaseloste

en: Hide the tip that is normally shown with a question
fi: Piilota vinkki, joka normaalisti näytetään kysymyksen yhteydessä

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
fi: Piilota tämä kysymys aina. Se on hyödyksi sisällytettäessä tietoja käyttäen vastausten esitäyttöä.

en: Hide tip
fi: Piilota vihje

en: Hint when response is not valid
fi: Vinkki kun vastaus ei ole hyväksyttävä

en: Hint when response is valid
fi: Vinkki kun vastaus on hyväksyttävä

en: Hints and warnings:
fi: Vihjeet ja varoitukset:

en: Home page settings
fi: Kotisivun asetukset

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Hour
fi: Tunti

en: How many roads must a man walk down?
fi: Kuinkapitkä matka pitää kävellä?

en: How many rows to display
fi: Kuinka monta riviä näytetään

en: How many users should be created
fi: Montako käyttäjää luodaan

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
fi: On erittäin tärkeää tyhjentää selaimen välimuisti nyt. Sen jälkeen paina alla olevaa painiketta.

en: Huge free text
fi: Hyvin pitkä vapaateksti

en: Hungarian
fi: unkari

en: I accept
fi: Hyväksyn

en: I confirm
fi: Vahvistan

en: ID
fi: Tunnus

en: IFrame embedding allowed:
fi: IFrame-upotus sallittu:

en: IP Addresses will be logged
fi: IP-osoitteet kirjataan.

en: IP Info DB API Key:
fi: IP Info DB API avain:

en: IP address
fi: IP-osoite

en: IP as default location
fi: IP oletussijaintina

en: ISO 8859-1 West European (latin1)
fi: ISO 8859-1 Länsi-Eurooppa (latin1)

en: ISO 8859-2 Central European (latin2)
fi: ISO 8859-2 Keski-Eurooppa (latin2)

en: ISO 8859-7 Greek
fi: ISO 8859-7 Kreikkalainen

en: ISO 8859-8 Hebrew
fi: ISO 8859-8 Heprealainen

en: Icelandic
fi: islanti

en: Icon
fi: Kuvake

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
fi: Kuvakkeen nimen pitää olla yksinkertainen nimi (kirjaimia, numeroita, välilyönti, väliviiva ja alaviiva).

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Identifier
fi: Tunniste

en: Identifier:
fi: Tunniste:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
fi: Jos virheitä ilmaantuu, tämä skripti saattaa täytyä suorittaa monta kertaa.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
fi: Tarvittaessa tietokanta päivitetään viimeisessä vaiheessa.

en: If necessary the database will be updated.
fi: Jos on tarpeen, tietokanta päivitetään.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
fi: Jos yksi alikysymyksistä on merkitty, silloin jokaista merkittyä alikysymystä vastaan tämä arvo lisätään arviointina.

en: If participant access codes are used, the public may register for this survey
fi: Jos pääsyavaimet ovat käytössä, kaikki voivat rekisteröityä tähän kyselyyn

en: If participant-based response persistence is enabled a participant can update his response after completion, else a participant can add new responses without restriction.
fi: Jos osallistuja-perusteinen vastauksen säilyminen on käytössä, osallistuja voi päivittää vastauksensa vastauksen lähettämisen jälkeen, muuten osallistuja voi lisätä uusia vastauksia ilman rajoituksia.

en: If some participants have a 'valid from' date set which is in the future, they will not be able to access the survey before that 'valid from' date.
fi: Jos jollekin osallistujalle on asetettu 'voimassa alkaen' -päivämäärä joka on tulevaisuudessa, pääsy kyselyyn ei onnistu ennen kyseistä päivää.

en: If the button above is not working, please copy this link into the address line of your browser
fi: Jos allaoleva nappi ei toimi, kopioi tämä linkki selaimen osoitepalkkiin

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
fi: Jos tietokantaa ei vielä ole ja se tullaan luomaan (varmistu että tietokannan käyttäjätunnuksella on riittävät oikeudet). Toisaalta, jos olemassa olevat Limesurvey taulut löytyvät tietokannasta, ne päivitetään automaattisesti asennuksen jälkeen.

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
fi: Jos ulkoinen-asetus ei ole päällä, tämä lisätään nykyiseen ylläpidon osoitteeseen.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
fi: Jos linnki ei toimi ja otit HTTPS:n käyttöön. Yhteys LimeSurvey;n katkeaa etkä voi käyttää sitä.

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
fi: Lisää tähän linkille haluamasi ylimääräiset luokat.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
fi: Jos valinta "anonyymit vastaukset" on valittu, käytetään mallipäivämäärämerkintää (1980-01-01) kaikille vastauksille sen varmistamiseksi, että vastaajat säilyvät anonyymeinä.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
fi: Jos osallistuja valitsee kaikki vaihtoehdot, poista kaikki valinnat ja valitse valintajoukko "Eksklusiivinen valinta" -asetus

en: If the username and email address is valid and you are allowed to use the internal database authentication a new password has been sent to you.
fi: Jos käyttäjätunnus ja sähköposti ovat oikein ja sisäisen tietokannan tunnistautuminen käyttö on sallittu, uusi salasana on lähetetty sinulle

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
fi: Jos olet sulkulistalla, mutta haluat osallistua kyselyyn ja vastaanottaa kutsuja ole hyvä ja paina seuraavaa linkkiä:
    {OPTINURL}

en: If you are using participants or notification emails you need to set an administrator email address.
fi: Jos käytät osallistujia tai ilmoitusviestejä sinunt täytyy asettaa ylläpitäjän sähköpostiosoite.

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
fi: Jos haluat käyttää avain-toimintoa tai muistutusviestejä, sinun täytyy määritellä pääkäyttäjän sähköpostiosoite.

en: If you change the email format, you'll have to review your email templates to fit the new format
fi: Jos muutat sähköpostiasetuksia, tarkista, että sähköpostimallit tukevat uutta muotoa.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
fi: Jos valitsen kohdan '%s', muistathan kirjoittaa vastauksesi siinä olevaan kenttään.

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
fi: Painamalla tätä välilehteä näet kyselyn asetukset. Tärkeimmät kyselysi asetukset löytyvät tästä valikosta.

en: If you delete this table access codes will no longer be required to access this survey.
fi: Jos poistat tämän taulukon, pääsyavaimia ei enää vaadita kyselyyn pääsyyn.

en: If you disable this option : user with XSS restriction still can add script. This allow user to add cross-site scripting javascript system.
fi: Jos poistat tämän asetuksen : käyttäjäjät joilla on XSS-rajoituksia voivat edelleen lisätä skriptejä. Tällöin käyttäjä voi lisätä cross-site -javaskriptiä järjestelmään.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
fi: Mikäli et halua osallistua kyselyyn, etkä halua jatkossa vastaavia kutsuja, napsauta seuraavaa linkkiä:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
fi: Jos sinulla ei ole käyttäjätunnusta limesurvey.org-sivustolle, ole hyvä ja %srekisteröidy ensin%s.

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
fi: Jos kirjoitit linkin itse, ole hyvä ja tarkista oikeinkirjoitus ja yritä uudelleen.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
fi: Jos annat sähköpostiosoitteesi, saat sähköpostiisi tietosi.

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
fi: Jos sinulla on paljon kohtia ja käytät suodatinta, voit poistaa tämän käytöstä nopeuttaaksesi selainta.

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
fi: Jos sinulla on ongelmia, ennen niiden raportointia testaa nykyaikaisella selaimella.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
fi: Jos sinulla on kysymyksiä koskien sähköpostiviestiä ole hyvä ja ota yhteyttä hallintaa %s. Kiitos!

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click 'Continue'.
fi: Jos olet saanut pääsyavaimen, kirjoita se allaolevaan kentään ja paina 'Seuraava'.

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click continue.
fi: Kirjoita saamasi pääsyavain allaolevaan kenttään ja napsauta 'Jatka'

en: If you initialise a survey participants table for this survey then this survey will only be accessible to users who provide an access code either manually or by URL.
fi: Jos alustat kyselyn osallistujat -taulukon tälle kyselylle, silloin kyselyyn pääsevät ainoastaan ne käyttäjät, joilla on kyselyavain tai avaimen sisältämä sivun osoite.

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
fi: Jos poistat tämän määreen, menetät kaiken tiedon.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
fi: Jos korvaat nimilappusarjan olemassaolevat arviointiarvot menetetään.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
fi: Jos korvaat nimilappusarjan, nämä käännökset menetetään.

en: If you set 'Yes' then no link will exist between survey participants table and survey responses table. You won't be able to identify responses by their access code.
fi: Jos asetat 'Kyllä', ei avaintaulun ja kyselyn vastaustaulun välillä ole linkkiä. Et pysty tunnistamaan vastauksia avaimen perusteella.

en: If you think this is a server error, please contact %s.
fi: Jos arvelet tämän olevan palvelimen virhe, ota yhteyttä: %s.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
fi: Jos laitat "Anonyymit vastaukset"-vaihtoehdon päälle ja luot kyselyavain-taulukon, valmiit vastaukset merkitään ainoastaan 'Y'-kirjaimella päivämäärän ja ajan sijaan vastaajien anonymiteetin varmistamikseksi.

en: If you used an identifying access code to access this survey, please rest assured that this code will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification access codes with survey responses.
fi: Jos käytit pääsyavainta päästäksesi vastaamaan kyselyyn, vakuutamme, että kyseistä avainta ei tallenneta vastauksiesi yhteyteen. Sitä hallinnoidaan erillisessä tietokannassa ja päivitettään ainoastaan merkitsemään tietoa oletko vastannut kyselyyn vai et. Ei ole mahdollista yhdistää pääsyavainta vastauksiisi.

en: If you want to activate it click here:
fi: Jos haluat ottaa sen käyttöön, paina tästä:

en: If you want to apply original theme options, click here:
fi: Jos haluat alkuperäiset teeman valinnat käyttöön, paina tästä:

en: If you want to change the question group this question is in.
fi: Jos haluat vaihtaa kysymysryhmää johon tämä kysymys kuuluu.

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
fi: Jos haluat viedä sulkulistalla olevat osallistujat, Valitse "Ei" valitsimesta "Piilota sulkulistalla olevat osallistujat" CPDB asetuksista.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
fi: Jos haluat tuoda vanhan kyselyn vanhasta asennusversiosta tai jos kyselyssäsi on ongelma: käytä vanhaa versiota (automaattisesti valittu, jos osa koodista on duplikaattia).

en: If you want to know more about them, check our manual.
fi: Jos haluat tietää niistä lisää, katso ohjeitamme.

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
fi: Jos haluat muokata sitä voit %s laajentaa sitä%s.

en: If you want to specify a link to the survey data policy, set "Show survey policy text with mandatory checkbox" to "Collapsible text" and use the placeholders {STARTPOLICYLINK} and {ENDPOLICYLINK} in the "Survey data policy checkbox label" field to define the link that opens the policy popup. If there is no placeholder given, there will be an appendix.
fi: Jos haluat määritellä kyselylle linkin tietosuojaselosteeseen, aseta tietosuojaselosteen asetuksiksi "Avattavana tekstissä" ja käytä muuttujamäärittelyjä {STARTPOLICYLINK} ja {ENDPOLICYLINK} kentässä "Tietosuojaselosteen hyväksyntäruudun teksti" määritelläksesi linkin joka avaa selosteen ponnahdusikkunassa. Jos muuttujamäärittelyä ei ole, näytetään liite.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
fi: Voit ladata vielä %s tiedostoa jos haluat, muutoin voit palata takaisin kyselyyn.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
fi: Jos tietokantasi on jaettu, suositellaan etuliitettä "lime_". Muuten kenttä voidaan jätä tyhjäksi.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
fi: Jos tietokantasi ei käytä oletusporttia, lisää se osoitteen perään kaksoispisteellä. Esim. db.host.com:5431

en: Ignore
fi: Ohita

en: Ignored columns
fi: Ohitetut sarakkeet

en: Image
fi: Kuva

en: Images
fi: Kuvat

en: Import
fi: Tuo

en: Import (CSV)
fi: Tuo (CSV)

en: Import (JSON)
fi: Tuo (JSON)

en: Import (XML)
fi: Tuo (XML)

en: Import CSV
fi: Tuo CSV

en: Import Label Set
fi: Tuo nimilappuryhmä

en: Import VV file
fi: Tuo VV-kyselytiedosto

en: Import a VV response data file
fi: Tuo VV vastaustiedosto

en: Import a VV survey file
fi: Tuo VV-kysely tiedosto

en: Import a group
fi: Tuo ryhmä

en: Import a question
fi: Tuo kysymys

en: Import as not finalized answers?
fi: Tuo vajaat vastaukset

en: Import failed because of page reload.
fi: Tuonti epäonnistui sivun uudelleenlataamisen vuoksi.

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
fi: Tuonti epäonnistui. Määrittelit väärän tiedostotyypin '%s'

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
fi: Tuonti epäonnistui: Pakotettua tuontia yritettiin, mutta syöttötiedosto ei sisältänyt riittävästi sarakkeita kyselyn täyttämiseksi.

en: Import failed: No answers could be mapped.
fi: Tuonti epäonnistui: vastauksia ei voitu taulukoida.

en: Import group
fi: Tuo ryhmä

en: Import label set resources
fi: Tuo nimilappusarjaresurssit

en: Import label set(s)
fi: Tuo nimilappusarja

en: Import of label set(s) is completed.
fi: Nimilappusarjojen tuonti on valmis.

en: Import of survey is completed.
fi: Kyselyn tuonti on valmis.

en: Import old participant table
fi: Tuo vanha osallistujataulukko

en: Import participants from:
fi: Tuo osallistujat:

en: Import permission role from XML
fi: Tuo käyttöoikeusrooli XML-tiedostosta

en: Import question
fi: Tuo kysymys

en: Import question group
fi: Vie kysymysryhmä

en: Import resources ZIP archive
fi: Tuo resursseja ZIP-arkistosta

en: Import responses
fi: Tuo vastauksia

en: Import responses from a deactivated survey table
fi: Tuo vastukset suljetusta kyselystä

en: Import responses from deactivated survey table
fi: Tuo vastaukset deaktivoidusta kyselytaulusta

en: Import role
fi: Tuo rooli

en: Import survey
fi: Tuo kysely

en: Import survey administrators from CSV
fi: Tuo kyselyn ylläpitäjät CSV-tiedostosta

en: Import survey administrators from Json
fi: Tuo kyselyn ylläpitäjät json-tiedostosta

en: Import survey data
fi: Tuo kyselydata

en: Import survey participants from CSV file
fi: Tuo kyselyn osallistujat CSV-tiedostosta

en: Import survey participants from LDAP
fi: Tuo kyselyn osallistujat LDAP:ista

en: Import survey resources
fi: Tuo kyselyresursseja

en: Import theme result:
fi: Teeman tuonnin tulos:

en: Import timings (if exist)
fi: Tuo ajoitukset (jos olemassa)

en: Import users
fi: Tuo käyttäjät

en: Importance
fi: Merkittävyys

en: Important instructions
fi: Tärkeät ohjeet

en: Important: Quote all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections.
fi: Tärkeää: Ympäröi lainausmerkein kaikki sisältö, joka alkaa yhtäsuuruusmerkillä CSV-injektioiden estämiseksi.

en: Imported Files List
fi: Tuotujen tiedostojen lista

en: Imported files list
fi: Lista tuoduista tiedostoista

en: Imported files:
fi: Tuodut tiedostot:

en: Imported resources for
fi: Tuodut resurssit

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
fi: Ryhmää ei voida poistaa, koska ainakin yhdellä kysymyksellä on ehto sen sisältöön

en: In LimeSurvey a survey is organized in groups and questions. To begin creating questions, we first need a question group.
fi: LimeSurvey-kysely jakautuu ryhmiin ja kysymyksiin. Ennen kysymysten luontia tarvitsemme kysymysryhmän.

en: In the printable version the condition is being replaced with this explanation text.
fi: Tulostettavassa versiossa ehto korvataan selitystekstillä.

en: In this field you may type a short description of your survey.
fi: Tähän kenttään voit kirjoittaa lyhyen kuvauksen kyselystäsi.

en: Inactive
fi: Ei-aktiivinen

en: Include:
fi: Sisällytä:

en: Incomplete only
fi: Vain keskeneräiset

en: Incomplete responses
fi: Puutteellisia vastauksia

en: Incomplete responses only
fi: Vain keskeneräiset vastaukset

en: Incorrect permissions in your %s folder.
fi: Käyttöoikeudet kansioosi %s ovat virheelliset

en: Incorrect username and/or password!
fi: Virheellinen käyttäjätunnus ja/tai salasana!

en: Increase
fi: Kasvaa

en: Incremental
fi: Inkrementaalinen

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Inherit
fi: Peri

en: Inherit everything
fi: Peri kaikki

en: Inherit:
fi: Peri:

en: Inherited value:
fi: Peritty arvo:

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
fi: Alkuperäistä superylläpitäjää ei voi poistaa!

en: Initialise participant table
fi: Alusta osallistujat -taulukko

en: Inline HTML editor
fi: Sisäinen HTML-editori

en: Inline text
fi: Suoraan tekstissä

en: Input
fi: Syöte

en: Input validation
fi: Syötteen tarkistus

en: Insert a new subquestion after this one
fi: Lisää alikysymys tämän perään

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
fi: Lisää tulostettavassa näkymässä sivunvaihto ennen tätä kysymystä valitsemalla Kyllä.

en: Insert page break in printable view
fi: Lisää tulostettavassa näkymässä sivunvaihto

en: Insert/edit placeholder field
fi: Lisää/muokkaa paikkamerkkikenttiä

en: Inserting the label set failed.
fi: Nimilappusarjan lisääminen epäonnistui.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
fi: Lisää HTML rivinvaihto ennen kaikkia uusia rivejä merkkijonossa

en: Install
fi: Asenna

en: Install ZIP
fi: Asenna ZIP

en: Install plugin ZIP file
fi: Asenna lisäosa ZIP-tiedostosta

en: Install plugin by ZIP archive
fi: Asenna lisäosa zip-tiedostosta

en: Install this plugin
fi: Asenna tämä lisäosa

en: Installation aborted.
fi: Asennus keskeytettiin.

en: Installed survey themes:
fi: Asennetut kyselyteemat:

en: Instructions for the impatient
fi: Ohjeet

en: Integer only
fi: Vain kokonaisluvut

en: Interface language:
fi: Käyttöliittymän kieli:

en: Interfaces
fi: Käyttöliittymät

en: Internal database authentication
fi: Sisäinen tietokantatunnistautuminen

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
fi: Sisäinen tietokantatunnistautuminen ei ole sallittu tälle käyttäjälle

en: Interview time
fi: Haastatteluaika

en: Invalid ID
fi: Virheellinen ID

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
fi: Epäkelpo PERL-tyyppinen säännöllinen lauseke: %s

en: Invalid action
fi: Virheellinen toiminto

en: Invalid datetime %s value for %s
fi: Virheellinen päivämäärän arvo %s muuttujalle %s

en: Invalid email address.
fi: Virheellinen sähköpostiosoite.

en: Invalid group id
fi: Virheellinen ryhmän tunniste (group id)

en: Invalid group number for this survey:
fi: Väärä ryhmän numero tälle kyselylle:

en: Invalid label set.
fi: Virheellinen nimilappusarja.

en: Invalid language
fi: Epäkelpo kieli

en: Invalid notification id
fi: Virheellinen ilmoitustunnus (notification id)

en: Invalid numeric value for %s
fi: Numeerinen arvo ei kelpaa muuttujalle %s

en: Invalid parameter %s (%s already set)
fi: Virheellinen asetus %s (%s jo asetettu)

en: Invalid question
fi: Virheellinen kysymys

en: Invalid question - probably missing subquestions or language-specific settings for language %s
fi: Virheellinen kysymys - todennäköisesti puuttuu alikysymyksiä tai kielispesifejä asetuksia kielelle %s

en: Invalid question code %s
fi: Virheellinen kysymyskoodi %s

en: Invalid question group id
fi: Virheelinen kysymysryhmän ID

en: Invalid question id
fi: Virheellinen kysymyksen tunniste (id)

en: Invalid screen name
fi: Virheellinen näyttönimi

en: Invalid survey ID
fi: Virheellinen kyselyn ID

en: Invalid survey id
fi: Virheellinen kyselyn tunniste (id)

en: Invalid theme name
fi: Virheellinen teeman nimi

en: Invalid type.
fi: Virheellinen tyyppi.

en: Invalid value(s) on the stack
fi: Epäkelpo(ja) arvo(ja) pinossa

en: Invitation
fi: Kutsu

en: Invitation %s skipped, already sent.
fi: Kutsu %s ohitettu, oli jo lähetetty.

en: Invitation attachments:
fi: Kutsu liitteet:

en: Invitation email
fi: Sähköpostikutsu

en: Invitation email body
fi: Kutsusähköpostin runko

en: Invitation email body:
fi: Kutsu sähköposti viesti:

en: Invitation email subject
fi: Kutsusähköpostin aihe

en: Invitation email subject:
fi: Sähköpostikutsun aihe:

en: Invitation email:
fi: Sähköpostikutsu:

en: Invitation sent date
fi: Kutsu lähetettiin:

en: Invitation sent to:
fi: Kutsu lähetettiin osoitteeseen:

en: Invitation sent?
fi: Kutsu lähetetty?

en: Invitation status:
fi: Kutsun tila:

en: Invitation to participate in a survey
fi: Osallistumiskutsu kyselyyn

en: Invitations & reminders
fi: Kutsut & muistutukset

en: Invited
fi: Kutsu lähetetty:

en: Irish
fi: Irlanti

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
fi: On ei vastausta (puuttuu) sallittu kun joko 'Onyhtäkuin summan arvo' tai 'Minimi summan arvo' on asetettu?

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
fi: Edellytetäänkö vastaajaa antamaan kommentti ladatulle tiedostolle?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
fi: Edellytetäänkö osallistujaa antamaan otsikko ladatulle tiedostolle=

en: Is your ComfortUpdate up to date?
fi: Onko ConfortUpdate edelleen ajantasalla?

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
fi: Tällä voi myös tehdä massamuokkauksia helposti, kuten etsi-korvaa, järjestele, toista kysymysryhmiä ja testaa (esimerkiksi poista tilapaisesti kysymyksen pakollisuus tai validointiehdot).

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
fi: Se poistaa täysin riippuvuuden kysymysten SGQA-koodeista.

en: It is missing a quota message for the following languages:
fi: kiintiöviesti puuttuu seuraavilta kieliltä:

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
fi: Se ei sovi LimeSurvey-kyselyn varmuuskopiointiin, koska viennissä ei ole mukana ehtoja, eikä se tue kaikkia kysymystyyppejä.

en: It is presented group by group.
fi: Kysymykset esitetään ryhmittäin.

en: It is presented on one single page.
fi: Kysely on yksisivuinen.

en: It is presented question by question.
fi: Kysymykset esitetään peräkkäin.

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
fi: ComfortUpdate ei tunnista versiota, johon yrität päivittää. Ole hyvä ja käynnistä prosessi uudelleen.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
fi: Vaikuttaa ettei ComforUpdate-palvelin vastaan. Yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteys LimeSurveyn tiimiin.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
fi: Vaikuttaa ettei palvelimesi tue PHP CURL -kirjastoa. Asenna se ennen ComfortUpdaten jatkamista.

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
fi: Vaikuttaa siltä, että käytät versiota, joka on LimeSurvey GitHub säilöstä. Et voi käyttää ComfortUpdatea.

en: It uses cookies for access control.
fi: Evästeitä käytetään kulunvalvontaan.

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
fi: Se sisältä myös tarpeelliset tyylitiedostot mitä tahansa HTML:ää tukevaa laitetta tai selainta varten.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
fi: Samalla poistetaan myös kaikki resurssit/tiedostot, jotka on ladattu palvelimelle tätä kyselyä varten.

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
fi: Se sisältää seuraavat tiedot zip-tiedostossa jonka pääte on '.lsa'.

en: It will not affect your update key.
fi: Se ei vaikuta päivitysavaimeesi.

en: It will not contain any logic or EM-functionality, you'll have to take that into account yourself.
fi: Se ei sisällä mitään logiikkaa eikä lausekkeenhallinnan toiminnallisuutta, niistä sinun on huolehdittava itse.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
fi: On edelleen mahdollista tuottaa tilastoja vastauksista.

en: Italian
fi: italia

en: Italian (informal)
fi: italia (epävirallinen)

en: Iterate survey
fi: Toista kysely

en: JS-Debug mode [Backend]:
fi: JS vianhakutila [Tausta]:

en: JS-Debug mode [Frontend]:
fi: JS vianhakutila [Edusta]:

en: Jan
fi: tammi

en: January
fi: Tammikuu

en: Japanese
fi: japani

en: JavaScript files:
fi: JavaScript-tiedostot:

en: Join array elements with a string
fi: Liitä taulukkoelementit merkkijonolla

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
fi: Yhidstä merkkijonot, palauta yhdistetty merkkijono. Tämä funktio on alias funktiolle implode("",argN)

en: Jul
fi: heinä

en: July
fi: Heinäkuu

en: Jump to question after import?
fi: Siiry kysymykseen tuonnin jälkeen?

en: Jun
fi: kesä

en: June
fi: Kesäkuu

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
fi: Paina vain tästä napista, niin avautuu uusi ikkuna jossa voit testata uutta kyselyäsi.

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
fi: Jaa linkki joillekin ystävillesi, ja testaa tietysti itsekin.

en: KOI8-R Relcom Russian
fi: KOI8-R Relcom Venäläinen

en: KOI8-U Ukrainian
fi: KOI8-U Ukrainalainen

en: Kannada
fi: kannada

en: Kazakh
fi: kazakki

en: Keep old value
fi: Pidä aiempi arvo

en: Key can't be null!
fi: Avain ei voi olla tyhjä!

en: Key update
fi: Avain päivitys

en: Kinyarwanda
fi: Ruanda

en: Kirundi
fi: kirundi

en: Korean
fi: korea

en: Kurdish (Kurmanji)
fi: kurdi

en: Kyrgyz
fi: kirgisia

en: LDAP authentication
fi: LDAP-tunnistautuminen

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
fi: LDAP-tunnistautuminen epäonnistui: LDAP PHP-moduuli ei ole saatavilla.

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
fi: LDAP on pois käytöstä tai yhtään LDAP-kyselyä ei ole määritelty.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
fi: LDAP kyselyt on määritelty pääkäyttäjän toimesta konfiguraatiotiedostossa /application/config/ldap.php .

en: LDAP query
fi: LDAP-kysely

en: Label
fi: Nimiöt

en: Label %s
fi: Nimilappu %s

en: Label could not be created.
fi: Nimilappua ei voitu luoda.

en: Label for 'Other:' option
fi: Nimiö 'Muu:'-vaihtoehdolle

en: Label set ID
fi: Nimilappusarjan ID

en: Label set browser
fi: Nimilappusarjojen selaus

en: Label set couldn't be saved
fi: Nimilappusarjan tallennus epäonnistui

en: Label set editor
fi: Nimilappusarjan muokkain.

en: Label set import summary
fi: Nimilappusrajojen tuontiyhteenveto

en: Label set name
fi: Nimilappusarjan nimi

en: Label set storage
fi: Nimilappusarjojen levytila

en: Label set successfully saved
fi: Nimilappusarja tallennettu

en: Label set successfully saved.
fi: Nimilappusarja tallennettu.

en: Label set sucessfully created.
fi: Nimilappusarja luotu.

en: Label set sucessfully deleted.
fi: Nimilappusarja poistettu onnistuneesti.

en: Label set “%s” was successfully deleted.
fi: Nimilappusarja “%s” poistettu.

en: Label sets
fi: Nimilappusarjat

en: Label sets list
fi: Nimilappusarjalista

en: Label wrapping width
fi: Nimiön leveys

en: Label:
fi: Nimiö:

en: Labels
fi: Tunnukset

en: Labels sucessfully updated
fi: Nimilappusarja päivitetty onnistuneesti.

en: Landscape
fi: Vaaka

en: Language
fi: Kieli

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Language selection
fi: Kielen valinta

en: Language successfully deleted
fi: Kieli poistettiin onnistuneesti

en: Language switch
fi: Kielenvaihto

en: Language:
fi: Kieli:

en: Language?
fi: Kieli?

en: Languages
fi: Kielet

en: Languages:
fi: Kielet:

en: Last VV version
fi: Viimeisin VV versio

en: Last invited
fi: Viimeksi kutsutut

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Last name
fi: Sukunimi

en: Last name of the participant
fi: Osallistujan sukunimi

en: Last name:
fi: Sukunimi:

en: Last page
fi: Viimeinen sivu

en: Last recorded login
fi: Viimeisin tallennettu kirjautuminen

en: Last reminder sent date
fi: Viimeisen muistutuksen lähetyspäivä

en: Last updated:
fi: Viimeksi päivitetty:

en: Last visited question:
fi: Viimeksi vieraillut kysymykset:

en: Last visited survey:
fi: Viimeksi vierailty kysely:

en: Later than:
fi: Myöhemmin kuin:

en: Latvian
fi: latvia

en: Launch the survey with this participant
fi: Käynnistä kysely tällä osallistujalla

en: Left to right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: Less than (Strings)
fi: Vähemmän kuin (merkkijonot)

en: Less than or equal to
fi: Vähemmän tai yhtä suuri kuin

en: Less than or equal to (Strings)
fi: Vähemmän tai yhtä suuri kuin (merkkijonot)

en: Less than:
fi: Pienempi kuin:

en: Let's add a question group
fi: Lisätäänpä kysymysryhmä

en: Let's have a look at your first survey.
fi: Katsotaanpa ensimmäistä kyselyäsi.

en: Let's start with subquestions.
fi: Aloitetaanpa alikysymyksillä.

en: Level
fi: Taso

en: License
fi: Lisenssi

en: License:
fi: Lisenssi:

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
fi: LimeSurvey 3.x ja uudemmat eivät tue Internet Exploreria kyselyn ylläpidossa. Suurin osa toiminnoista kuitenkin luultavasti toimii.

en: LimeSurvey Forums
fi: LimeSurvey-keskustelupalstat

en: LimeSurvey Fruity Theme
fi: LimeSurvey Fruity-teema

en: LimeSurvey Homepage
fi: LimeSurvey etusivu

en: LimeSurvey Manual
fi: LimeSurveyn ohje

en: LimeSurvey build
fi: LimeSurvey koontiversio

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
fi: LimeSurvey voi yrittää luoda tämän tietokannan.

en: LimeSurvey extension marketplace
fi: LimeSurvey-laajennusten kauppa

en: LimeSurvey has been installed successfully.
fi: Lime Survey asennettiin onnistuneesti.

en: LimeSurvey installer
fi: LimeSurveyn asennusohjelma

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
fi: LimeSurveyssä on monia erilaisia kysymystyyppejä.

en: LimeSurvey online manual
fi: LimeSurveyn verkko-ohje

en: LimeSurvey theme editor
fi: LimeSurveyn teemamuokkain

en: LimeSurvey version
fi: LimeSurveyn versio

en: Limesurvey online manual
fi: LimeSurvey-ohje verkossa

en: Limit
fi: Rajoitus

en: Limit the number of possible answers
fi: Rajoita mahdollisten vastausten määrää

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
fi: Rajoita mahdollisten vastausten määrä sarakkeiden määrään tietokannassa

en: Limit time to answer question (in seconds)
fi: Aseta kysymykseen vastaamiselle aikaraja (sekunneissa)

en: Limit:
fi: Raja:

en: Line
fi: Viiva

en: Line %s
fi: Rivi %s

en: Line %s : %s
fi: Rivi %s : %s

en: Line %s : %s %s
fi: Rivi %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
fi: Rivi %s : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
fi: Rivi %s : %s %s (%s) - avain : %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
fi: Rivi %s. Kenttiä löytyi: %s Odotettu: %s

en: Line chart
fi: Viivakaavio

en: List
fi: Lista

en: List (Dropdown)
fi: Lista (pudotusvalikko)

en: List (Radio)
fi: Lista (radiopainikkeet)

en: List active surveys
fi: Listaa aktiiviset kyselyt

en: List all
fi: Luettele kaikki

en: List available surveys
fi: Listaa saatavilla olevat kyselyt

en: List menu entries
fi: Listaa valikon kohdat

en: List question groups
fi: Listaa kysymysryhmät

en: List questions
fi: Listaa kysymykset

en: List survey publicly:
fi: Listaa kysely julkisesti:

en: List surveys
fi: Listaa kyselyt

en: List with comment
fi: Lista kommentilla

en: Listed publicly:
fi: Listattu julkisesti:

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Load
fi: Lataa

en: Load error. Please contact the plugin author.
fi: Latausvirhe. Ota yhteyttä lisäosan tekijään.

en: Load now
fi: Lataa

en: Load unfinished survey
fi: Lataa keskeneräinen kyselylomake

en: Load with pjax
fi: Lataa pjaxilla

en: Loading translations
fi: Ladataan käännöksiä

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Local Server
fi: Paikallinen palvelin

en: Location
fi: Sijainti

en: Lock question organizer
fi: Lukitse kysymysjärjestelijä

en: Lock question organizer in sidebar by default:
fi: Oletuksena lukitse sivupalkin kysymysjärjestelijä;

en: Log in
fi: Kirjaudu

en: Logic
fi: Logiikka

en: Logic File for Survey #
fi: Logiikkatiedosto kyselylle #

en: Logo file
fi: Logotiedosto

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Logout successful.
fi: Uloskirjautuminen onnistui.

en: Long free text
fi: Pitkä vapaateksti

en: Lowercase characters and digits, starting with a character - length from 6 to 60 characters
fi: Pienaakkosia ja numeroita, aakkonen alussa - pituus 6-60 merkkiä

en: Luxembourgish
fi: luksemburgi

en: MYSQL version is only %s
fi: MYSQL versio on ainoastaan %s

en: MYSQL version required:
fi: vaadittu MYSQL-versio:

en: Mac Central European
fi: Mac Keski-Eurooppalainen

en: Mac West European
fi: Mac Länsi-Eurooppalainen

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Mail to all Members
fi: Lähetä kaikille jäsenille

en: Main Admin Screen
fi: Ylläpidon päänäkymä

en: Main survey menu
fi: Kyselyn päävalikko

en: Maintenance mode is active!
fi: Ylläpitotila on käytössä!

en: Maintenance mode:
fi: Ylläpitotila:

en: Maintenance modes: 
    Off
    Soft lock - participants are able to finish started surveys, no new participants are allowed
    Full lock - none of participants are allowed to take survey, even if they already started to take it
fi: Ylläpitotilat:
    Pois
    Heikko lukitus - osallistujat voivat lopettaa jo aloittamansa kyselyt, uusia osallistujia ei sallita
    Täysi lukitus - osallistujat eivät voi täyttää kyselyitä, eivät edes jo aloittamaansa

en: Maintenance!
fi: Ylläpito!

en: Make a comment on your choice here:
fi: Vastauskommentti:

en: Make a string lowercase
fi: Tee merkkijonosta pieni

en: Make a string uppercase
fi: Tee merkkijonosta iso (uppercase)

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
fi: Varmista että kaikki kuvat tässä näytössä on ladattu ennenkuin painat nappulaa.

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
fi: Aseta 'Muu:'-kommenttikenttä pakolliseksi, kun 'Muu:'-vaihtoehto on valittuna

en: Make these mappings automatic in future
fi: Tee näistä taulukoinneista automaattisia tulevaisuudessa

en: Makes this question mandatory in your survey. Option "Soft" gives a possibility to skip a question without giving any answer.
fi: Tekee tästä kysymyksestä pakollisen. "Pehmeä"-valinta antaa mahdollisuuden ohittaa kysymys ilman vastausta.

en: Malay
fi: Malaiji

en: Malayalam
fi: Malajalam

en: Male
fi: Mies

en: Maltese
fi: Malta

en: Manage attribute fields
fi: Hallinnoi määre-kenttiä

en: Manage attributes
fi: Hallinnoi määreitä

en: Manage label sets
fi: Hallinnoi nimilappusarjoja

en: Manage menu entries
fi: Hallitse valikon kohtia

en: Manage survey administrators
fi: Hallinnoi kyselyiden ylläpitäjiä

en: Manage your key
fi: Hallinnoi avaintasi

en: Mandatory
fi: Pakollinen

en: Mandatory Question
fi: Pakollinen kysymys

en: Mandatory attribute
fi: Pakollinen määre

en: Mandatory field:
fi: Pakollinen kenttä:

en: Mandatory fields:
fi: Pakolliset kentät:

en: Mandatory:
fi: Pakollinen:

en: Mandatory?
fi: Pakollinen?

en: Map height
fi: Kartan korkeus

en: Map height in pixel
fi: Kartan korkeus kuvapisteinä

en: Map participant attributes
fi: Taulukoi osallistuja-attribuutit

en: Map survey participant attributes
fi: Kohdista kyselyn osallstujan määreet

en: Map width
fi: Kartan leveys

en: Map width in pixel
fi: Kartan leveys pikseleinä

en: Map your central participant attributes to existing survey participant attributes or create new ones
fi: Yhdistä keskitetyn osallistujatietokannan määreet olemassaoleviin kyselyn osallistujen määreisiin tai luo uusia

en: Map your survey participant attributes to an existing participant attribute or create a new one
fi: Yhdistä kyselysi osallistujan määre olemassaolevaan määreeseen tai luo uusi

en: Map zoom level
fi: Kartan zoom taso

en: Mar
fi: maalis

en: March
fi: Maaliskuu

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
fi: Marginaali ennen kyselyn Info-elementtiä (mm)

en: Mask questions
fi: Naamiointi kysymykset

en: Max number of files
fi: Tiedostojen suurin sallittu määrä

en: Max reminders:
fi: Muistutuksia enintään:

en: Maximum
fi: Maksimi

en: Maximum answers
fi: Vastausten maksimimäärä

en: Maximum characters
fi: Enimmäismerkkimäärä

en: Maximum characters allowed
fi: Merkkimäärärajoite

en: Maximum columns for answers
fi: Sarakkeiden enimmäismäärä vastauksille

en: Maximum date
fi: Enimmäis päivämäärä

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
fi: Maksimipäivä, validi muoto YYYY-MM-DD tai missä tahansa englanninkielisessä tekstimuotoisessa päivä/aika muodossa. Lausekehallintaa voi käyttää vain YYYY-MM-DD muodolle. Alasvedolle: vain vuosi on rajoitettu jos päivämuuttuja ei ole samalla sivulla.

en: Maximum file size allowed (in KB)
fi: Tiedoston suurin sallittu koko (kt)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
fi: Enimmäismäärä tiedostoja osallistuja voi lähettää tämän kysymyksen yhteydessä

en: Maximum sum value
fi: Maksimisummalukema

en: Maximum sum value of multiple numeric input
fi: Useiden numeeristen syötteiden maksimisummalukema

en: Maximum value
fi: Maksimiarvo

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
fi: Maksimiarvo taulukkokysymykselle (joustavat nimikkeet)

en: Maximum value of the numeric input
fi: Numeerisen syötteen suurin sallittu arvo

en: Maximum:
fi: Enintään:

en: May
fi: touko

en: Maybe you don't have permission.
fi: Ehkä sinulla ei ole oikeuksia.

en: Median:
fi: Mediaani:

en: Members
fi: Jäsenet

en: Menu
fi: Valikko

en: Menu ID?
fi: Valikon ID?

en: Menu class
fi: Valikon luokka

en: Menu class?
fi: Valikon luokka?

en: Menu configuration
fi: Valikon asetukset

en: Menu entries
fi: Valikon kohdat

en: Menu entries configuration
fi: Valikon kohtien asetukset

en: Menu icon
fi: Valikon kuvake

en: Menu icon type
fi: Valikon kuvakkeen tyyppi

en: Menu link
fi: Valikon linkki

en: Menu name
fi: Valikon nimi

en: Menu title
fi: Valikon otsikko

en: Message
fi: Viesti

en: Message:
fi: Viesti:

en: Millisecond
fi: Millisekunti

en: Min days between reminders:
fi: Minimiaika (vuorokausissa) muistutusten välissä:

en: Min number of files
fi: Tiedostojen vähimmäismäärä

en: Minimum
fi: Minimi

en: Minimum answers
fi: Vastausten minimimäärä

en: Minimum date
fi: Minimi päivämäärä

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
fi: Minimipäivä, validi muoto YYYY-MM-DD tai missä tahansa englanninkielisessä tekstimuotoisessa päivä/aika muodossa. Lausekehallintaa voi käyttää vain YYYY-MM-DD muodolle. Alasvedolle: vain vuosi on rajoitettu jos päivämuuttuja ei ole samalla sivulla.

en: Minimum height of single choice answer boxes
fi: Minimikorkeus yksi vaihtoehto vastauslaatikoille

en: Minimum height of subquestion items
fi: Minimikorkeus alikysymysosioille

en: Minimum memory available
fi: Muistia käytettävissä vähintään

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
fi: Vähimmäismäärä tiedostoja osallistujan tulee lähettää tämän kysymyksen yhteydessä

en: Minimum password length
fi: Salasanan vähimmäispituus

en: Minimum requirements
fi: Vähimmäisvaatimukset

en: Minimum section height (mm)
fi: Alueen minimikorkeus (mm)

en: Minimum sum value
fi: Minimisummalukema

en: Minimum value
fi: Minimiarvo

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
fi: Minimiarvo taulukkokysymykselle (joustavat nimikkeet)

en: Minimum value of the numeric input
fi: Numeerisen syötteen pienin sallittu arvo

en: Minimum:
fi: Vähintään:

en: Minute
fi: Minuutti

en: Minute step interval
fi: Askelintervalli minuuteille

en: Miscellaneous files
fi: Sekalaiset tiedostot

en: Missing %s closing right parentheses
fi: Puuttuu %s sulkeva oikea sulkumerkki

en: Missing columns
fi: Puuttuvat sarakkeet

en: Missing configuration file.
fi: Puuttuva asetustiedosto.

en: Missing source tag in updater xml
fi: Päivityksen XML-tiedostosta puuttuu source-elementti

en: Missing stable tag in updater xml
fi: Päivityksen XML-tiedostosta puuttuu stable-elementti

en: Missing tag %s in %s in extension config.xml
fi: Puuttuva elementti %s kohdassa %s laajennuksen config.xml-tiedostossa

en: Missing tag %s in extension config.xml
fi: Elementti %s puuttuu laajennuksen config.xml-tiedostosta

en: Missing type tag in updater xml
fi: Päivityksen XML-tiedostosta puuttuu type-elementti

en: Mobile
fi: Matkapuhelin

en: Mod time
fi: Muokkausaika

en: Modified at
fi: Muokattu

en: Modified by
fi: Muokannut

en: Modified on
fi: Muokattu viimeksi

en: Modify
fi: Muokkaa

en: Mongolian
fi: Mongoliaksi

en: Montenegrin
fi: Montenegro

en: Month
fi: Kuukausi

en: Month display style
fi: Kuukauden esitystapa

en: More about conditions and the ExpressionScript engine.
fi: Lisää ehdoista ja ExpressionScript-järjestelmästä.

en: More languages
fi: Lisää kieliä

en: Move
fi: Siirrä

en: Move all fields to create column
fi: Siirrä kaikki kentät luodaksesi sarake

en: Move file
fi: Siirrä tiedosto

en: Move on without warning
fi: Jatka varoittamatta

en: Move to question:
fi: Siirry kysymykseen:

en: Moving user templates to new location at %s...
fi: Siirretään käyttäjämallit uuteen sijaintiin %s...

en: Multiple choice
fi: Monivalinta

en: Multiple choice questions
fi: Monivalintakysymykset

en: Multiple choice with comments
fi: Monivalinta kommenteilla

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
fi: Useiden numeeristen syötteiden summan tulee olla yhtä kuin

en: Multiple numerical input
fi: Useita numeerisia syötteitä

en: Multiple short text
fi: Useita lyhyitä tekstikenttiä

en: My account
fi: Tilini

en: My first question group
fi: Minun ensimmäinen kysymysryhmä

en: My personal menu entries
fi: Omat valikon kohtasi

en: My personal menus
fi: Omat valikkoni

en: My personal settings
fi: Omat asetukseni

en: My profile
fi: Oma profiilini

en: My user groups
fi: Minun käyttäjäryhmäni

en: MySQL database engine type
fi: MySQL-tietokannan moottorin tyyppi.

en: Myanmar (Burmese)
fi: Burma

en: Name
fi: Nimi

en: Name [ID]
fi: Nimi [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
fi: Sivun nimi, jossa laatikko pitäisi näyttää

en: Name of the survey
fi: Kyselyn nimi

en: Name of the survey administrator
fi: Kyselyn hallinta

en: Name should be at least have one sign
fi: Nimessä täytyy olla ainakin yksi merkki

en: Name:
fi: Nimi:

en: Navigation
fi: Navigointi

en: Navigation delay (seconds):
fi: Navigointi viive (sekuntia):

en: Need {n} access code.|Need {n} access codes.
fi: Tarvitaan {n] pääsyavain.|Tarvitaan {n} pääsyavainta.

en: Neither agree nor disagree
fi: En ole samaa enkä eri mieltä

en: New
fi: Uusi

en: New UNSTABLE update available:
fi: Uusi EPÄVAKAA päivitys saatavilla:

en: New answer for quota '%s'
fi: Uusi vastaus kiintiölle '%s'

en: New answer option
fi: Uusi vastausvaihtoehto

en: New box
fi: Uusi laatikko

en: New box created
fi: Uusi laatikko luotu

en: New dummy participants were added.
fi: Uudet teko-osallistujat lisättiin.

en: New entry was added.
fi: Uusi tieto lisättiin

en: New files were successfully installed.
fi: Uusia tiedostoja asennettiin onnistuneesti.

en: New files will be downloaded and installed.
fi: Uusia tiedostoja ladataan ja asennetaan.

en: New key
fi: Uusi avian

en: New label set
fi: Uusi nimilappusarja

en: New password:
fi: Uusi salasana:

en: New password: %s
fi: Uusi salasana: %s

en: New question group
fi: Uusi kysymysryhmä

en: New question group was saved.
fi: Uuai kysymysryhmä tallennettiin.

en: New quota
fi: Uusi kiintiö

en: New quota saved
fi: Uusi kiintiö tallennettu

en: New rows
fi: Uudet rivit

en: New scenario number:
fi: Uusi skenaario numero:

en: New survey
fi: Uusi kysely

en: New survey id:
fi: Uusi kysely-tunniste:

en: New survey title:
fi: Uusi kyselyn otsikko:

en: New update available:
fi: Uusi päivitys saatavilla:

en: Next
fi: Seuraava

en: Next century
fi: Seuraava vuosisata

en: Next choice
fi: Seuraava valinta

en: Next decade
fi: Seuraava vuosikymmen

en: Next month
fi: Seuraava kuukausi

en: Next year
fi: Seuraava vuosi

en: Next, we will create subquestions and answer options.
fi: Seuraavaksi luomme alikysymykset ja vastausvaihtoehdot.

en: No
fi: Ei

en: No (but optional)
fi: Ei (valinnainen)

en: No CFIELDNAME field set!
fi: Ei CFIELDNAME kenttää asetettuna!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
fi: Ryhmän ID puuttuu. Vastausta ei voi tuoda.

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
fi: Kyselyn ID puuttuu. Vastausta ei voi tuoda.

en: No Username selected.
fi: Käyttäjätunnusta ei valittu.

en: No answer
fi: Ei vastausta

en: No answer:
fi: Ei vastausta:

en: No answers have been set for this quota.
fi: Vastauksia ei ole määritely tähän kiintiöön.

en: No attributes found.
fi: Määreitä ei löydy.

en: No available surveys
fi: Ei saatavilla olevia kyselyjä

en: No build version found!
fi: Koontiversiota ei löytynyt!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
fi: Mitään ehtoja ei voitu kopioida (kaksoiskappaleiden vuoksi)

en: No control on checkbox
fi: Ei säätöä valintalaatikolle

en: No custom function for this survey
fi: Muokattavia funktioita tälle kyselylle ei ole

en: No customizable entries found.
fi: Muokattavia kohtia ei löytynyt.

en: No database action required!
fi: Tietokantatoimenpiteitä ei tarvita!

en: No file selected
fi: Ei valittua tiedostoa

en: No file was uploaded.
fi: Tiedostoa ei ladattu.

en: No group found!
fi: Ryhmää ei löytynyt!

en: No info or no data found
fi: Ei tiedossa tai tietoa ei löydy

en: No invitation code is needed to complete the survey.
fi: Kutsukoodia ei tarvita tämän kyselyn suorittamiseen.

en: No issues with question group order found.
fi: Kysymysryhmien järjestyksessä ei ole ongelmia.

en: No issues with question order found.
fi: Kysymysten järjestyksessä ei ole ongelmia.

en: No label sets available
fi: Ei nimilappusarjoja saatavilla

en: No label sets found.
fi: Ei löytyneitä nimilappusarjoja.

en: No matching CFIELDNAME group!
fi: ei vastaavaa CFIELDNAME ryhmää!

en: No matching CQID
fi: Ei vastavaa CQID:tä

en: No matching group
fi: Ei vastaavaa ryhmää

en: No matching question
fi: Ei vastaavaa kysymystä

en: No matching survey
fi: Ei vastaavaa kyselyä

en: No new participants were created
fi: Uusia osallistuja ei luotu

en: No notifications found
fi: Ei löytynyyt muistutuksia

en: No of surveys
fi: Kyselyjen määrä

en: No old responses found.
fi: Vanhoja vastauksia ei löytynyt.

en: No old survey or survey participants table selected.
fi: Ei valittuna vanhaa kyselyä tai kyselyn osallistuataulua.

en: No parent group
fi: Ei perittävää ryhmää

en: No parent menu
fi: Ei perittävää valikkoa

en: No participant information lost.
fi: Osallistujatieto ei katoa.

en: No participant shares were deleted
fi: Yhtään osallistujajakoa ei poistettu

en: No participant table found for this survey!
fi: Osallistujataulukkoa ei löytynyt tälle kyselylle!

en: No participants deleted
fi: Ei poistettuja osallistujia

en: No participants found.
fi: Ei löytynyt osallistujia.

en: No permission
fi: Ei lupaa

en: No preview available
fi: Esikatselua ei saatavilla

en: No question group found.
fi: Ksymysryhmää ei löydy.

en: No question group in this survey
fi: Tässä kyselyssä ei ole kysymysryhmiä

en: No question groups found.
fi: Kysymysryhmiä ei löytynyt.

en: No question index will be shown with this format.
fi: Kysymyshakemistoa ei näytetä tällä asettelulla.

en: No questions found.
fi: Ei kysymyksiä.

en: No quotas
fi: Ei kiintiöitä

en: No quotas have been set for this survey
fi: Kyselylle ei ole asetettu kiintiöitä

en: No reminder(s) sent
fi: Muistutusta/muistutuksia ei lähetetty

en: No replacement variable available for this field
fi: Ei vaihtoehtoista muuttujaa tähän kohtaan

en: No response lines in your file.
fi: Ei vastausrivejä tiedostossasi.

en: No responses are lost.
fi: Vastaukset eivät katoa.

en: No server answer
fi: Palvelin ei vastaa

en: No server answer!
fi: Palvelin ei vastaa!

en: No shared participants found
fi: Ei löytynyt jaettuja osallistujia

en: No simple graph for this question type
fi: Ei yksinkertaista kaaviota tälle kysymystyypille

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
fi: Kyselyn ID:tä ei ole annettu. Ei voi kopioida kyselyä

en: No survey participants found.
fi: Kyselyn osallistujia ei löytynyt.

en: No survey participants table.
fi: Ei osallistujataulukkoa kyselyllä.

en: No surveys found.
fi: Ei kyselyitä.

en: No syntax errors detected in this survey.
fi: Ei tunnistettu syntaksivirheitä tässä kyselyssä.

en: No temporary folder, cannot read configuration file.
fi: Ei tilapäistiedostojen kansiota, ei voi lukea asetustiedostoa.

en: No update available for your version.
fi: Versioosi ei ole saatavilla päivityksiä.

en: No user group selected.
fi: Käyttäjäryhmää ei ole valittu.

en: No user groups found.
fi: Ei käyttäjäryhmiä.

en: No, cancel
fi: Ei, peruuta

en: No, thanks.
fi: Ei kiitos.

en: Nobody
fi: Ei kukaan

en: Nominal
fi: Nimellinen

en: Non-Numerical answer option prefix:
fi: Ei-numeeristen vastausvaihtoehtojen etuliite:

en: Non-Numerical subquestions prefix:
fi: Ei-numeeristen alikysymysten etuliite:

en: Non-existing survey participants table
fi: Ei-olemassaoleva osallistujataulu

en: None
fi: Ei yhtään

en: None found
fi: Ei löytynyt yhtään

en: None selected
fi: Ei valittu

en: Norwegian (Bokmal)
fi: norja (kirjanorja)

en: Norwegian (Nynorsk)
fi: norja (uusi norja)

en: Not Selected
fi: Ei valittu

en: Not a broken theme!
fi: Teema ei ole rikki!

en: Not a valid expression
fi: Ei kelvollinen lauseke

en: Not active.
fi: Ei aktiivinen.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
fi: Kaikki vastausvaihtoehdot eivät tallentuneet. Tämä johtuu yleensä palvelinrajoitteista (PHP-asetus max_input_vars) - ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

en: Not all emails were sent:
fi: Kaikkia sähköposteja ei lähetetty:

en: Not all labels were updated successfully.
fi: Kaikkien nimilappujen päivitys ei onnistunut.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
fi: Kaikkia alikysymyksiä ei voitu tallentaa. Tämä johtuu yleensä palvelimen rajoituksista (PHP-asetus max_input_vars) - ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään selvittääksesi ongelman.

en: Not completed
fi: Ei suoritettu

en: Not completed or Not displayed
fi: Ei täytetty tai Ei näytetty

en: Not displayed
fi: Ei näytetty

en: Not enough response data
fi: Ei riittävästi vastaustietoja

en: Not enough space
fi: Ei tarpeeksi levytilaa

en: Not enough values for calculation
fi: Ei tarpeeksi arvoja laskentaan

en: Not equal to
fi: Eri suuri kuin

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: Not found!
fi: Ei löytynyt!

en: Not imported label sets
fi: Ei tuotuja nimilappusarjoja

en: Not invited
fi: Ei kutsuttu

en: Not relevant for this question type
fi: Ei relevantti tälle kysymystyypille

en: Not started
fi: Ei aloitettu

en: Not updatable!
fi: Ei päivitettävissä!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
fi: Huomio: Joissain hosting-palveluissa, kuten jaetussa palvelussa, voi käydä niin että vapaa tila ei ole oikein arvioitu. Jos tarkistit manuaalisesti, että sinulla on riittävästi levytilaa päivitykseen, ole hyvä ja jätä tämä virheilmoitus huomioitta.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
fi: Huomaa, että tämä arviokohta näytetään vain, jos arviointisäännöt on määritelty ja arviointimoodi on päällä.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
fi: Huomaa, että poistamista ei voi perua, jos jatkat. Tiedot poistetaan pysyvästi.

en: Note:
fi: Huomio:

en: Note: Adding role(s) to a user will overwrite any individual user permissions!
fi: Huomaa: Rooli(e)n lisääminen ohittaa kaikki käyttäjän erilliset käyttöoikeudet!

en: Note: All fields marked with (*) are required.
fi: Huomaa: Kaikki tähdellä (*) merkityt kentät ovat pakollisia.

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
fi: Huomaa: Lopetuslinkin automaattinen lataus toimii vain jos kysely on aktiivinen.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
fi: Huom: Koska päivität vakaasta versiosta epävakaaseen tai päinvastoin, muutoslokia ei välttämättä ole saatavilla tai se on epätäydellinen.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
fi: Huomaa: Olet demotilassa. Tähdellä (*) merkittyjä asetuksia ei voi muuttaa.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
fi: Huomaa: Jos deaktivoit tämän kyselyn vahingossa, on mahdollista palauttaa data helposti, jos et tee muutoksia kyselyn rakenteeseen. Katso LimeSurvey-dokumentaatiosta tarkempia yksityiskohtia.

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
fi: Huomio: Jos laitat "Anonyymit vastaukset" -valinnan päälle tälle kyselylle, tällöin ohjelma merkitsee kyselyyn vastanneet osallistujat merkillä "Y" päivämäärän ja ajan sijaan kyselyyn vastanneiden anonymiteetin varmistamiseksi.

en: Note: Print will not include items on this page
fi: Huomaa: Tulosteessa ei ole mukana tämän sivun kohtia

en: Note: Standard participant fields cannot be automatically mapped
fi: Huomaa: Osallistujan vakiokenttiä ei voida automaattisesti kiinnittää

en: Note: This is a standard theme.
fi: Huomio: tämä on vakioteema.

en: Note: This link only works if the survey is activated.
fi: Huom: Linkki toimii vain jos kysely on aktiivinen.

en: Note: This survey has a past expiration date configured and is currently not available to participants. Please remember to update/remove the expiration date in the survey settings after activation.
fi: Huomaa: Kyselyn päättymispäivä on menneisyydessä, eikä kysely siis ole saatavilla vastaajille. Muista päivittää/poistaa päättymisäpäivä kyselyn aktivoinnin jälkeen.

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
fi: Huom: XSS filteröinti on aina poistettu käytöstä superylläpitäjältä.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
fi: Huomio: Voit ainostaan antaa rajoitettuja käyttöoikeuksia muille käyttäjille, koska omat käyttöoikeutesi ovat myös rajoitetut.

en: Note: You can't edit the condition because there are currently conditions set for this question by the condition designer.
fi: Huomaa: Et voi muokata ehtoa, koska tälle kysymykselle on asetettu ehtojen suunnittelijassa ehtoja.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
fi: Huom: Et voi muokata relevanssiyhtälöä, koska tälle kysymykselle on asetettu ehtoja tällä hetkellä.

en: Nothing to translate on this page
fi: Ei käännettävää tällä sivulla

en: Nothing to update
fi: Ei päivitettävää

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
fi: Huom: Kenttä '%s' oli jätetty tyhjäksi vaikka se on pakollinen attribuutti.

en: Notification %s not found
fi: Ilmoitusta %s ei löytynyt

en: Notification & data management
fi: Tiedotukset & datan halinta

en: Notification and data management settings
fi: Ilmoitukset ja datanhallinnan asetukset

en: Notifications
fi: Muistutukset

en: Notifications & data
fi: Ilmoitukset & data

en: Nov
fi: marras

en: November
fi: Marraskuu

en: Now click on "Save & activate survey"
fi: Nyt paina "Tallenna ja aktivoi kysely"

en: Now click on 'Save and add question'.
fi: Nyt paina 'Tallenna ja lisää kysymys'.

en: Now save the answer options
fi: Nyt tallenna vastausvaihtoehdot

en: Now save the created question
fi: Nyt tallenna luomasi kysymys

en: Now save the subquestions
fi: Nyt tallenna alikysymykset

en: Now save your survey
fi: Nyt tallenna kyselysi

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
fi: Nyt kun meillä on muutamia alikysymyksiä lisäämme myös muutaman vastausvaihtoehdon.

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
fi: Nyt kun olet valmis paina 'Tallenna ja lisää kysymys'.

en: Now, activate your survey.
fi: Seuraavaksi aktivoi kyselysi.

en: Null values are ignored in calculations
fi: Tyhjät arvot jätetään huomiotta laskuissa

en: Number greater than
fi: Numero suurempi kuin

en: Number less than
fi: Numero pienempi kuin

en: Number of attribute fields to add:
fi: Lisättävien tunnistemäärekenttien määrä:

en: Number of cases
fi: Tapausten lukumäärä

en: Number of characters:
fi: Merkkejä:

en: Number of columns:
fi: Sarakkeiden määrä:

en: Number of files greater than
fi: Tiedostojen määrä suurempi kuin

en: Number of files less than
fi: Tiedostojen määrä pienempi kuin

en: Number of participants:
fi: Osallistujien määrä:

en: Number of questions/groups:
fi: Kysymysten/ryhmien määrä

en: Number of records in this query:
fi: Tallenteita kyselyssä:

en: Numbers
fi: Numerot

en: Numbers only
fi: Vain numeroita

en: Numbers only for 'Other'
fi: Vain numeroita kohtaan 'Muu'

en: Numeric tokens
fi: Numeeriset pääsyavaimet

en: Numerical input
fi: Numeerinen syöte

en: OR
fi: TAI

en: Occitan
fi: Oksitaani

en: Oct
fi: loka

en: October
fi: Lokakuu

en: Off
fi: Pois

en: Offset:
fi: Poikkeama

en: Old VV version
fi: Vanha VV versio

en: On
fi: Päällä

en: On errors
fi: Virheistä

en: On page
fi: sivulla

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
fi: Pyydettäessä päivitystietoja limesurvey.org:sta tapahtui virhe:

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
fi: Seuraavalla sivulla voit luoda PDF-tiedoston jonka voi tulostaa ja skannata uudelleen.

en: Once a survey is activated you can no longer:
fi: Kun kysely on aktivoitu et voi enää:

en: One
fi: Yksi

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
fi: yksi tai useampi tiedosto on joko ylittänyt tiedostokoon/tai ei ole oikeassa muodossa tai minimimäärä vaadittuja tiedostoja ei ole ladattu. Et voi jatkaa ennenkuin nämä on suoritettu loppuun.

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
fi: Yhdestä tai useammasta pakollisesta kysymyksestä puuttuu vastaus. Täydennä vastaukset jatkaaksesi.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
fi: Yhden tai useamman kysymyksen vastaus ei ole oikeassa muodossa. Korjaa vastaukset jatkaaksesi.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
fi: Yhden tai useampi lähetetyistä tiedostoista ei ole oikeassa muodossa/oikean kokoinen. Et voi jatkaa ennen kuin nämä tiedostot ovat kelvollisia.

en: One-time password
fi: Kertakäyttöinen salasana

en: Online Manual
fi: Online-ohjekirja

en: Online manual
fi: Ohjeet verkossa

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
fi: Vain %s uutta valeosallistujaa luotiin %s yritykselllä.

en: Only CSV files are allowed.
fi: Vain CSV-tiedostot ovat sallittuja.

en: Only Superadmin
fi: Vain Superylläpitäjä

en: Only admin
fi: Vain ylläpitäjä

en: Only an integer value may be entered in this field.
fi: Tähän kenttään voi syöttää vain kokonaisluvun.

en: Only answer the following question if:
fi: Vastaa seuraavaan kysymykseen vain jos:

en: Only answer this if the following conditions are met:
fi: Vastaa tähän vain jos seuraavat ehdot on täytetty:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
fi: Vastaa tähän kysymykseen ainoastaan niiltä osin, joita et valinnut kysymyksessä %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
fi: Vastaa tähän kysymykseen ainoastaan niiltä osin, jotka valitsit kysymyksessä %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
fi: Vastaa tähän vain jos seuraavat ehdot täyttyvät:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
fi: Vie ainoastaan merkinnät joiden sähköpostiosoite sisältää tämän merkkijonon.

en: Only integer values may be entered in these fields.
fi: Näihin kenttiin voi syöttää ainoastaan kokonaislukuja.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
fi: Vain numeroita voidaan syöttää liittyvään '%s' tekstikenttään.

en: Only numbers may be entered in these fields.
fi: Kenttiin voi syöttää vain numeroita.

en: Only numbers may be entered in this field.
fi: Tähän kenttään voi syöttää vain numeroita.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
fi: Vain yksi CSV määre kuvataan keskitetyn määreen kanssa.

en: Only one central attribute is mapped with participant attribute
fi: Vain yksi määre on liitetty osallistujan määreeseen

en: Only previous pages answers are available
fi: Vain edellisten sivujen vastaukset ovat saatavilla

en: Only show question
fi: Näytä vain kysymys

en: Only variables can be assigned values
fi: Vain muuttujille voidaan asettaa arvoja

en: Only {n} access code has been created.|Only {n} access codes have been created.
fi: Vain {n} pääsyavain luotiin.|Vain {n} pääsyavainta luotiin.

en: Oops, There was an error deleting the file
fi: Hups, tapahtui virhe poistettaessa tiedostoa

en: Open date/time selector
fi: Avaa päiväyksen/kellonajan valitsija

en: Open editor
fi: Avaa muokkain

en: Open general survey settings
fi: Avaa kyselyn yleiset asetukset

en: Open imported theme
fi: Avaa tuotu teema

en: Open printable view
fi: Avaa tulotusnäkymä

en: Open sharing panel
fi: Avaa jakopaneeli

en: Open the general survey overview
fi: Avaa kyselyn yleisnäkymä

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
fi: Avaa syntaksitiedosto SPSS:n Unicode-moodissa.

en: Open theme editor in new window
fi: Avaa teemaeditori uudessa ikkunassa

en: Open-access mode:
fi: Julkinen tila:

en: Operating system
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Option
fi: Valinta

en: Option 'Other':
fi: Vaihtoehto 'Muu':

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Optional Question
fi: Valinnainen kysymys

en: Optional fields:
fi: Valinnaiset kentät:

en: Optional modules
fi: Ei-välttämättömät kirjastot

en: Options
fi: Asetukset

en: Or, try out our interactive tutorial tour
fi: Tai kokeile interaktiivista esittelykierrostamme

en: Order
fi: Järjestys

en: Order - like 3)
fi: Järjestys - kuten 3)

en: Ordinal
fi: Järjestyslista

en: Organize question group/questions
fi: Järjestele kysymysryhmiä/kysymyksiä

en: Orientation
fi: Suunta

en: Original value
fi: Alkuperäinen arvo

en: Other
fi: Muu

en: Other comment
fi: Muu kommentti

en: Other files:
fi: Muut tiedostot:

en: Other users may edit this participant
fi: Muut käyttäjät voivat muokata tätä osallistujaa

en: Other:
fi: Muu:

en: Outdated
fi: Vanhentunut

en: Output format
fi: Tuotoksen muoto

en: Output options
fi: Tulosteen valinnat

en: Overall assessment score
fi: Kokonaisarvio

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
fi: Ylikirjoita olemassaolevat attributtien arvot jos osallistuja on jo olemassa?

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
fi: Ylikirjoita olemassaolevat automaattisesti taulukoidut attribuuttien arvot jos osallistuja on jo olemassa?

en: Overwrite existing participant attribute values if a duplicate participant is found?
fi: Ylikirjoita olemassaolevat osallistujan määritteiden arvot jos osallistujan kaksoiskappale löytyy?

en: Overwrite existing participant attribute values if a participant already exists?
fi: Ylikirjoita olemassaolevat osallitujan määreiden arvot jos osallistuja on jo olemassa?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
fi: Ylikirjoita olemassaolevat vakiokenttien arvot jos osallistuja on jo olemassa?

en: Overwrite existing users
fi: Ylikirjoita olemassa olevat käyttäjät

en: Overwrite files with the same name when uploaded, moved or copied through the editor/file-manager
fi: Ylikirjoita samannimiset tiedostot kun niitä ladataan, siirretään tai kopioidaan tiedostomuokkaimessa

en: Owner
fi: Omistaja

en: Owner ID
fi: Omistajan UID

en: Owner UID
fi: Omistajan UID

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: Owner?
fi: Omistaja?

en: PDF
fi: Pdf-tiedosto

en: PDF export
fi: PDF-vienti

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
fi: PDF ylätunnisteen teksti (jos tyhjä, käytetään kyselyn nimeä):

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
fi: PDF ylätunnisteen otsikko (jos tyhjä, käytetään sivuston nimeä):

en: PDF questions in bold:
fi: Kysymykset PDF:ssä tummenettuna:

en: PHP GD library
fi: PHP GD-kirjasto

en: PHP LDAP library
fi: PHP LDAP-kirjasto

en: PHP PDO driver library
fi: PHP PDO ajurikirjasto

en: PHP Sodium library [data encryption]
fi: PHP sodium-kirjasto [tietojen salaus]

en: PHP imap library
fi: PHP imap-kirjasto

en: PHP mbstring library
fi: PHP mbstring kirjasto

en: PHP version
fi: PHP-versio

en: PHP version is only %s
fi: PHP-versio on vain %s

en: PHP version required:
fi: Vaadittu PHP-versio:

en: PHP zip library
fi: PHP zip-kirjasto

en: PHP zlib library
fi: PHP zlib-kirjasto

en: PHP/PECL JSON library
fi: PHP/PECL JSON kirjasto

en: PHP_CURL library not loaded
fi: PHP_CURL-kirjastoa ei ladattu

en: Packages To Load
fi: Ladattavat paketit

en: Pad a string to a certain length with another string
fi: Paisuta merkkijono tietyn mittaiseksi toisen merkkijonon avulla

en: Page format:
fi: Paperin koko:

en: Page orientation:
fi: Ulkoasu:

en: Panel integration
fi: Paneelin integraatio

en: Papiamento (Curaçao & Bonaire)
fi: papiamentu (Curaçao ja Bonaire)

en: Parameter
fi: Parametri

en: Parent
fi: Perittävä

en: Parent group
fi: Perittävä ryhmä

en: Parent menu?
fi: Perittävä valikko?

en: Parent user
fi: Perittävä käyttäjä

en: Partial
fi: Osittainen

en: Partial (saved) responses
fi: Osittaiset (tallennetut) vastaukset

en: Partial:
fi: Osittainen:

en: Participant
fi: Osallistuja

en: Participant ID
fi: Osallistuja ID

en: Participant attribute descriptions were successfully updated.
fi: Osallistujien määreiden kuvaukset päivitettiin onnistuneesti.

en: Participant attribute: %s
fi: Osallistujan määre: %s

en: Participant attributes to create
fi: Luotavat osallistujamääreet

en: Participant control
fi: Vastaajan tiedot

en: Participant deleted
fi: Osallistuja poistettiin

en: Participant fields
fi: Osallistujan tiedot

en: Participant may save and resume later:
fi: Osallistuja voi tallentaa ja jatkaa myöhemmin:

en: Participant removed from sharing
fi: Osallistujia poistettu jaosta

en: Participant settings
fi: Osallistujíen asetukset

en: Participant share deleted
fi: Osallistujajako poistettu

en: Participant shared.
fi: Osallistujia jaettu.

en: Participant successfully added
fi: Osallistuja lisättiin onnistuneesti

en: Participant successfully updated
fi: Osallistuja päivitettiin onnistuneesti

en: Participant table already exist for this survey.
fi: Tälle kyselylle on jo olemassa osallistujataulukko.

en: Participants
fi: Osallistujat

en: Participants can save partially finished surveys
fi: Osanottajat voivat tallentaa osittain suoritetut kyselyt

en: Participants may print answers:
fi: Osallistujat voivat tulostaa vastauksensa:

en: Participants owned by you
fi: Omistamasi osallistujat

en: Participants shared with you
fi: Sinulle jaetut osallistujat

en: Participants you have shared
fi: Jaetut osallistujat

en: Password
fi: Salasana

en: Password must be at least %d character long|Password must be at least %d characters long
fi: Salasanassa täytyy olla ainakin %d merkkiä|Salasanassa täytyy olla ainakin %d merkkiä

en: Password must be at most %d character long|Password must be at most %d characters long
fi: Salasanassa täytyy olla ainakin %d merkkiä|Salasanassa täytyy olla ainakin %d merkkiä

en: Password must include at least %d lowercase letter|Password must include at least %d lowercase letters
fi: Salasanassa täytyy olla ainakin %d pienaakkonen|Salasanassa täytyy olla ainakin %d pienaakkosta

en: Password must include at least %d number|Password must include at least %d numbers
fi: Salasanassa täytyy olla ainakin %d numeroa|Salasanassa täytyy olla ainakin %d numeroa

en: Password must include at least %d special character|Password must include at least %d special characters
fi: Salasanassa täytyy olla ainakin %d erikoismerkkiä|Salasanassa täytyy olla ainakin %d erikoismerkkiä

en: Password must include at least %d uppercase letter|Password must include at least %d uppercase letters
fi: Salasanassa täytyy olla ainakin %d suuraakkonen|Salasanassa täytyy olla ainakin %d suuraakkosta

en: Password safety
fi: Salasanan turvallisuus

en: Password warning
fi: Varoitus salasanasta

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Passwords do not match!
fi: Salasanat eivät täsmää!

en: Passwords does not fulfill minimum requirement:
fi: Salasana ei täytä minimivaatimuksia:

en: Path
fi: Polku

en: Percentage
fi: Prosenttiosuus

en: Percentage of total:
fi: Prosenttiosuus kaikista:

en: Permission
fi: Oikeudet

en: Permission level
fi: Käyttöoikeustaso

en: Permission level?
fi: Käyttöoikeustaso?

en: Permission role %s
fi: Käyttöoikeusrooli %s

en: Permission roles
fi: Käyttöoikeusroolit

en: Permission to activate/deactivate a survey
fi: Lupa aktivoida/passivoida kysely

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
fi: Oikeus luoda osallistujia keskitettyyn osallistujatietokantaan (johon kaikki oikeudet annetaan automaattisesti) ja katsoa, päivittää ja poistaa osallistujia muilta käyttäjiltä

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
fi: Oikeus luoda kyselyitä (joihin kaikki oikeudet annetaan automaattisestI) ja katsoa, päivittää ja poistaa muiden käyttäjien kyselyitä

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
fi: Lupa luoda (tietojen syöttö) / katsella / päivittää / poistaa / tuonti / viedä vastaukset

en: Permission to create, view, update and delete user groups
fi: Oikeus luoda, katsoa, päivittää ja poistaa käyttäjäryhmiä

en: Permission to create, view, update and delete users
fi: Oikeus luoda, katsoa, päivittää ja poistaa käyttäjiä

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
fi: Oikeus luoda, katsoa, päivittää, poistaa, viedä ja tuoda nimilappusarjoja/nimilappuja

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
fi: Oikeus luoda, katsoa, päivittää, poistaa, viedä ja tuoda malleja

en: Permission to create/update/delete/import/export participants
fi: Oikeus luoda/päivittää/poistaa/tuoda/viedä osallistujia

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
fi: Oikeus luoda/katsoa/päivittää/poistaa kyselyn arviointisääntöjä

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
fi: Oikeus luoda/katsoa/päivittää/poistaa kyselyn kiintiösääntöjä

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
fi: Oikeudet luoda/näyttää/päivittää/poistaa/tuoda/viedä kyselyn kysymyksiä, ryhmiä, vastauksia ja ehtoja

en: Permission to delete a survey
fi: Oikeus kyselyn poistamiseen

en: Permission to modify survey security settings
fi: Oikeus muuttaa kyselyn turvallisuusasetuksia

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
fi: Oikeudet katsoa ja päivittää käännöksiä käyttäen pikakäännöstoimintoa

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
fi: Oikeus katsoa ja päivittää yleisiä asetuksia & liitännäisiä ja poistaa ja tuoda liitännäisiä

en: Permission to view statistics
fi: Oikeus katsella tilastoja

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
fi: Oikeus näyttää/päivittää kyselyn asetuksia, mukaanlukien osallistujataulukon luonti

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
fi: Oikeus katsoa/päivittää kyselyn tekstielementtejä: kyselyn otsikkoa, kuvausta, tervehdys- ja loppuviestiä

en: Permission?
fi: Käyttöoikeus?

en: Permissions were successfully updated.
fi: Oikeudet päivitettiin onnistuneesti.

en: Persian
fi: persia

en: Pie chart
fi: Ympyrädiagrammi

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
fi: Aseta kysymykset määriteltyyn satunnaisryhmään, jolloin kaikki sisällytetyt kysymykset esitetään satunnaijärjestyksessä

en: Placeholder answer
fi: Vastauksen paikkamerkintä

en: Placeholder fields
fi: Paikkamerkkikentät

en: Please %s check your settings %s.
fi: Ole hyvä, %s tarkista asetuksesi %s.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
fi: Ole hyvä, <a href="%s">kirjaudu</a>.

en: Please add at least two answer options to proceed.
fi: Lisää ainakin kaksi vastausvaihtoehtoa jatkaaksesi.

en: Please add at least two subquestions
fi: Lisää vähintään kaksi alikysymystä

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
fi: Olethan tietoinen siitä, että vastauksiasi ei tallenneta koska kysely ei ole vielä aktiivinen.

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
fi: Olethan varovainen - jos poistat oletusarvoihin kuuluvia kohtia et ehkä enää pääse kaikkiin ohjelman osiin.

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
fi: Olethan kärsivällinen ja yrität uudestaan noin 5 minuutin kuluttua.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
fi: Odota kärsivällisesti kunnes sinut ohjataan lopulliseen osoitteeseen, ole hyvä.

en: Please be very careful.
fi: Ole hyvin varovainen.

en: Please buy a new one!
fi: Osta uusi!

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview themes.
fi: Muuta hakemiston käyttöoikeuksia kansioon %s jotta voisit esikatsella malleja.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
fi: Katso ylhäältä mahdolliset ongelmat ja jatka sen jälkeen viimeiseen vaiheeseen.

en: Please check at least one box per row.
fi: Ole hyvä ja valitse ainakin yksi laatikko joka riviltä.

en: Please check at least one item.
fi: Valitse vähintään yksi

en: Please check the directory permissions.
fi: Tarkista hakemistojen oikeudet.

en: Please check the format of your answer.
fi: Ole hyvä ja tarkasta vastuksen muoto.

en: Please check the matching combinations.
fi: Ole hyvä ja tarkista vastaavat yhdistelmät.

en: Please check these settings now:
fi: Ole hyvä ja tarkista nämä asetukset nyt:

en: Please choose
fi: Valitse

en: Please choose *all* that apply:
fi: Valitse *kaikki* jotka soveltuvat:

en: Please choose *only one* of the following:
fi: Valitse *vain yksi* seuraavista:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
fi: Valitse kaikki sopivat vaihtoehdot ja kommentoi:

en: Please choose at least %s items.
fi: Ole hyvä ja valitse vähintään %s kohdetta.

en: Please choose no more than %s items.
fi: Valitse maksimissaan vain %s kohdetta.

en: Please choose one option.
fi: Valitse yksi vaihtoehto.

en: Please choose the appropriate response for each item:
fi: Valitse sopivin vaihtoehto:

en: Please choose the label sets you want to export:
fi: Ole hyvä ja valitse nimilappusarjat jotaka haluat viedä:

en: Please choose...
fi: Valitse...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
fi: Anna vastaus säädintä siirtämällä.

en: Please complete all parts of the date.
fi: Ole hyvä, täytä kaikki päivämäärän osat.

en: Please complete all parts.
fi: Ole hyvä ja täydennä kaikki kohdat.

en: Please confirm
fi: Ole hyvä ja vahvista

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
fi: Painamalla painiketta vahvistat, että haluat jättäytyä pois tästä kyselystä.

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click 'Continue'.
fi: Ole hyvä ja vahvista pääsykoodi vastaamalla allaolevaan turvakysymykseen ja paina "Jatka".

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click continue.
fi: Ole hyvä ja vahvista pääsyavaimesi vastaamalla alla olevaan tarkistekysymykseen ja napsauta 'Jatka'

en: Please confirm you want to clear your response?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää vastauksesi?

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
fi: Lisätietoa saadaksesi ole ystävällinen ja ota yhteyttä - %s ( %s ).

en: Please contact %s to report this problem.
fi: Ota yhteys henkilöön %s kertoaksesi tästä ongelmasta.

en: Please contact the LimeSurvey team.
fi: Ota yhteys järjestelmän toimittajaan.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
fi: Ota yhteyttä kyselyn ylläpitäjään saadaksesi salasanan.

en: Please continue with populating the database.
fi: Jatka täyttääksesi tietokanta.

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
fi: Tee varmuuskopio valikon kohdista jotka haluat säilyttää.

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
fi: Teethän varmuuskopion valikoista jotka haluat säilyttää.

en: Please do not repeat the request without modifications.
fi: Ole hyvä äläkä toista pyyntöä ilman muutoksia.

en: Please enter a date:
fi: Päivämäärä:

en: Please enter only numbers.
fi: Ole hyvä ja syötä vain numeroita.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
fi: Anna tietokannan asetukset joita LimeSurvey käyttää:

en: Please enter the name for the new theme:
fi: Anna uudelle teemalle nimi:

en: Please enter your comment here
fi: Kirjoita kommenttisi tänne

en: Please explain something in detail:
fi: Ole hyvä ja selitä jotakin yksityiskohtaisesti:

en: Please fax your completed survey to:
fi: Faksaa täyttämäsi lomake numeroon:

en: Please fill in %s answers
fi: Täytä korkeintaan %s vastauksia

en: Please fill in at least %s answers
fi: Täytä vähintään %s vastausta

en: Please fill in at least one answer
fi: Täytä vähintään yksi vastaus

en: Please fill in at most %s answers
fi: Täytä korkeintaan %s vastausta

en: Please fill in at most one answer
fi: Täytä korkeintaan yksi vastaus

en: Please fill in from %s to %s answers.
fi: Ole hyvä ja täytä %s - %s vastausta.

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
fi: Päivitä versioon 2.6.4 tai myöhempään 2.x -versioon ennen päivitystä 3.x -versioon.

en: Please fix the following input errors:
fi: Ole hyvä ja korjaa seuraavat virheet:

en: Please fix this error in your database and try again
fi: Korjaa virhe tietokannassa ja yritä uudestaan

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
fi: Odota kärsivällisesti ja yritä uudelleen 30 minuutin kuluttua. Kiitos ymmärryksestäsi.

en: Please log in first.
fi: Ole hyvä ja kirjaudu ensin.

en: Please make sure that your CSV contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
fi: Varmista että CSV-tiedosto sisältää sarakkeet  '%s', '%s', '%s', '%s', ja '%s'

en: Please note that if you delete an incomplete response during a running survey, the participant will not be able to complete it.
fi: Huomaa, että jos poistat vaillinaisen vastauksen kyselyn ollessa avoin, osallistuja ei pysty täydentämään sitä.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
fi: Huomioi, kun vastauksia on kerätty tähän kyselyyn ja haluat lisätä tai poistaa ryhmiä/kysymyksiä tai muuttaa joitain allaolevia asetuksia, sinun täytyy passivoida kysely, joka siirtää kaiken kerätyn tiedon erilliseen arkistoituun taulukkoon.

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
fi: Huomaa: Tässä tiedostossa ei ole yhtäkään vastausta.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
fi: Aseta kohdat järjestykseen välillä 1-

en: Please put in a valid code. Only letters and numbers are allowed and it has to start with a letter. For example [Question1]
fi: Syötä kelvollinen koodi. Vain kirjaimet ja numerot ovat sallittuja ja koodin pitää alkaa kirjaimella. Esimerkiksi [Kysymys1]

en: Please rank all items.
fi: Aseta kaikki kohdat järjestykseen.

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
fi: Muista että kelvollinen koodi saa sisältää vain kirjaimia ja numeroita, ja sen pitää alkaa kirjaimella.

en: Please select %s answers
fi: Ole hyvä ja valitse %s vastausta

en: Please select a file to import!
fi: Valitse vietävä tiedosto!

en: Please select a language:
fi: Valitse kieli:

en: Please select a plugin to install!
fi: Valitse lisäosa jonka haluat asentaa!

en: Please select a user first
fi: Valitse ensin käyttäjä, ole hyvä

en: Please select a user group first
fi: Valitse ensin käyttäjäryhmä

en: Please select an answer for each combination.
fi: Ole hyvä ja valitse vastaus kullekin yhdistelmälle.

en: Please select at least %s answers
fi: Valitse vähintään %s vastausvaihtoehtoa

en: Please select at least one answer
fi: Valitse vähintään yksi vaihtoehto

en: Please select at least one file for deletion
fi: Valitse vähintään yksi tiedosto poistettavaksi.

en: Please select at least one file for download
fi: Ole hyvä ja valitse vähintään yksi ladattava tiedosto

en: Please select at least one item
fi: Valitse ainakin yksi vaihtoehto

en: Please select at most %s answers
fi: Valitse korkeintaan %s vaihtoehtoa

en: Please select at most one answer
fi: Valitse vain yksi vastausvaihtoehto

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
fi: Valitse suodattimet ja paina "Näytä tilastot" -painiketta luodaksesi tilastot.

en: Please select from %s to %s answers.
fi: Ole hyvä ja valitse %s - %s vastausta.

en: Please select one answer
fi: Valitse vastaus

en: Please select the 'Array'-type.
fi: Valitse tyyppi 'Taulukko'.

en: Please select your preferred language:
fi: Valitse haluamasi kieli:

en: Please solve the following equation:
fi: Ratkaise seuraava yhtälö:

en: Please submit by %s
fi: Ole hyvä ja lähetä %s

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
fi: Kirjoita koodi jossa on vain kirjaimia ja numeroita, ja joka ei ala numerolla.

en: Please type in the new theme name above.
fi: Kirjoita ylle uuden teeman nimi.

en: Please upload %s files
fi: Lataa %s tiedostoa

en: Please upload %s more file(s).
fi: Lataa vielä %s tiedostoa.

en: Please upload at least %s files
fi: Lataa vähintään %s tiedostoa

en: Please upload at least one file
fi: Lataa vähintään yksi tiedosto

en: Please upload at most %s files
fi: Lataa enintään %s tiedosto

en: Please upload at most one file
fi: Lataa enintään yksi tiedosto

en: Please upload between %s and %s files
fi: Lataa %s - %s tiedostoa

en: Please upload one file
fi: Lataa yksi tiedosto

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
fi: Ole hyvä ja käytä navigointipainikkeita tai sisällysluetteloa. Vaikuttaa siltä, että yritit käyttää selaimen takaisin-painiketta uudelleenlähettääksesi sivun.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
fi: Varmista seuraavat tiedot ennen kuin jatkat tietokannan päivittämistä:

en: Please visit %s to download the update.
fi: Hae päivitys sivulta %s.

en: Please wait, loading data...
fi: Ladataan dataa, ole hyvä ja odota...

en: Please write your answer here:
fi: Vastauksesi:

en: Please write your answer(s) here:
fi: Kirjoita vastauksesi tähän:

en: Plugin
fi: Liitännäinen

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
fi: Lisäosaa %s ei ole olemassa, asetuksia ei tuotu

en: Plugin '%s' does already exist.
fi: Lisäosa "%s" on jo olemassa.

en: Plugin error
fi: Lisäosan virhe

en: Plugin is not active
fi: Liitännäinen on poistettu käytöstä

en: Plugin is not compatible with your LimeSurvey version.
fi: Lisäosa ei ole yhteensopiva käyttämäsi LimeSurveyn version kanssa.

en: Plugin load error
fi: Lisäosan latausvirhe

en: Plugin manager
fi: Liitännäisten hallinta

en: Plugin manager - scanned files
fi: Lisäosien hallinta - löydetyt tiedostot

en: Plugin settings:
fi: Lisäosan asetukset:

en: Plugin uninstalled.
fi: Lisäosa poistettu.

en: Plugin was activated.
fi: Liitännäinen otettiin käyttöön.

en: Plugin was deactivated.
fi: Liitännäinen poistettiin käytöstä.

en: Plugin was installed.
fi: Lisäosa asennettiin.

en: Plugin:
fi: Lisäosa:

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Polar chart
fi: Polaarikaavio

en: PolarArea
fi: Napa-alue

en: Polish
fi: puola

en: Polish (Informal)
fi: puola (epävirallinen)

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
fi: Huonosti päätetty ilmaisu - odotettiin vakiota tai muuttujaa

en: Populate database
fi: Täytä tietokanta

en: Popup
fi: Ponnahdusikkuna

en: Portrait
fi: Pysty

en: Portuguese
fi: portugali

en: Portuguese (Brazilian)
fi: portugali (Brazilia)

en: Position
fi: Sijainti:

en: Position:
fi: Sijainti:

en: Position?
fi: Sijainti?

en: Pre-installation check
fi: Asennuksen ennakkotarkastus

en: Pre-installation check for LimeSurvey
fi: LimeSurveyn asennuksen ennakkotarkastus

en: Pre-mapped attributes
fi: Ennalta kiinnitetyt attribuutit

en: Predefined
fi: Ennalta määritelty

en: Predefined label sets
fi: Esimääritelltyt nimilappusarjat

en: Predefined label sets...
fi: Ennakkon määritellyt nimilappusarjat...

en: Prefix for list items
fi: Luettelokohteen etuliite

en: Prefix for the users (a random value will be appended)
fi: Etuliite käyttäjänimiin (satunnainen arvo lisätään loppuun)

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
fi: Etuliite|Takaliite pudotusvalikkolistoihin

en: Preselected question type:
fi: Oletusarvoinen kysymystyyppi:

en: Present answer options in reverse order
fi: Esitä vastausvaihtoehdot käänteisessä vastausjärjestyksessä

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
fi: Näytä tekstin syöttölaatikoina alasvetovalikkojen sijaan

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
fi: Esitä alasvetokontrollit radiopainikelistan sijaan

en: Present subquestions/answer options in random order
fi: Esitä alikysymykset/vastausvaihtoehdot sattumanvaraisessa järjestyksessä

en: Presentation
fi: Esitystapa

en: Presentation & navigation
fi: Esitys & navigointi

en: Presentation & navigation settings
fi: Esityksen & navigoinnin asetukset

en: Preserve response IDs
fi: Säilytä vastausten ID:t

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Preview conversion of conditions to ExpressionScript
fi: Esikatsele ehtojen muuttamista ExpressionScript-lauseksi

en: Preview current group
fi: Esikatsele nykyistä ryhmää

en: Preview image
fi: Esikatsele kuvaa

en: Preview in
fi: Esikatsele

en: Preview question
fi: Esikatsele kysymystä

en: Preview question group
fi: Esikatsele kysymysryhmää

en: Preview question type
fi: Kysymystyypin esikatselu

en: Preview survey
fi: Esikatsele kyselyä

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: Previous
fi: Edellinen

en: Previous answer fields
fi: Edelliset vastaus kentät

en: Previous century
fi: Edellinen vuosisata

en: Previous decade
fi: Edellinen vuosikymmen

en: Previous month
fi: Edellinen kuukausi

en: Previous questions
fi: Edelliset kysymykset

en: Previous session is set to be finished.
fi: Edellinen sessio on lopetettu.

en: Previous year
fi: Edellinen vuosi

en: Print answers
fi: Tulosta vastaukset

en: Print your answers.
fi: Tulosta vastauksesi.

en: Printable survey
fi: Tulostettava kysely

en: Printable survey (*.html)
fi: Tulostettava kysely (*.html)

en: Prior to 16
fi: Ennen 16

en: Privacy policy error text:
fi: Tietosuojaselosteen virheteksti:

en: Privacy policy label text:
fi: Tietosuojaselosteen hyväksyntäruudun teksti:

en: Privacy policy text:
fi: Tietosuojaselosteen teksti:

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
fi: Vihje: Alikysymys voi sisältää myös HTML-koodia.

en: Processing...
fi: Käsitellään...

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Public statistics:
fi: Julkinen tilasto:

en: Publication & access
fi: Julkaisuasetukset

en: Publication & access control
fi: Julkistuksen & käyttöoikeuksien hallinta

en: Publication & access control settings
fi: Julkaisun ja kyselyn käyttöoikeuksien asetukset

en: Publication and access settings
fi: Julkaisu- ja saantiasetukset

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
fi: Julkaise API sivulla /admin/remotecontrol:

en: Q1 and Q3 calculated using %s
fi: Q1 ja Q3 lasketaan käyttäen %s

en: Question
fi: Kysymys

en: Question ID
fi: Kysymyksen tunniste

en: Question Theme has been sucessfully converted to LimeSurvey 4
fi: Kysymysteema muunnettiin onnistuneesti LimeSurvey 4 -muotoon

en: Question Type:
fi: Kysymyksen tyyppi:

en: Question animation
fi: Kysymyksen animaatio

en: Question attribute
fi: Kysymyksen attribuutti

en: Question attributes
fi: Kysymyksen attribuutit

en: Question attributes:
fi: Kysymyksen määreet:

en: Question background color
fi: Kysymyksen taustaväri

en: Question borders
fi: Kysymyksen reunat

en: Question by Question
fi: Järjestyksessä

en: Question by question
fi: Kysymys kysymykseltä

en: Question by question mode not yet supported.
fi: Kysymys kysymykseltä -tila ei ole vielä tuettu.

en: Question cannot be stored. Please check the answer options for duplicates or empty codes.
fi: Kysymystä ei voi tallentaa. Tarkista vastausvaihtoehtojen koodeista kaksoiskappaleet ja tyhjät.

en: Question cannot be stored. Please check the subquestion codes for duplicates or empty codes.
fi: Kysymystä ei voi tallentaa. Tarkista alikysymysten koodesta kaksoiskappaleet ja tyhjät.

en: Question code
fi: Kysymyskoodi

en: Question code %s was updated to %s.
fi: Kysymyskoodi %s on päivitetty %s.

en: Question code & question text
fi: Kysymyskoodi ja kysymyksen teksti

en: Question code / ID
fi: Kysymys koodi / ID

en: Question code:
fi: Kysymyskoodi:

en: Question codes must be unique.
fi: Kysymyskoodien tulee olla uniikkeja.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
fi: Kysymysten koodit voivat sisältää vain alfanumeerisia merkkejä

en: Question codes were successfully regenerated.
fi: Kysymyskoodit luotiin onnistuneesti

en: Question could not be created with error on %s: %s
fi: Kysymystä ei voitu luoda, koska tapahtui virhe %s: %s

en: Question could not be created.
fi: Kysymystä ei voitu luoda.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
fi: Kysymystä ei voi poistaa. Se on ehtona toisessa kysymyksessä, joten et voi poistaa kysymystä ennen ehtojen poistamista.

en: Question could not be saved
fi: Kysymyksen tallennus epäonnistui

en: Question could not be updated
fi: Kysymystä ei voitu päivittää

en: Question could not be updated with error on %s: %s
fi: Kysymystä ei voitu päivittää, koska tapahtui virhe %s: %s

en: Question could not be updated.
fi: Kysymystä ei voitu päivittää.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
fi: Kysymystä ei voitu päivittää. Muissa kysymyksissä on ehtoja, jotka luottavat tämän kysymyksen vastauksiin ja tyypin muuttaminen aiheuttaa ongelmia. Sinun pitää poistaa nämä ehdot ennenkuin voit muuttaa tämän kysymyksen tyyppiä.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
fi: Kysymystä ei voitu päivittää. Muilla kysymyksillä on ehtoja, jotka riippuvat tämän kysymyksen vastauksista ja tyypin muuttaminen aiheuttaa ongelmia. Poista nämä ehdot ennen kuin muutat kysymyksen tyyppiä.

en: Question creation failed - input was malformed or invalid
fi: Kysymyksen luonti epäonnistui - syöte oli virheellinen tai väärin muotoiltu

en: Question explorer
fi: Kysymysselain

en: Question group
fi: Kysymysryhmä

en: Question group description
fi: Kysymysryhmän kuvaus

en: Question group editor
fi: Kysymysryhmän muokkaus

en: Question group import is complete.
fi: Kysymysryhmän tuonti on valmis.

en: Question group import summary
fi: Kysymsryhmän tuonnin yhteenveto

en: Question group name
fi: Kysymysryhmän nimi

en: Question group overview
fi: Kysymysryhmän yleisnäkymä

en: Question group successfully saved.
fi: Käyttäjäryhmän lisäys onnistui.

en: Question group successfully stored
fi: Kysymysryhmä tallennettu onnistuneesti

en: Question group:
fi: Kysymysryhmä:

en: Question groups
fi: Kysymysryhmät

en: Question groups in this survey
fi: Tämän kyselyn kysymysryhmät

en: Question has been stored, but an error happened:
fi: Kysymys tallennettiin, mutta tapahtui virhe:

en: Question help
fi: Kysymyksen aputeksti

en: Question id
fi: Kysymyksen id

en: Question id (qid) : '%s' is already in use.
fi: Kysymyskoodi (qid): '%s' on jo käytössä.

en: Question import is complete.
fi: Kysymysten tuonti onnistui.

en: Question import summary
fi: Kysymys tuonti yhteenveto

en: Question imported successfully
fi: Kysymyksen tuonti onnistui

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
fi: Kysymystä kielellä %s ei voitu luoda, koska tapahtui virhe %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
fi: Kysymystä kielellä %s ei voitu luoda.

en: Question index
fi: Kysymyslista

en: Question is added to target (result is set to database default value).
fi: Kysymys lisätään kohteeseen (kohde asetetaan tietokannan vakioarvoon).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
fi: Kysymys siirrettiin toiseen ryhmään (lopputulos tuotiin oikein).

en: Question is removed from target (result is ignored).
fi: Kysymys poistettiin kohteesta (lopputulosta ei huomioitu).

en: Question list
fi: Kysymykset

en: Question not found
fi: Kysymystä ei löydy

en: Question preview
fi: Kysymyksen esikatselu

en: Question quick actions
fi: Kysymyksen pikatoiminnot

en: Question selection
fi: Kysymysten valinta

en: Question selector mode
fi: Kysymyksen valintatila

en: Question shadow
fi: Kysymyksen varjo

en: Question successfully copied
fi: Kysymyksen kopiointi onnistui

en: Question successfully saved.
fi: Kysymys tallennettu onnistuneesti.

en: Question successfully stored
fi: Kysymyksen tallentaminen onnistui

en: Question summary
fi: Kysymyksen yhteenveto

en: Question template
fi: Kysymyksen malli

en: Question text
fi: Kysymysteksti

en: Question theme
fi: Kysymyksen teema

en: Question theme could not be converted to LimeSurvey 4 standard. Reason: No matching core theme with the name %s could be found
fi: Kysymysteemaa ei voitu muuntaa LimeSurvey 4 -muotoon. Syy: Valmisteemaa nimellä %s ei löydy

en: Question theme:
fi: Kysymyksen teema:

en: Question themes
fi: Kysymyksen teemat

en: Question themes:
fi: Kysymyksen teemat:

en: Question time
fi: Kysymyksen aika

en: Question title
fi: Kysymyksen otsikko

en: Question type
fi: Kysymyksen tyyppi

en: Question type is being extended and cannot be uninstalled
fi: Kysymystyyppi on pohja laajennukselle eikä sitä voi poistaa

en: Question type is used in a Survey and cannot be uninstalled
fi: Kysymystyyppi on käytössä kyselyssä eikä sitä voi poistaa

en: Question type selector:
fi: Kysymystyypin valinta:

en: Question type:
fi: Kysymystyyppi:

en: Question update failed, input array malformed or invalid
fi: Kysymyksen muokkaus epäonnistui, syötä epäkelpo tai väärin muotoiltu

en: Question validation equation
fi: Kysymyksen vahvistusyhtälö

en: Question validation tip
fi: Kysymyksen takastusvihje

en: Question was successfully added.
fi: Kysymys lisättiin onnistuneesti.

en: Question was successfully deleted.
fi: Kysymys poistettiin onnistuneesti.

en: Question was successfully saved.
fi: Kysymys tallennettiin onnistuneesti.

en: Question:
fi: Kysymys:

en: Question:
fi: Kysymys:

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Questions in group:
fi: Kysymyksiä ryhmässä:

en: Questions in this survey
fi: Tämän kyselyn kysymykset

en: Questions with conditions to this group
fi: Kysymykset, joilla on ehto tähän ryhmään

en: Quick CSV report
fi: Nopea CSV-raportti

en: Quick actions
fi: Pikatoiminnot

en: Quick add
fi: Pikalisäys

en: Quick add...
fi: Pikalisäys...

en: Quick edit
fi: Pikamuokkaus

en: Quick menu
fi: Pikavalikko

en: Quick statistics
fi: Pikatilastot

en: Quick translation
fi: Pikakäännös

en: Quick-add answers
fi: Pika-lisää vastauksia

en: Quick-add conditions
fi: Ehtojen pikalisäys

en: Quick-add subquestion or answer items
fi: Pikalisää alikysymys tai vastausvaihtoehto

en: Quick-translation
fi: Pikakäännös

en: Quota action
fi: Kiintiö toimenpide

en: Quota could not be added!
fi: Kiintiötä ei voitu lisätä!

en: Quota language settings:
fi: Kiintiökieliasetukset:

en: Quota members
fi: Kiintiön jäsenet

en: Quota members:
fi: Kiintiöjäsenet:

en: Quota message (%s)
fi: Kiintiön viesti (%s)

en: Quota message:
fi: Kiintiö viesti:

en: Quota name
fi: Kiintiön nimi

en: Quota name (%s)
fi: Kiintiön nimi (%s)

en: Quota out
fi: Kiintiö loppu

en: Quota saved
fi: Kiintiö tallennettu

en: Quota with ID %s was deleted
fi: Kiintiö ID:llä %s poistettiin

en: Quotas
fi: Kiintiöt

en: Quotas exceeded
fi: Kiintiö ylitetty

en: Quote equations
fi: Lainausmerkit yhtälöiden ympärille

en: Quote equations for CSV export
fi: Lainausmerkit yhtälöiden ympärille CSV-viennissä

en: Quote equations:
fi: Lainausmerkit yhtälöiden ympärille:

en: Quote meta characters
fi: Lainausmerkin metamerkit

en: R (data file)
fi: R (tiedosto)

en: R (syntax file)
fi: R (syntaksi tiedosto)

en: RANK
fi: SIJOITUS

en: RPC interface enabled:
fi: RPC käyttöliittymä aktivoitu:

en: Radar
fi: Tutka

en: Radar chart
fi: Sädekaavio

en: Radio button animation
fi: Radiopainikkeen animointi

en: Radio list
fi: Lista (radiopainikkeet)

en: Random Group
fi: Satunnainen ryhmä

en: Random order
fi: Satunnaisessa järjestyksessä

en: Random order:
fi: Sattumanvarainen järjestys:

en: Random password (suggestion):
fi: Satunnainen salasana (ehdotus):

en: Randomization group name
fi: Satunnaisuus ryhmän nimi

en: Randomization group:
fi: Satunnaisryhmä:

en: Randomize on each page load
fi: Satunnaista jokaisen sivun lataus

en: Range
fi: Arvoalue

en: Rank %s
fi: Sijoitus %s

en: Rank header
fi: Sijoituksen otsikko

en: Ranking
fi: Sijoitus

en: Read
fi: Lue

en: Really delete this survey menu entry?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kyselyn valikon kohdan?

en: Really delete this survey menu?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kyselyn valikon?

en: Really restore the default survey menu entries?
fi: Haluatko varmasti palauttaa kyselyvalikon kohdat oletusarvoihinsa?

en: Really restore the default survey menus?
fi: Haluatko varmasti palauttaa kyselyn oletusvalikot?

en: Reason:
fi: Syy:

en: Recalculates the storage used by all your files in the upload folders
fi: Laskee uudelleen upload-kansiosi kuluttaman levytilan

en: Recommended
fi: Suositeltu

en: Record Deleted
fi: Tallenne poistettu

en: Records displayed:
fi: Näytetyt tallenteet:

en: Records imported
fi: Tallenteita tuotu

en: Recover your password
fi: Palauta salasanasi

en: Referrer URL
fi: Viittaava URL

en: Referrer URL will be saved.
fi: Viittaava URL tallennetaan

en: RegExp
fi: Säännöllinen lauseke

en: Regenerate question codes
fi: Luo uudelleen kysymyskoodit

en: Registration
fi: Rekisteröinti

en: Registration attachments:
fi: Rekisteröinti liitteet:

en: Registration email
fi: Rekisteröinti sähköposti

en: Registration email body
fi: Rekisteröintisähköpostin runko

en: Registration email body:
fi: Rekisteröinti sähköposti viesti:

en: Registration email subject
fi: Rekisteröitymissähköpostin aihe

en: Registration email subject:
fi: Rekisteröinti sähköposti aihe:

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Regular update
fi: Tavallinen päivitys

en: Relative width of checkbox wrapper element
fi: Valintalaatikon kehyksen suhteellinen leveys

en: Relative width of the labels
fi: Nimikkeiden suhteellinen leveys

en: Relative width of the text input wrapper element
fi: Tekstikentän kehyksen suhteellinen leveys

en: Relevance
fi: Relevanssi

en: Relevance equation:
fi: Relevanssiyhtälö:

en: Relevance:
fi: Relevanssi:

en: Reload URL
fi: Lataa URL-osoite uudelleen

en: Reload captcha
fi: Lataa kuvavarmennus uudelleen

en: Reload image
fi: Lataa kuva uudestaan

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
fi: Lataa kysely uudelleen klikkaamalla linkkiä tai kopiomalla linkki selaimen osoiteriville:

en: Reloading screen. Please wait.
fi: Ladataan näkymä uudelleen. Ole hyvä ja odota.

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: Remaining updates:
fi: Jäljellä olevat päivitykset:

en: Remember the plus button
fi: Muista plus-painike

en: Reminder
fi: Muistutus

en: Reminder %s skipped, already sent.
fi: Muistutus %s ohitetteen, oli jo lähetetty.

en: Reminder Email:
fi: Muistutuksen sähköpostiosoite:

en: Reminder attachments:
fi: Muistutus liitteet:

en: Reminder count
fi: Muistutusten määrä

en: Reminder count:
fi: Muistutusten määrä:

en: Reminder email
fi: Muistutus sähköpostiviesti

en: Reminder email body
fi: Muistutussähköpostin runko

en: Reminder email body:
fi: Muistutus sähköposti viesti:

en: Reminder email subject
fi: Muistutussähköpostin aihe

en: Reminder email subject:
fi: Mustutus sähköpostiviestin aihe:

en: Reminder sent to:
fi: Muistutus lähetetty osoitteeseen:

en: Reminder sent?
fi: Muistutus lähetetty?

en: Reminder status:
fi: Muistutuksen tila:

en: Reminder to participate in a survey
fi: Muistutus kyselyyn osallistumisesta

en: Reminder(s) sent
fi: Muistutus/muistutuksia lähetetty

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
fi: RemoteControl on käytettävissä käyttäen %s siirtoon ja sallii seuraavat toiminnallisuudet:

en: Remove
fi: Poista

en: Remove attachment
fi: Poista liite

en: Remove filters
fi: Poista suodattimet

en: Remove from blacklist?
fi: Poista sulkulistalta?

en: Remove link
fi: Poista linkki

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
fi: Poista teksti tai poista valintalaatikon valinta automaattisesti

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename this theme to:
fi: Vaihta tämän teeman nimeksi:

en: Renewed
fi: Uudistettu

en: Renumber scenarios
fi: Uudelleennumeroi skenaariot

en: Renumber the new record.
fi: Uudelleennumeroi uusi tallenne.

en: Reorder
fi: Järjestä uudelleen

en: Repeat a string
fi: Toista merkkijono

en: Repeat headers
fi: Toista otsikot

en: Repeat headers every n-th subquestions (Set to 0 to deactivate).
fi: Toista otsikot n alikysymyksen välein (aseta nollaksi poistaaksesi käytöstä).

en: Repeat new password:
fi: Anna uusi salasana uudelleen:

en: Repeat password:
fi: Salasana uudestaan:

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
fi: Toistuvat otsikot taulukkokysymyksissä joka X alikysymyksen välein:

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
fi: Korvaa kaikki löydetyt hakumerkkijonot korvaavalla merkkijonolla

en: Replace answers in file in the existing record.
fi: Korvaa vastaukset tiedostossa olemassaolevilla tallenteilla.

en: Replace choice header (default: "%s")
fi: Korrvaa valintaotsikko (oletus: "%s")

en: Replace existing label set
fi: Korvaa entinen nimilappusarja

en: Replace label set?
fi: Korvaa nimilappusarja

en: Replace rank header (default: "%s")
fi: Korvaa sijoituksen otsikko (oletus: "%s")

en: Replace the existing record.
fi: Korvaa vanha tallenne.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
fi: Korvaa 'Muu:'-vastausvaohtoehdon nimiön muokatulla tekstillä

en: Report and skip the new record.
fi: Tee virheraportti ja ohita uusi tallenne.

en: Report bugs
fi: Kerro virheistä

en: Require at least one digit
fi: Vaadi ainakin yksi numero

en: Require at least one special character
fi: Vaadi ainakin yksi erikoismerkki

en: Require at least one uppercase letter
fi: Vaadi ainakin yksi suuraakkonen

en: Required
fi: Vaaditaan

en: Required PHP modules:
fi: Vaaditut PHP-moduulit:

en: Resend access code
fi: Lähetä pääsyavain uudelleen

en: Resend login data
fi: Lähetä kirjautumistiedot uudelleen

en: Resend login data user
fi: Uudelleenlähetä kirjautumistiedot käyttäjälle

en: Reset
fi: Nollaa

en: Reset Themes
fi: Nollaa teemat

en: Reset all your participants to the 'not used' state
fi: Palauta kaikki osallistujat takaisin tilaan 'ei käytetty'

en: Reset answers and participants completed state
fi: Nollaa vastausten ja vastaajien valmis-merkintä

en: Reset completed responses to the incomplete state
fi: Palauta valmiit vastaukset ei-valmiiseen tilaan

en: Reset conditions
fi: Palauta ehdot

en: Reset conditions?
fi: Palauta ehdot?

en: Reset load error for plugin %d
fi: Latausvirhe lisäosalle %d nollattiin

en: Reset now
fi: Palauta oletusasetuksiin nyt

en: Reset response start ID?
fi: Resetoi vastaus aloitus ID?

en: Reset start/end date/time?
fi: Palauta alku/loppu päivämäärä/aika?

en: Reset theme
fi: Palauta teema alkuasetuksiin

en: Reset this template
fi: Nollaa tämä malli

en: Reset this theme
fi: Palauta tämä teema alkuasetuksiin

en: Reset to default
fi: Palauta oletusasetuksiin

en: Reset to default boxes
fi: Palauta oletuslaatikot

en: Reset to default settings:
fi: Palauta oletusasetukset:

en: Resolve all issues
fi: Ratkaise kaikki ongelmat

en: Resources
fi: Resurssit

en: Resources Import Summary
fi: Kyselytuontiyhteenveto

en: Resources import summary
fi: Resurssien tuontiyhteenveto

en: Response
fi: Vaste

en: Response ID
fi: Vastaus-ID

en: Response data (Attention: Doesn't include files uploaded in a file upload question. These have to be exported separately.)
fi: Osallistujien vastaukset (Huomaa: Ei sisällä vastaajien lataamia liitetiedostoja. Ne on vietävä erikseen.)

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
fi: Vastausdatatiedosto (*.csv, *.vv, *.txt (enimmäiskoko: %d MB);

en: Response filters
fi: Vastausfiltterit

en: Response import summary
fi: Vastausten tuontiyhteenveto

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
fi: Vastaukset kyselyyn {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
fi: Vastaukset kyselyyn {SURVEYNAME} vastauksittain

en: Response summary
fi: Vastausten yhteenveto

en: Response(s) deleted.
fi: Vastaus/vastauksia poistettu.

en: Responses
fi: Vastaukset

en: Responses & statistics
fi: Vastaukset & tilastot

en: Responses and participants have been re-opened.
fi: Vastaukset on palautettu muokattaviksi.

en: Responses and statistics
fi: Vastaukset ja tilastot

en: Responses containing
fi: Vastaukset, jotka sisältävät

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
fi: Vastaukset tässä kyselyssä EIVÄT ole anonyymejä.

en: Responses to this survey are anonymized.
fi: Vastaukset ovat anonyymejä tässä kyselyssä.

en: Responses will be date stamped.
fi: Vastauksiin lisätään päivämäärä.

en: Responses will have the IP address anonymized.
fi: Vastausten IP-osoite anonymisoidaan.

en: Responses will have the IP address logged.
fi: Vastaajien IP-osoite tallennetaan.

en: Responses will have their referring URL logged.
fi: Vastauksiin kirjataan opastus-URL.

en: Responses will not be date stamped.
fi: Vastauksiin ei lisätä päivämäärää.

en: Responses will not have the IP address anonymized.
fi: Vastausten IP-osoitteita ei anonymisoida.

en: Responses will not have the IP address logged.
fi: Vastauksiin ei kirjata IP-osoitetta.

en: Responses will not have their referring URL logged.
fi: Vastauksiin ei kirjata opastus-URL -osoitetta.

en: Restart this survey
fi: Aloita kysely alusta

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore options
fi: Palauta valinnat

en: Restrict input to integer values
fi: Rajoita vastaukset ainoastaan kokonaislukuihin.

en: Result
fi: Tulos

en: Results
fi: Tulokset

en: Results from LDAP Query.
fi: LDAP kyselyn tulokset.

en: Resume later
fi: Jatka myöhemmin

en: Return a formatted string
fi: Palauta muotoiltu merkkijono

en: Return a list of retAttr from sgqa1...sgqaN which pass the criteria (cmpAttr op value)
fi: Palauta lista kriteerin (cmpAttr-operaation) täyttävistä retAttr-arvoista kysymyksistä sgqa1...sgqaN

en: Return comma-separated list of values
fi: palauta pilkuilla erotettu lista arvoista

en: Return current UNIX timestamp
fi: Palauta tämänhetkinen UNIX aikaleima

en: Return part of a string
fi: Palauta osa merkkijonosta

en: Return to admin home
fi: Palaa ylläpidon pääsivulle

en: Return to label set administration
fi: Palaa nimilappusrajojen hallintaan

en: Return to main view
fi: Palaa päänäkymään

en: Return to plugin list
fi: Palaa lisäosien listaan

en: Return to plugin manager
fi: Palaa lisäosioen hallintaan

en: Return to survey
fi: Palaa kyselyyn

en: Return to survey administration
fi: Palaa kyselyn hallintaan

en: Return to survey list
fi: Palaa kyselylistaan

en: Return to theme list
fi: Palaa teemojen listaan

en: Returns true if all non-empty responses are unique
fi: Palauttaa 'true', jos kaikki ei-tyhjät vastaukset ovat uniikkeja.

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
fi: Palauttaa tosi(1) jos päivämää on gregoriaanisen kalenterin mukainen

en: Reverse a string
fi: Käännä merkkijono

en: Reverse answer order
fi: Käänteinen vastausjärjestys

en: Reverse the slider direction
fi: Käännä liu'un suunta

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
fi: Käännä liu'un suunta ja vaihda min/max-tekstien paikat vastaavasti.

en: Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Role successfully saved
fi: Roolin tallentaminen onnistui

en: Role updated
fi: Rooli päivitetty

en: Role was successfully imported.
fi: Rooli tuotiin onnistuneesti.

en: Roles successfully deleted
fi: Roolit poistettu

en: Romanian
fi: romania

en: Root URL:
fi: KantaURL:

en: Round fractions down
fi: Pyöristä alaspäin

en: Round fractions up
fi: Pyöristä ylöspäin

en: Rounds a number to an optional precision
fi: Pyöristä valinaisella tarkkuudella

en: Rows
fi: Rivit

en: Rows & columns
fi: Rivit & sarakkeet

en: Russian
fi: venäjä

en: SMTP debug mode:
fi: SMTP vianhakutila:

en: SMTP debug output:
fi: SMTP vianhaun tuloste:

en: SMTP encryption:
fi: SMTP-salaus:

en: SMTP password:
fi: SMTP-salasana:

en: SMTP username:
fi: SMTP-käyttäjätunnus:

en: SPSS export scale type
fi: SPSS viennin skaalaustyyppi

en: SPSS version:
fi: SPSS-versio

en: SQL CODE THAT FAILED
fi: SQL-LAUSE EI ONNISTUNUT

en: SQL command failed: %s
fi: SQL komento epäonnistui: %s

en: SSL not enforced
fi: SSL-suojausta ei ole pakotettu

en: Same
fi: Säilyy

en: Same height for all answer options
fi: Sama korkeus kaikille vastausvaihtoehdoille

en: Same height for lists
fi: Sama korkeus listoille

en: Same origin
fi: Samaa alkuperää

en: Save
fi: Tallenna

en: Save & activate survey
fi: Tallenna ja aktivoi kysely

en: Save IP address:
fi: Tallenna IP-osoite:

en: Save IP address?
fi: Tallenna IP-osoite?

en: Save Now
fi: Tallenna

en: Save and add a new question
fi: Tallenna ja lisää uusi kysymys

en: Save and add group
fi: Tallenna ja lisää ryhmä

en: Save and add question
fi: Tallenna ja lisää kysymys

en: Save and close
fi: Tallenna ja sulje

en: Save and close now and let's edit the answer options.
fi: Nyt tallenna ja sulje, ja sitten muokkaamme vastausvaihtoehtoja.

en: Save and new
fi: Tallenna ja uusi

en: Save and new group
fi: Tallenna ja lisää uusi ryhmä

en: Save as PDF
fi: Tallenna PDF-muodossa

en: Save as default values
fi: Tallenna oletusarvoiksi

en: Save as label set
fi: Tallenna nimilappusarjana

en: Save as label set:
fi: Tallenna nimilappusarjana:

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
fi: Tallenna molemmat R-työhakemistoon (käytä getwd() ja setwd() R-komentoikkunassa hakeaksesi ja asettaaksesi sen)

en: Save boxes settings
fi: Tallenna laatikoiden asetukset

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Save city
fi: Tallenna kaupunki

en: Save country
fi: Tallenna maa

en: Save for further completion by survey user
fi: Tallenna kyselyn käyttäjän myöhempää täydentämistä varten

en: Save postal code
fi: Tallenna postinumero

en: Save question group
fi: Tallenna kysymysryhmä

en: Save referrer URL:
fi: Tallenna viittaava URL:

en: Save referrer URL?
fi: Tallenna ohjaava URL?

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Save state
fi: Tallenna nykyinen tila

en: Save this, then create another:
fi: Tallenna tämä ja luo uusi:

en: Save timings:
fi: Tallenna ajoitukset:

en: Save timings?
fi: Tallenna ajankäyttö?

en: Save your unfinished survey
fi: Tallenna keskeneräinen kyselysi

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Saved Survey Details
fi: Tallennettu kyselylomake

en: Saved name:
fi: Tallenettu nimi:

en: Saved response deleted.
fi: Tallennettu vastaus poistettu.

en: Saved response not found
fi: Tallennettua vastausta ei löydy.

en: Saved responses
fi: Tallennetut vastaukset

en: Saved successfully
fi: Tallennettu onnistuneesti

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
fi: Vastausten tallentaminen ei ole käytössä jos kysely ei ole aktiivinen.

en: Say hello
fi: Sano hei

en: Scale
fi: Skaala

en: Scale 1
fi: Skaala 1

en: Scale 2
fi: Skaala 2

en: Scan files
fi: Selaa tiedostot

en: Scan files for available plugins
fi: Etsi lisäosia tiedostoista

en: Scenario
fi: Skenaario

en: Scope
fi: Laajuus

en: Scope:
fi: Laajuus:

en: Screen part files:
fi: Näytön osien tiedostot:

en: Screen:
fi: Ruutu:

en: Script
fi: Skripti

en: Search
fi: Etsi

en: Search by group name:
fi: Etsi ryhmän nimellä:

en: Search for something...
fi: Etsi jotakin...

en: Search:
fi: Etsi:

en: Second
fi: Sekunti

en: Second choice
fi: Toinen vaihtoehto

en: Section
fi: Osa

en: Security
fi: Turvallisuushuomautus

en: Security question:
fi: Varmistuskysymys:

en: Security update
fi: Turvallisuuspäivitys

en: Security update!
fi: Tietoturvapäivitys!

en: Security updates available
fi: Tietoturvapävityksiä saatavilla

en: See all Tutorial
fi: Näytä kaikki esittelykierrokset

en: Seed
fi: Siemen

en: Select
fi: Valitse

en: Select ZIP file:
fi: Valitse ZIP-tiedosto:

en: Select additional languages
fi: Valitut lisäkielet

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select answer:
fi: Valitse vastaus:

en: Select columns
fi: Valitse sarakkeet

en: Select columns:
fi: Valitse sarakkeet:

en: Select decade
fi: Valitse vuosikymmen

en: Select delimiter
fi: Valitse erotin

en: Select file
fi: Valitse tiedosto

en: Select font:
fi: Valitse kirjasin:

en: Select icon
fi: Valitse kuvake

en: Select label set
fi: Valitse nimilappusarja

en: Select label set file (*.lsl):
fi: Valitse nimilappusarjan tiedosto (*lsl):

en: Select language to add
fi: Valitse lisättävä kieli

en: Select language...
fi: Valitse kieli...

en: Select languages
fi: Valitse kielet

en: Select month
fi: Valitse kuukausi

en: Select none
fi: Valitse ei mitään

en: Select plugin ZIP file:
fi: Valitse lisäosan zip-tiedosto:

en: Select question
fi: Valitse kysymys

en: Select question file (*.lsq):
fi: Valitse kysymystiedosto (*.lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
fi: Valitse kysymysryhmätiedosto (*.lsg)

en: Select question type
fi: Valitse kysymystyyppi

en: Select role to apply to users
fi: Valitse rooli joka liitetään käyttäjiin

en: Select role(s):
fi: Valitse rooli/roolit:

en: Select role-XML file
fi: Valitse roolit-XML -tiedosto

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
fi: Valitse kyselyn rakennetiedosto (*.lss, *.txt) tai kyselyn arkisto (*.lsa) (tiedoston ensimmäiskoko: %01.2f MB)

en: Select survey to copy:
fi: Valitse kopioitava kysely:

en: Select template ZIP file:
fi: Valitse mallin ZIP-tiedosto:

en: Select the LDAP query you want to run:
fi: Valitse suoritettava LDAP-kysely:

en: Select the type of chart to be displayed
fi: Valitse näytettävän kaavion tyyppi

en: Select theme ZIP file:
fi: Valitse teeman ZIP-tiedosto:

en: Select this
fi: Valitse tämä

en: Select time
fi: Valitse aika

en: Select user group to add users to
fi: Valitse käyttäjäryhmä johon käyttäjät lisätään

en: Select variation:
fi: Valitse muunnelma:

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
fi: Valitse mitkä kentät tuodaan attribuutteina {n} käyttäjän kanssa.|Valitse mitkä kentät tuodaan attribuutteina {n} käyttäjien kanssa.

en: Select year
fi: Valitse vuosi

en: Select your theme:
fi: Valitse teemasi:

en: Select...
fi: Valitse...

en: Selected
fi: Valittu

en: Selected answers
fi: Valitut vastaukset

en: Selected attribute(s)...
fi: Valittu attribuutti/attribuutit...

en: Selected menu entry/entries...
fi: Valittu valikon kohta/kohdat...

en: Selected menu(s)...
fi: Valitut valikot...

en: Selected participant share(s)...
fi: Valitut jaettavat osallistujat...

en: Selected participant(s)...
fi: Valitut osallistuja(t)...

en: Selected question(s)...
fi: Valitut kysymykset...

en: Selected quota(s)...
fi: Valitut kiintiöt...

en: Selected response(s)...
fi: Valittu vastaus/vastaukset...

en: Selected role(s)...
fi: Valitut roolit...

en: Selected survey(s)...
fi: Valitut kysely(t)...

en: Selected theme(s)...
fi: Valitut teemat...

en: Selected users(s)...
fi: Valitut käyttäjät...

en: Selected!
fi: Valittu!

en: Selected:
fi: Valittu:

en: Selection
fi: Valinta

en: Seleted
fi: Valittu

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Send
fi: Lähetä

en: Send Invitations
fi: Lähetä kutsut

en: Send Reminders
fi: Lähetä muistutukset

en: Send basic admin notification email to:
fi: Lähetä perussähköpostimuistutus osoitteeseen:

en: Send confirmation emails:
fi: Lähetä vahvistussähköpostit:

en: Send detailed admin notification email to:
fi: Lähetä tarkennettu sähköpostimuistutus osoitteeseen:

en: Send email invitation
fi: Lähetä sähköpostikutsu

en: Send email invitations
fi: Lähetä sähköpostikutsu

en: Send email reminder
fi: Lähetä sähköpostimuistutus

en: Send invitation email to participant ID(s):
fi: Lähetä kutsut seuraaville osallistujille:

en: Send invitations
fi: Lähetä kutsut

en: Send me a copy:
fi: Lähetä minulle kopio:

en: Send reminder to participant ID(s):
fi: Lähetä muistutus osallistujien ID:(i)lle:

en: Send reminders
fi: Lähetä muistutukset

en: Sending emails to users(sucess/errors):
fi: Lähetetään sähköpostia käyttäjille (onnistui/virhe):

en: Sending invitations...
fi: Lähetetään kutsuja...

en: Sending reminders...
fi: Lähetetään muistutuksia...

en: Sending successful
fi: Lähetys onnistui

en: Sep
fi: syys

en: Separator used:
fi: Käytetty erotin:

en: September
fi: Syyskuu

en: Serbian (Cyrillic)
fi: Serbiaksi (Kyrilliset)

en: Serbian (Latin)
fi: Serbiaksi (Latin)

en: Server error!
fi: Palvelinvirhe!

en: Server name & port:
fi: Palvelimen nimi ja portti:

en: Server time:
fi: Palvelimen aika:

en: Server type:
fi: Palvelimen tyyppi:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
fi: Istunnon kesto kyselyille (sekuntia):

en: Session writable
fi: Istunnolla kirjoitusoikeus

en: Set "Mandatory" state
fi: Aseta "Pakollinen" tila

en: Set "Mandatory" state. Use "Soft" option to allow question to be skipped.
fi: Aseta tilaksi "pakollinen". Käytä valintaa "pehmeä" jos haluat, että kysymyksen voi ohittaa.

en: Set "Other" state
fi: Aseta "Muu" tila

en: Set Access-Control-Allow-Origin header:
fi: Aseta CORS (Access-Control-Allow-Origin) -otsakkeet:

en: Set CSS class
fi: Aseta CSS luokka

en: Set Survey Rights
fi: Aseta kyselyn oikeudet

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
fi: Aseta tietty SPSS vientiskaalan tyyppi tälle kysymykselle

en: Set access code length to:
fi: Aseta pääsyavaimen pituudeksi

en: Set additional options for survey participants
fi: Muokkaa kyselyn vastaajien lisäasetuksia

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
fi: Valitse alta näytetäänkö kysymykset yksitelleen, ryhmä ryhmältä vai kaikki yhdellä sivulla.

en: Set conditions
fi: Aseta ehdot

en: Set cookie to prevent repeated participation:
fi: Aseta eväste ehkäisemään toistuvaa osallistumista?

en: Set equation value
fi: Aseta yhtälön arvo

en: Set expiry date
fi: Aseta vanhenemispäivä

en: Set global permissions for this user
fi: Aseta yleisiä oikeuksia tälle käyttäjälle

en: Set name:
fi: Tallenettu nimi:

en: Set password now?
fi: Aseta salasana nyt?

en: Set question group
fi: Aseta kysymysryhmä

en: Set question group and position
fi: Aseta kysymysryhmä ja sijainti

en: Set question group for those question
fi: Aseta kysymysryhmä tuolle kysymykselle

en: Set statistics options
fi: Aseta tilastovalinnat

en: Set survey permissions
fi: Aseta kyselyn oikeudet

en: Set survey theme
fi: Aseta kyselyn teema

en: Set template permissions for this user
fi: Aseta mallioikeuksia tälle käyttäjälle

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
fi: Aseta painikkeen muoto. 'Muokattu' määritellään CSS:ssä käyttämällä Font Awesome -fonttia.

en: Set the orientation.
fi: Aseta suunta.

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
fi: Aseta (ali-)kysymyksen palstanleveyden prosenttiosuus (1-100)

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
fi: Aseta vastaussarakkaiden leveys prosentteina (1-100)

en: Set the size to the input or textarea, the input will be displayed with approximately this size in width.
fi: Aseta tekstikentän tai -alueen koko, se näytetään suunnilleen tämän levyisenä.

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
fi: Aseta tähän tietokantapalvelimesi IP/net-sijainti. Yleensä "localhost" toimii. Voit pakottaa Unix-pistokkeen kokonaisella pistokepolulla.

en: Set user permissions
fi: Muokkaa käyttäjän oikeuksia

en: Set your question type.
fi: Aseta kysymystyyppi.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings & Plugins
fi: Asetukset & Liitännäiset

en: Settings for plugin %s
fi: Lisäosan %s asetukset

en: Settings for this survey group
fi: Tämän kyselyryhmän asetukset

en: Share
fi: Jaa

en: Share QR-code:
fi: Jaa QR-koodi:

en: Share on Facebook:
fi: Jaa Facebookissa:

en: Share on Twitter:
fi: Jaa Twitterissä:

en: Share panel
fi: Jaa paneeli

en: Share participant(s)
fi: Jaetut osallistujat

en: Share survey
fi: Jaa kysely

en: Share this link
fi: Jaa tämä linkki

en: Share this participant
fi: Jaa tämä osallistuja

en: Share with all users
fi: Jaa kaikkien käyttäjien kanssa

en: Share your survey
fi: Jaa kyselysi

en: Shared by
fi: Jaettu kesken

en: Sharing panel:
fi: Jakopaneeli:

en: Shift-JIS Japanese
fi: Shift-JIS Japanilainen

en: Short free text
fi: Lyhyt vapaateksti

en: Short names
fi: Lyhyet nimet

en: Should this attribute be visible on the panel?
fi: Pitäisikö tämän attribuutin olla näkyvillä paneelissa?

en: Should we proceed with the delete?
fi: Jatketaanko poistamista?

en: Show
fi: Näytä

en: Show "No answer":
fi: Näytä "Ei vastausta":

en: Show "There are X questions in this survey":
fi: Näytä "Kyselyssä on X kysymystä":

en: Show PHPInfo
fi: Näytä PHPInfo

en: Show Policy
fi: Näytä käyttöehdot

en: Show a HTML list with elements
fi: Näytä HTML-lista jossa on elementtejä

en: Show a map in the statistics?
fi: Näytä kartta tilastoissa?

en: Show advanced settings
fi: Näytä edistyneet asetukset

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
fi: Näytä varoitus jos vastausten määrä ylittää maksimimäärän

en: Show both
fi: Näytä molemmat

en: Show comment
fi: Näytä kommentti

en: Show conditions for this question
fi: Näytä kysymyksen ehdot

en: Show during registration?
fi: Näytä rekisteröitymisen aikana?

en: Show grand total
fi: Näytä kokonaissumma

en: Show grand total for either columns or rows
fi: Näytä kokonaissummat joko sakakkeille tai riveille

en: Show graphs in public statistics:
fi: Näytä kaaviot julkisissa tilastoissa?

en: Show graphs:
fi: Näytä kaaviot:

en: Show group description only
fi: Näytä vain ryhmän kuvaus

en: Show group name and/or group description:
fi: Näytä ryhmän nimi ja/tai kuvaus:

en: Show group name only
fi: Näytä vain ryhmän nimi

en: Show header in answers export PDFs:
fi: Näytä ylätunniste vastauksissa viedyissä PDF-tiedostoissa:

en: Show in public statistics
fi: Näytä julkisissa tilastoissa

en: Show in public statistics:
fi: Näytä julkisissa tilastoissa:

en: Show javascript alert
fi: Näytä javascript varoitukset

en: Show last visited survey and question:
fi: Näytä viimeksi vierailtu kysely ja kysymys:

en: Show last..
fi: Näytä viimeinen...

en: Show less
fi: Näytä lisää

en: Show more
fi: Näytä vähemmän

en: Show next..
fi: Näytä seuraavat...

en: Show next...
fi: Näytä seuraavat...

en: Show on-screen keyboard:
fi: Näytä näppäimistö ruudulla:

en: Show policy
fi: Näytä tietosuojaehdot

en: Show popups
fi: Näytä ponnahdusikkunat

en: Show previous..
fi: Näytä edelliset...

en: Show previous...
fi: Näytä edelliset...

en: Show progress bar:
fi: Näytä edistymispalkki:

en: Show question code only
fi: Näytä ainoastaan kysymyksen koodi

en: Show question index / allow jumping:
fi: Näytä kysymyslista / salli kysymysten hyppiminen:

en: Show question number and/or code:
fi: Näytä kysymyksen numero ja/tai koodi:

en: Show question number only
fi: Näytä vain kysymyksen numero

en: Show script field:
fi: Näytä skripti-kenttä:

en: Show search box on survey list:
fi: Näytä hakulaatikko kyselylistassa:

en: Show start...
fi: Näytä alku...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
fi: Näytä tämän kysymyksen tilastot julkisten tilastojen sivulla

en: Show survey list:
fi: Näytä kyselylista:

en: Show survey logic file
fi: Näytä kyselyn logiikkatiedosto

en: Show survey title in export PDFs:
fi: Näytä kyselyn otsikko PDF-tiedostoissa:

en: Show text responses inline:
fi: Näytä tekstivastaus sisennettynä:

en: Show title
fi: Näytä otsikko

en: Show totals for
fi: Näytä summat

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
fi: Näytä kokonaismäärä joko riveissä, sarakkeissa tai sekä riveissä ja sarakkeissa

en: Show welcome screen:
fi: Näytä tervetuloa-sivu:

en: Showing filtered results
fi: Näytetään suodatetut tulokset

en: Side-menu behaviour:
fi: Sivuvalikon toiminta:

en: Sidemenu
fi: Sivuvalikko

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
fi: Yksinkertainen LDAP-sidonta konfiguraatio ei salli LDAP käyttäjien luontia

en: Simple mode
fi: Yksinkertainen tila

en: Simple options
fi: Perusasetukset

en: Simple plugin settings
fi: Yksinkertaisten lisäosien asetukset

en: Simple plugins
fi: Yksinkertaiset lisäosat

en: Simple selector
fi: Yksinkertainen valitsin

en: Simple template editor
fi: Yksinkertainen mallieditori

en: Sine
fi: Sini

en: Single checkbox
fi: Yksittäinen valintalaatikko

en: Single choice questions
fi: Yksi valinta -kysymykset

en: Single response: ID %s
fi: Yksittäinne vastaus: ID %s

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site name:
fi: Sivuston nimi:

en: Size
fi: Koko

en: Skipped files:
fi: Sivuutetut tiedostot:

en: Skipped participant entry:
fi: Ohitettu osallistuja:

en: Slider
fi: Liukusäädin

en: Slider accuracy
fi: Liukusäätimen tarkkuus

en: Slider initial value
fi: Liukusäädin alkuarvo

en: Slider initial value set at start
fi: Liukusäätimen aloitusarvo

en: Slider left/right text separator
fi: Säädin vasen/oikea tekstierotin

en: Slider maximum value
fi: Liukusäätimen suurin arvo

en: Slider minimum value
fi: Liukusäätimen minimiarvo

en: Slider start as this value. You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page. This setting has priority over slider starts at the middle position.
fi: Liukusäädin alkaa tästä arvosta. Voit käyttää lausekkeenhallintaa, mutta sen tuloksen pitää olla numero jonka arvo tiedetään ennen sivun näyttämistä. Tämä ohittaa "alkuarvo keskellä"-asetuksen.

en: Slider starts at the middle position
fi: Valitsin alussa keskelllä

en: Slider with emoticon
fi: Liukusäädin hymiöllä

en: Slovak
fi: slovakia

en: Slovenian
fi: slovenia

en: Small screens
fi: Pienet näytöt

en: Soft
fi: Pehmeä

en: Soft lock
fi: Heikko lukitus

en: Somali
fi: somalia

en: Some URL description
fi: URL-osoitteen kuvausta

en: Some automatic fixes were already applied.
fi: Joitain automaattisia korjauksia sovellettiin jo.

en: Some description text
fi: Kuvaus

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
fi: Osa hakemistoista on kirjoitussuojattuja. Ole hyvä ja muuta hakemistojen /tmp ja /upload/themes oikeuksia mahdollistaaksesi tämän vaihtoehdon.

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
fi: Joitain sähköposteja ei lähetetty koska palvelin ei hyväksynyt sähköposteja tai ilmaantui jokin muu virhe.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
fi: Joillakin tietoriveillä oli voimassaolopäivä, joka ei ollut vielä voimassa tai enää voimassa.

en: Some example answer option
fi: Muutamia vastausvaihtoehtoesimerkkejä

en: Some example subquestion
fi: Muutamia alikysymysesimerkkejä

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
fi: Yksinkertaiset ohjeet ensimmäisen kyselyn tekoon:

en: Some questions have been disabled
fi: Jotkin kysymykset on estetty

en: Some text in this answer
fi: Vähän tekstiä tässä vastauksessa

en: Something went wrong!
fi: Jotain meni vikaan!

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
fi: Jotain meni vikaan! Palautuivaitko kyselyn valikot oikein?

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
fi: Kyselyssä ei ole tuettuja kysymystyyppejä.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
fi: Valitettavasti vastauksesi ovat ylittäneet tämän kyselyn kiintiön.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
fi: Valitettavasti LDAP-moduuli puuttuu PHP-konfiguraatiostasi.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
fi: Tässä kysymyksessä ei ole vielä vastauksia, joten kuvaajaa ei voida näyttää.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
fi: Pahoittelut, kysymyksessä on liian monta vastausvaihtoehtoa näytettäväksi kaaviona.

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
fi: Valitettavasti tiedostotyyppi %s (pääte: %s) ei ole sallittu!

en: Sorry, no more files can be uploaded!
fi: Pahoittelut, enempää tiedostoja ei voi ladata palvelimelle!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
fi: Vain %s päätettä sallittu!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
fi: Pahoittelut, vain %s tiedostoa tähän kysymykseen!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
fi: Antamallasi nimellä on jo nimilappusarja tietokannassa. Valitse toinen nimi.

en: Sorry, the request failed!
fi: Valitan, pyyntö epäonnistui!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
fi: Valitettavasti ladattu tiedosto (%s) on isompi kuin sallittu tiedostokoko %s KB.

en: Sorry, there are no files for this response.
fi: Pahoittelut, tälle vastaukselle ei ole tiedostoja.

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
fi: Virhe tiedostoa ladattaessa, virhekoodi %s.

en: Sorry, there was an error uploading your file.
fi: Virhe tiedoston palvelimelle lataamisessa.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
fi: Pahoittelut, tämä tiedostopääte (%s) ei ole sallittu!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
fi: Valitettavasti tämä tiedosto oli liian iso. Ainoastaan tiedostot %01.2f MB asti ovat sallittuja.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
fi: Valitettavasti tiedosto on liian suuri. korkeintaan %s KB sallittu.

en: Sorry, this file type is not allowed. Please contact your administrator for a list of allowed filetypes.
fi: Valitan, tämä tiedostotyyppi ei ole sallittu. Ota yhteyttä ylläpitäjään saadaksesi tietoa sallituista tyypeistä.

en: Sorry, this file was not found.
fi: Tiedostoa ei löydy.

en: Sorry, this response was not found.
fi: Valitettavasti tätä vastausta ei löytynyt.

en: Sorry, unable to check extension of this file type %s.
fi: Valitan, ei voi tarkistaa lisäosaa tiedostotyypistä %s.

en: Sort answers alphabetically
fi: Järjestä vastaukset aakkosjärjestykseen

en: Sort order
fi: Luokittelujärjestys

en: Sort the answer options alphabetically
fi: Järjestä vastausvaihtoehdot aakkosjärjestykseen

en: Source table
fi: Lähde taulukko

en: Sourcecode
fi: Lähdekoodi

en: Sourcecode editor
fi: Lähdekoodin muokkain

en: Spanish
fi: espanja

en: Spanish (Argentina)
fi: espanja (argentiina)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
fi: espanja (argentiina) (epävirallinen)

en: Spanish (Chile)
fi: Espanjaksi (Chile)

en: Spanish (Colombia)
fi: Espanja (Kolumbia)

en: Spanish (Mexico)
fi: espanja (meksiko)

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
fi: Määrittele kustomoitu päivän ja ajan esityksen muoto. Merkit <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> ja "-./: " ovat sallittuja päivälle/kuukaudelle/vuodelle/tunneille/minuuteille ilman etunollaa tai sen kanssa vastaavasti. Oletusarvona on kyselyn päivämäärämuoto.

en: Specify how array-filtered subquestions should be displayed
fi: Määrittele miten taulukko-suodatetut alikysymykset pitäisi näyttää

en: Square
fi: Neliö

en: Square root
fi: Neliöjuuri

en: Standard deviation
fi: Keskihajonta

en: Standard fields
fi: Peruskentät

en: Standard participant fields
fi: Osallistujan vakiomääritteet

en: Stars
fi: Tähdet

en: Start HTML editor in a popup window
fi: Käynnistä HTML editori ponnahdusikkunassa.

en: Start bounce processing
fi: Aloita ponnahdusprosessointi

en: Start database upgrade
fi: Aloita tietokannan päivitys

en: Start date/time:
fi: Aloituspäivämäärä/aika:

en: Start installation
fi: Aloita asennus

en: Start language
fi: Aloituskieli

en: Start language:
fi: Aloituskieli:

en: Start survey
fi: Aloita kysely

en: Start the tour
fi: Aloita esittelykierros

en: Start: %s
fi: Alkaa: %s

en: Started but not yet completed
fi: Aloitettu, mutta ei vielä valmis

en: Starting from:
fi: Alkaen:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
fi: Alkaen versiost a2.05, muuttujan nimet voivat sisältää ainoastaan kirjaimia ja numeroita; ja ne eivät voi alkaa numerolla. Tämä muuttujan nimi on vanhentunut.

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Statistics URL
fi: Tilastojen URL

en: Statistics report language:
fi: Tilastoraportin kieli:

en: Statistics survey %s
fi: Tilastot kyselylle %s

en: Status
fi: Tila

en: Status:
fi: Tila:

en: Stay safe and up to date
fi: Pysy turvassa ja ajantasalla

en: Step 1:
fi: Vaihe 1:

en: Step 2:
fi: Vaihe 2:

en: Step value
fi: Askel arvo

en: Sticky array headers
fi: Kiinteät taulukon otsikot

en: Stop this survey
fi: Sulje kysely

en: Storage
fi: Tallennustila

en: Store the answers to this question encrypted
fi: Tallenna tämän kysymyksen vastaukset salattuna

en: Store the city?
fi: Tallennetaanko kaupunki?

en: Store the country?
fi: Tallenetaanko valtio?

en: Store the postal code?
fi: Tallenna postinumero?

en: Store the state?
fi: Talleta tila?

en: Straight
fi: Järjestyksessä

en: Strip HTML and PHP tags from a string
fi: Poista HTML- ja PHP-tagit merkkijonosta

en: Strip HTML code:
fi: Poista HTML-koodi:

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
fi: Poista whitespace (tai muut merkit) merkkijonon alusta ja lopusta

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
fi: Poista whitespace (tai muut merkit) merkkijonon alusta

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
fi: Poista whitespace (tai muut merkit) merkkijonon lopusta

en: Strongly agree
fi: Vahvasti samaa mieltä

en: Strongly disagree
fi: Vahvasti eri mieltä

en: Structure
fi: Rakenne

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Subject
fi: Aihe

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Submission date
fi: Lähetetty

en: Submit
fi: Lähetä

en: Submit Your Survey.
fi: Lähetä vastaukset.

en: Submit your answers
fi: Lähetä vastauksesi

en: Submit your survey.
fi: Lähetä vastauksesi.

en: Submitted
fi: Toimitettu

en: Subquestion
fi: Alikysymys

en: Subquestion ID
fi: Alikysymyksen id

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
fi: Alikysymysten koodit voivat sisältää vain alfanumeerisia merkkejä.

en: Subquestion codes must be unique.
fi: Alikysymysten koodien tulee olla uniikkeja

en: Subquestion validation equation
fi: Alikysymyksen validoinnin kaava

en: Subquestion validation tip
fi: Alikysymyksen validoinnin vinkki

en: Subquestion:
fi: Alikysymys:

en: Subquestions
fi: Alikysymykset

en: Subquestions %s could not be updated.
fi: Alikysymyksiä %s ei voitu päivittää.

en: Subquestions were successfully saved.
fi: Alikysymykset tallennettiin onnistuneesti.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
fi: Tilaa ComfortUpdate!

en: Subtotals based on displayed questions:
fi: Välisummat perustuen näytettyihin kysymyksiin:

en: Success
fi: Onnistui

en: Success!
fi: Onnistui!

en: Successful login
fi: Onnistunut kirjautuminen

en: Successfully created CPDB entries
fi: Onnistuneesti luodut CPDB kirjaukset

en: Successfully created participant entries
fi: Osallistujat luotu onnistuneesti

en: Successfully deleted user group.
fi: Käyttäjäryhmä poistettu onnistuneesti.

en: Successfully saved privacy policy text
fi: Tietosuojaseloste tallennettiin onnistuneesti

en: Sum
fi: Summa

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
fi: Summaa vastattujen kysymysten arvot listassa, joka täyttää kriteerit (arg op value)

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Summary for %s
fi: Yhteenveto %s

en: Superadministrator
fi: Superylläpitäjä

en: Support this project - Donate to
fi: Tue projektia - Lahjoita

en: Support this project - Donate to %s!
fi: Tue projektia - lahjoita kohteelle %s!

en: Survey
fi: Kysely

en: Survey %s
fi: Kysely %s

en: Survey Has Been Deactivated
fi: Kysely on suljettu

en: Survey ID
fi: Kysely ID

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
fi: Kysely-ID %d tallennettu %s sisältäen %d tietuetta

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
fi: Kysely ID %d tallennettu %s sisältäen %d tietuetta (%s)

en: Survey ID (SID)
fi: Kysely ID (SID)

en: Survey ID:
fi: Kyselyn ID:

en: Survey activation
fi: Kyselyn aktivointi

en: Survey activation error
fi: Virhe kyselyn aktivoinnissa

en: Survey administrator %s (%s)
fi: Kyselyn ylläpitäjä %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
fi: Kyselyarkisto (*.lsa)

en: Survey archive (.lsa)
fi: Kyselyarkisto (*.lsa)

en: Survey archive - only available for active surveys
fi: Kyselyarkisto - saatavilla vain aktiivisille kyselyille

en: Survey bounce email address:
fi: Kyselyn palautussähköpostiosoite:

en: Survey cannot be activated yet.
fi: Kyselyä ei voi vielä aktivoida.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
fi: Kyselyä ei voi aktivoida. Joko sinulla ei ole oikeuksia tai kyselyssä ei ole kysymyksiä.

en: Survey container
fi: Kyselyn leveys rajattu

en: Survey content
fi: Kyselyn sisältö

en: Survey copy summary
fi: Kyselyn kopiointiyhteenveto

en: Survey could not be created because it did not have a title
fi: Kyselyä ei voitu luoda koska siitä puuttui otsikko

en: Survey could not be updated
fi: Kyselyä ei voitu päivittää

en: Survey could not be updated, please fix the following error:
fi: Kyselyä ei voi päivittää, korjaa seuraavat virheet:

en: Survey created
fi: Kysely luotu

en: Survey data policy
fi: Kyselyn tietosuojaehdot

en: Survey data policy checkbox label:
fi: Tietosuojaselosteen hyväksyntäruudun teksti:

en: Survey data policy error message:
fi: Tietosuojaselosteen virheviesti:

en: Survey data policy error:
fi: Kyselyn tietosuoja-asetusten virhe:

en: Survey data policy label:
fi: Tietosuojaselosteen hyväksyntäruudun teksti:

en: Survey data policy message:
fi: Kyselyn tietosuojaseloisteen viesti:

en: Survey data policy notice:
fi: Kyselyn tietosuojaselosteen huomio:

en: Survey data policy:
fi: Kyselyn tietosuojaseloste:

en: Survey deleted.
fi: Kysely poistettu.

en: Survey deletion
fi: Kyselyn poisto

en: Survey description
fi: Kyselyn kuvaus

en: Survey display mode is set to %s:
fi: Kyselyn näyttötilaksi on asetettu %s:

en: Survey does not pass consistency check
fi: Kysely ei läpäise yhtenäisyystestiä

en: Survey expiration date
fi: Kyselyn umpeutumispäivämäärä

en: Survey files deleted.
fi: Kyselytiedostot poistettiin.

en: Survey format
fi: Kysymysten esitystapa

en: Survey general settings
fi: Kyselyn yleiset asetukset

en: Survey group
fi: Kyselyryhmä

en: Survey group ID
fi: Kyselyryhmän ID

en: Survey group:
fi: Kyselyryhmä:

en: Survey groups
fi: Kyselyryhmät

en: Survey groups:
fi: Kyselyryhmät:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
fi: Kysely on aktivoitu. Tulostaulukko on luotu onnistuneesti.

en: Survey id
fi: Kyselyn id

en: Survey import summary
fi: Kyselyn tuontiyhteenveto

en: Survey language could not be created.
fi: Kyselyn kieltä ei voit luoda.

en: Survey list
fi: Kyselylista

en: Survey logic file
fi: Kyselyn logiikkatiedosto

en: Survey logic view
fi: Kyselyn looginen näkymä

en: Survey menu
fi: Kyselyn valikko

en: Survey menu entry ID
fi: Kyselyn valikon kohdan ID

en: Survey menus
fi: Kyselyn valikot

en: Survey name
fi: Kyselyn nimi

en: Survey name (ID)
fi: Kyselyn nimi (ID)

en: Survey name (ID):
fi: Kyselyn nimi (ID):

en: Survey not found
fi: Kyselyä ei löydy

en: Survey options for theme %s
fi: Kyselyn valinnat teemalle %s

en: Survey overview
fi: Kyselyn yleiskatsaus

en: Survey owner:
fi: Kyselyn omistaja:

en: Survey participant attributes
fi: Kyselyn osallistujan määreet

en: Survey participant attributes to create
fi: Luotavat kyselyn osallistujien määreet

en: Survey participant data (if available)
fi: Kyselyn osallistujien tiedot (jos saatavilla)

en: Survey participant export options
fi: Kyselyn osallistujan viennin vaihtoehdot

en: Survey participant settings
fi: Osallistujien asetukset

en: Survey participant summary
fi: Kyselyn osallistujien yhteenveto

en: Survey participants
fi: Osallistujat

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
fi: Kyselyn osallistujia ei ole alustettu tälle kyselylle.

en: Survey permissions
fi: Kyselyn oikeudet

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
fi: Ryhmän kaikkien käyttäjien oikeudet kyselyyn päivitettiin onnistuneesti.

en: Survey permissions were successfully updated.
fi: Kyselyn oikeudet päivitetty onnistuneesti.

en: Survey preview only for administration users:
fi: Kyselyn esikatselu vain ylläpitokäyttäjille:

en: Survey quick actions
fi: Kyselyn pikatoiminnot

en: Survey quota
fi: Kyselyn kiintiö

en: Survey quotas
fi: Kyselyjen kiintiöt

en: Survey registration confirmation
fi: Vahvistus rekisteröitymisestä kyselyyn

en: Survey response
fi: Kyselyn vastausprosentti

en: Survey response %d
fi: Kyselyn vastausprosentti %d

en: Survey responses
fi: Kyselyn vastaukset

en: Survey security
fi: Kyselyn turvallisuus

en: Survey settings
fi: Kyselyn asetukset

en: Survey settings for group:
fi: Kyselyn asetukset tässä ryhmässä:

en: Survey settings were successfully saved.
fi: Kyselyn asetukset tallennettiin onnistuneesti.

en: Survey status:
fi: Kyselyn tila:

en: Survey storage
fi: Kyselyiden levytila

en: Survey structure
fi: Kyselyn rakenne

en: Survey structure (*.lss)
fi: Kyselyrakenne (*.lss)

en: Survey structure (.lss)
fi: Kyselyrakenne (.lss)

en: Survey structure import summary
fi: Kyselyrakenteen tuontiyhteenveto

en: Survey summary
fi: Kyselyn yhteenveto

en: Survey template
fi: Kyselyn kaavain

en: Survey text elements
fi: Kyselyn tekstielementit

en: Survey texts were saved successfully.
fi: Kyselyn tekstit tallennettiin.

en: Survey theme
fi: Kyselyn teema

en: Survey theme options
fi: Kyselyteeman valinnat

en: Survey theme:
fi: Kyselyn teema:

en: Survey themes
fi: Kyselyn teemat

en: Survey title
fi: Kyselyn otsikko

en: Survey title and description
fi: Kyselyn nimi ja kuvaus

en: Survey title:
fi: Kyselyn otsikko:

en: Survey-SID/Group
fi: Kysely-SID/Ryhmä

en: Survey?
fi: Kysely?

en: Surveys
fi: Kyselyt

en: Surveys in this group
fi: Kyselyt tässä ryhmässä

en: Surveys in this group:
fi: Tämän ryhmän kyselyt:

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Switch to closed-access mode
fi: Vaihda suljettuun tilaan

en: System information
fi: Tietoja järjestelmästä

en: System overview
fi: Järjestelmän yleiskuva

en: Tab
fi: Välilehti

en: Tab-separated-values format (*.txt)
fi: Sarkain erotellut arvot-muodossa (*.txt)

en: Table column usage
fi: Taulukon sarakkeiden käyttö

en: Table prefix
fi: Taulukko etuliite

en: Table prefix:
fi: Taulukon etuliite:

en: Table size usage
fi: Taulukon koon käyttö

en: Tajik
fi: Tadžikki

en: Take ownership
fi: Ota omistajuus

en: Tangent
fi: Tangentti

en: Target database version:
fi: Tavoite tietokannan versio:

en: Target question
fi: Kohdekysymys

en: Telugu
fi: telugu

en: Template
fi: Kaavain

en: Template '%s' could not be found.
fi: Mallia '%s' ei löydy.

en: Template '%s' does already exist.
fi: Malli '%s' on jo olemassa.

en: Template '%s' was successfully deleted.
fi: Malli '%s' onnistuneesti poistettu.

en: Template Sample
fi: Näyte mallista

en: Template could not be renamed to '%s'.
fi: Teemaa ei voitu uudelleennimetä nimelle `%s`.

en: Template editor mode
fi: Teeman muokkaustila

en: Template editor mode:
fi: Mallieditoritila:

en: Template editor:
fi: Mallieditori:

en: Template id
fi: Mallin id

en: Template name
fi: Teeman nimi

en: Template permissions
fi: Kaavaimen käyttöoikeudet

en: Template permissions were updated successfully.
fi: Mallioikeuksien päivitys onnistui.

en: Template:
fi: Malli:

en: Templates
fi: Mallit

en: Templates Name
fi: Mallien nimi

en: Temporary folder cannot be determined.
fi: Tilapäistiedostojen kansiota ei voi määrittää.

en: Temporary folder does not exist.
fi: Tilapäistiedostojen kansiota ei ole.

en: Terminate survey
fi: Lopeta kysely

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
fi: Testaa onko palvelimessa käytössä SSL valitsemalla linkki.

en: Test navigation
fi: Testinavigointi

en: Text [Help] (Tip)
fi: Teksti [Ohje] (Vihje)

en: Text abbreviated:
fi: Lyhennetty teksti:

en: Text box
fi: Tekstikenttä

en: Text display
fi: Tiedonanto

en: Text elements
fi: Tekstielementit

en: Text elements:
fi: Tekstielementit:

en: Text input box size
fi: Tekstinsyöttökentän koko

en: Text input box width
fi: Tekstinsyöttökentän pituus

en: Text inputs
fi: Tekstinsyöttö

en: Text needs to be lowercase.
fi: Tekstin tulee olla pienillä kirjaimilla.

en: Text needs to be uppercase.
fi: Tekstin tulee olla isoilla kirjaimilla.

en: Text questions
fi: Tekstikysymykset

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
fi: Teksti, joka näytetään jokaisella alikysymysrivillä molempien skaalojen välissä alasvetomoodissa

en: Thai
fi: thai

en: Thank you for completing this survey.
fi: Kiitos vastauksistasi.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
fi: Kiitos rekisteröitymisestäsi ja osallistumisestasi kyselyyn.

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
fi: Kiitos rekisteröitymisestä. Saat pian sähköpostia.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
fi: Olet tallentanut keskeneräisen kyselyn. Voit palata kyselyyn käyttäen allaolevia tietoja. Säilytä tämä sähköposti, emme voi lähettää salasanaa sinulle.

en: Thank you for taking the tour!
fi: Kiitos esittelykierroksen tekemisestä!

en: Thank you!
fi: Kiitos!

en: Thanks for taking this survey!
fi: Kiitos osallistumisesta kyselyyn!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
fi: 'aikarajoitusvaroitus' pysyy näkyvillä näin monta sekuntia (ei mene pois päältä, jos tämä asetus on jätetty tyhjäksi)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
fi: Toinen 'aikarajan varoitus' näkyvillä sekunteja (ei poistu jättämällä kenttä tyhjäksi)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
fi: Toinen 'aikarajoitus lähestyy varoitus'-viesti (vakioviesti näytetään, jos tämä jätetään tyhjäksi)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
fi: Kuvavarmennuksen asetuksilla ei ole vaikutusta, koska PHP:n GD-kirjastoa ei ole käytössä.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
fi: ComfortUpdate-palvelua päivitetään parhaillaan.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
fi: LimeSurvey ComfortUpdate on hieno ominaisuus uusimpaan Limesurvey versioon päivittämiseksi helposti. Käyttääksesi sitä tarvitset päivitysavaimen.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
fi: LimeSurvey ComfortUpdate on helppo tapa päivittää nopeasti uusimpaan LimeSurvey-versioon.

en: The Question theme "%s" could not be installed
fi: Kysymysteemaa "%s" ei voitu asentaa

en: The Question theme "%s" has been sucessfully installed
fi: Kyselyteeman "%s" asennus onnistui

en: The ZIP file contains wrong paths
fi: Zip-tiedosto sisältää vääriä polkuja

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
fi: ZIP-kirjasto ei ole aktivoitu PHP:n konfiguraatiossa ja näin ollen ZIP-tiedostojen tuonti on poistettu käytöstä.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
fi: Tapahtui allaoleva virhe kun www-palvelin käsitteli pyyntöäsi.

en: The access code field is always checked for duplicates.
fi: Pääsyavaimet-kenttä tarkistetaan aina kaksoiskappaleiden varalta.

en: The access code have provided is not valid or has already been used.
fi: Pääsyavain on virheellinen tai se on jo käytetty.

en: The access code you have provided is either not valid, or has already been used.
fi: Antamasi pääsyavain on virheellinen tai se on jo käytetty.

en: The access code you provided doesn't match the one in your session.
fi: Pääsyavain on virheellinen tai se ei vastaa istuntosi tunnistetta.

en: The actual question text
fi: Kysymyksen varsinainen teksti

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
fi: Syöttämäsi osoite on jo rekisteröity. Sähköposti on lähetetty antamaasi osoitteeseen linkin kera, jolla pääset kyselyyn.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
fi: Vastausvaihtoehdot jaetaan tässä määritellyn määrän sarakkeita kesken

en: The answer options will be shown for each subquestion.
fi: Vastausvaihtoehdot näytetään jokaiselle alikysymykselle.

en: The answer to the security question is incorrect.
fi: Vastaus turvallisuuskysymykseen on väärä.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
fi: Vastausten pitää täyttää nämä array_filter kriteerit:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
fi: Vastausten pitää täyttää nämä vaatimukset:

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
fi: Kysymystyyppi 'taulukko' luo matriisin osallistujalle.

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
fi: Käytettävissä olevat valinnat riippuvat siitä, minkä kysymystyypin valitsit.

en: The basic functions
fi: Perustoiminnot

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
fi: Suljettu tila vaatii osallistujataulukon, jonka voit luoda painamalla valikon kohtaa "Osallistujat".

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
fi: Ehtoa ei voi lisätä! Se ei sisältänyt kysymystä ja/tai vastausta johon ehto perustuu. Varmista että olet valinnut kysymyksen ja vastauksen.

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
fi: Ehtoa ei voitu päivittää! Se ei sisältänyt kysymystä ja/tai vastausta johon ehto pohjautuu. Varmista että olet valinnut kysymyksen ja vastauksen.

en: The content of this box is the actual question text shown to your participants. It may be empty, but that is not recommended. You may use all the power of our WYSIWYG editor to make your question shine.
fi: Tämän laatikon sisältö on vastaajille näytettävä kysymysteksti. Se voi olla tyhjä, mutta tätä sitä ei suositella. WYSIWYG-editorilla saat kysymyksesi suorastaan loistamaan.

en: The data could not be saved because the response does not exist in the database.
fi: Tietoa ei voitu tallentaa, koska vastaajaa ei ole tietokannassa.

en: The database engine type must be set for MySQL
fi: Tietokannan tyypiksi pitää olla valittu MySQL

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
fi: Tietokanta on olemassa ja se sisältää LimeSurveyn taulut.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
fi: Tietokantasi on päivitetty versiosta %s versioon %s.

en: The database you specified does already exist.
fi: Määrittelemäsi tietokanta on jo olemassa.

en: The database you specified does not exist:
fi: Määrittelemääsi tietokantaa ei ole olemassa:

en: The destination file name is not the same as the source file name
fi: Kohdetiedoston nimi ei ole sama kuin lähdetiedoston nimi.

en: The email address is not valid.
fi: Sähköpostiosoite on virheellinen.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
fi: Syöttämäsi sähköpostiosoite on jo rekisteröity ja kysely on valmis.

en: The email you used is not valid. Please try again.
fi: Antamasi sähköpostiosoite on virheellinen. Ole hyvä ja yritä uudelleen.

en: The end message
fi: Loppuviesti

en: The entry was assigned the following record id:
fi: Merkinnälle annettiin seuraava tallennetunnus:

en: The existing label set has assessment values assigned.
fi: Olemassaolevassa nimilappusarjassa on arviointiarvoja nimitettynä.

en: The existing label set has different/more languages.
fi: Olemassaolevassa nimilappusarjassa on muita/lisää kieliä.

en: The file %s was deleted.
fi: Tiedosto %s poistettiin.

en: The file could not be deleted
fi: Tiedostoa ei voinut poistaa

en: The file does not exist
fi: Tiedostoa ei ole olemassa

en: The file has been successfully uploaded.
fi: Tiedosto ladattiin onnistuneesti.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
fi: Hakemisto %s ei ole eikä sitä voida luoda.

en: The following LimeSurvey updates are available:
fi: Seuraavat LimeSurvey päivitykset ovat saatavilla:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
fi: Seuraavat lisäkentät löytyivät CSV-tiedostostasi.

en: The following answers should be deleted:
fi: Seuraavat vastaukset tulisi poistaa

en: The following assessments should be deleted:
fi: Seuraavat arvioinnit tulisi poistaa:

en: The following conditions should be deleted:
fi: Seuraavat ehdot täytyy poistaa:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
fi: Seuraavat tiedostot olisi poistettu tai muokattu, mutta niitä oli jo muokattu jonkun toisen toimesta.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
fi: Päivitys lisäisi seuraavat tiedostot, mutta ne ovat jo olemassa. Tämä on epätavallista ja voi johtua aikaisemmasta päivitysyrityksestä.

en: The following groups should be deleted:
fi: Seuraavat ryhmät tulisi poistaa

en: The following old participant tables exist and may be deleted if no longer required:
fi: Seuraavat vanhat osallistujataulukot ovat olemassa ja ne voidaan poistaa, mikäli niille ei ole enää tarvetta:

en: The following old survey participants tables could be restored:
fi: Seuraavat vanhat osallistujataulukot voidaan palauttaa:

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
fi: Seuraavat vanhat osallistujataulut tulisi poistaa, koska ne eivät sisällä tallenteita tai niiden isäntäkyselyä ei enää ole:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
fi: Seuraavat vanhat vastaustaulukot ovat olemassa, ja ne voidaan poistaa, mikäli niille ei enää ole tarvetta:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
fi: Seuaavat vanhat kyselytaulukot pitäisi poistaa, koska ne eivät sisällä tietueita tai niiden yläkysely ei ole enää olemassa:

en: The following plugin will be installed. Please click "Install" to install the plugin, or "Abort" to abort. Aborting will remove the files from the file system.
fi: Seuraava lisäosa asennetaan. Paina "Asenna" asentaaksesti tai "Peruuta" peruuttaaksesi. Peruutus poistaa tiedostot tiedostojärjestelmästä.

en: The following plugin will be updated. Please click "Update" to update the plugin, or "Abort" to abort.
fi: Seuraava lisäosa päivitetään. Paina "Päivitä" päivittääksesi tai "Peruuta" peruuttaaksesi.

en: The following problems have been found:
fi: Seuraavat virheet löydettiin:

en: The following questions should be deleted:
fi: Seuraavat kysymykset tulisi poistaa

en: The following steps will be done by this update:
fi: Tämän päivityksen myötä suoritetaan seuraavat kohdat:

en: The following survey language settings should be deleted:
fi: Seuraavat kieliasetuket pitäisi poistaa:

en: The following surveys are available:
fi: Seuraavat kyselyt ovat saatavilla:

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
fi: Seuraavissa kyselyissä on virheellinen kysymysryhmien järjestys. Ole hyvä ja käy jokainen kysely läpi, tarkista ryhmien järjestys ja tallenna.

en: The following surveys have an errorneous question order. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
fi: Seuraavissa kyselyissä on virheellinen kysymysten järjestys. Käy jokainen kysymys ja kysymysryhmä läpi, tarkista järjestys ja tallenna.

en: The following surveys should be deleted:
fi: Seuraavat kyselyt pitäisi poistaa:

en: The following user group assignments should be deleted:
fi: Seuraavat käyttäjäryhmään liittämiset pitäisi poistaa:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
fi: Fonttitiedostoa %s ei löytynyt hakemistosta <limesurvey root folder>/fonts. Ole hyvä, ja katso tekstitiedosto kielellesi fonttikansiossa luodaksesi kaaviot.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
fi: Säädin näytetään keskellä liukusäädintä ellei säätimen alkuarvoa ole asetettu (tämä ei aseta alkuarvoa).

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
fi: Imap PHP-kirjastoa ei ole asennettu. Ota yhteyttä järjestelmän pääkäyttäjään

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
fi: Tuotavan ryhmätiedoston kielten pitää sisältää ainakin tämän kyselyn peruskieli.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
fi: Tuodun kysymystiedoston kielten pitää sisältää vähintään tämän kyselyn oletuskieli.

en: The last column shows the total for the row.
fi: Viimeinen sarake näyttää rivin yhteensä.

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
fi: Viimeinen rivi näyttää sarakkeen yhteensä ja viimeinen sarake näyttää rivin yhteensä.

en: The last row shows the total for the column.
fi: Viimeinen rivi näyttää sarakkeen yhteensä.

en: The latest available version is %s.
fi: Uusin saatavilla oleva versio on %s.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
fi: Logaritmin kantaluku, jos annettu, tai luonnollinen logaritmi.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
fi: Maksimimäärä tiedostoja on ladattu palvelimelle. Voit palata takaisin kyselyyn.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
fi: "aikarajoitus lähestyy varoitus' viestin teksti (oletusviesti näytetään jos tämä jätetään tyhjäksi)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
fi: Viesti, joka näytetään kun aikarajoitus on saavutettu (oletusviesti näytetään, jos tämä kenttä jätetään tyhjäksi)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
fi: Minimimäärää tiedostoja ei ole ladattu.

en: The most important question-related options are displayed here.
fi: Tärkeimmät kysymykseen liittyvät asetukset ovat täällä.

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
fi: Tärkeimmät kyselyn asetukset löytyvät sivupalkista: kyselyn asetuksen valikosta ja kyselyn rakenteen valikosta. Voit muuttaa sen kokoa, jotta voit helposti kulkea läpi mahdolliset valinnat. Jos sivupalkki on liian pieni, valinnat kutistuvat ja pikavalikko tulee näkyviin. Jos haluat toimia pikavalikossa, joko paina nuolinäppäintä tai vedä se vasemmalle.

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
fi: Nimen pitää olla yksikäsitteinen kaikissa valikoissa koko ohjelmistossa.

en: The new password can not be empty.
fi: Uusi salasana ei voi olla tyhjä.

en: The new question group/question order was successfully saved.
fi: Uusi kysymysryhmä/kysymysjärjestys tallennettiin onnistuneesti.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
fi: Osallistuja ei voi ladata tätä suurempaa tiedostoa. Palvelimen asetukset sallivat enintään %s KB tiedostot.

en: The participant table associated with this survey has been renamed to:
fi: Kyselyyn liitetty osallistujataulukko on uudelleennimetty:

en: The participant table has now been removed and access codes are no longer required to access this survey.
fi: Osallistujataulukko on poistettu, eikä pääsyavainta enää vaadita kyselyyn pääsyyn.

en: The password does not reach the minimum length of %s characters
fi: Liian lyhyt salasana, pitää olla ainakin %s merkkiä

en: The password does require at least one digit
fi: Salasanassa pitää olla ainakin yksi numero

en: The password does require at least one special character
fi: Salasanassa pitää olla ainakin yksi erikoismerkki

en: The password does require at least one uppercase character
fi: Salasanassa täytyy olla ainakin yksi suuraakkonen.

en: The password will be generated and sent by email.
fi: Salasana luodaan ja lähetetään sähköpostilla.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
fi: Salasana, jonka valitsit valinnaiset asetukset -vaiheessa.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
fi: Tämän superylläpitäjän oikeuksia ei voi päivittää!

en: The plugin could not be installed or updated:
fi: Lisäosaa ei saatu asennettua tai päivitettyä:

en: The plugin is not compatible with your version of LimeSurvey.
fi: Lisäosa ei ole yhteensopiva käyttämäsi LimeSurveyn version kanssa.

en: The plugin settings were saved.
fi: Liitännäisen asetukset tallennettiin.

en: The plugin was not found.
fi: Liitännäistä ei löytynyt.

en: The plugin was successfully installed. You need to activate it before you can use it.
fi: Lisäosan asennus onnistui. Sinun pitää aktivoida se ennenkuin sitä voi käyttää.

en: The plugin was successfully updated. You might need to deactivate it and activate it again to apply changes.
fi: Lisäosan päivitys onnistua. Mahdollisesti se pitää poistaa käytöstä ja ottaa uudelleen käyttöön jotta muutokset tulevat voimaan.

en: The question bar
fi: Kysymyspalkki

en: The question code is mandatory.
fi: Kysymyskoodi on pakollinen.

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
fi: Kysymystä ei voitu lisätä. Sinun täytyy syöttää vähintään kysymyskoodi.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
fi: Kysymystä ei voitu lisätä. Sinun täytyy syöttää vähintään yksi kysymyskoodi.

en: The question could not be imported for the following reasons:
fi: Tätä kysymystä ei voitu tuoda seuraviista syistä johtuen:

en: The question group was deleted.
fi: Kysymysryhmä poistettiin.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
fi: Tallenne antamistasi kyselyn vastauksista ei sisällä mitään sinua identifioivaa  informaatiota, ellei tietty kyselyn kysymys yksiselitteisesti sellaista kysy.

en: The records have been saved successfully!
fi: Tiedot on onnistuneesti tallennettu!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
fi: Ylimäärä- ja päällekkäisyyshaussa voit hakea taulukoita, jotka ovat jääneet kyselyn deaktivoinnin jäljiltä. Voit poistaa ne, mikäli sinulla ei ole niille enää tarvetta.

en: The related survey is missing.
fi: Liittyvä kyselylomake puuttuu.

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
fi: Sivupyyntö oli virheellinen eikä palvelin ymmärtänyt sitä.

en: The requested URL was not found on this server.
fi: Haettua osoitetta ei löydy palvelimelta.

en: The requested files do not exist on the server.
fi: Pyydettyä tiedostoa ei ole palvelimella.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
fi: Vaadittua kansiota ladattujen tiedostojen tallentamiseen ei voitu luoda. Ole hyvä ja tarkista tiedostojen käyttöoikeudet /upload/surveys -kansiolle.

en: The response record %s was updated.
fi: Vastaustietue %s päivitettiin.

en: The response timings table has been renamed to:
fi: Vastausten ajoitustaulukko on saanut uudeksi nimeksi:

en: The responses table has been renamed to:
fi: Vastaustaulukko on uudelleennimetty:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
fi: Tämän kyselyn vastaukset eivät ole enää saatavilla käyttäen LimeSurvey:tä.

en: The selected attribute was invalid.
fi: Valittu määrite oli virheellinen.

en: The server tried to call an unknown view!
fi: Palvelin yritti kutsua tuntematonta näkymää!

en: The settings tab with the survey menu
fi: Asetukset-välilehti kyseyln valikossa

en: The sidebar
fi: Sivupalkki

en: The size of the randomly generated password (min. 8)
fi: Satunnaisesti luodun salasanan pituus (min. 8)

en: The sum must be at least %s
fi: Summan täytyy olla vähintään %s

en: The sum must be at most %s
fi: Summa voi olla enimmillään %s

en: The sum must be between %s and %s
fi: Summan täytyy olla väliltä %s - %s

en: The sum must equal %s
fi: Summan täytyy olla %s

en: The sum must equal %s.
fi: Summan täytyy olla %s.

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
fi: Usean numeerisen syötteen summan täytyy olla suurempi kuin tämä

en: The superadmin role cannot be changed.
fi: Superylläpitäjän roolia ei voi muokata.

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
fi: Kyselyä ei voi aktivoida kunnes nämä ongelmat ratkaistaan.

en: The survey description
fi: Kyselyn kuvaus

en: The survey group '%s' was deleted.
fi: Kyselyryhmä '%s' poistettiin.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
fi: Kysely ei enää ole aktiivinen.

en: The survey participant was successfully updated.
fi: Kyselyn osallistuja päivitettiin onnistuneesti.

en: The survey response table could not be created.
fi: Kyselyn vastaustaulukkoa ei voitu luoda.

en: The survey structure
fi: Kyselyn rakenne

en: The survey title
fi: Kyselyn otsikko

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
fi: Kysely vanheni onnistuneesti asettamalla vanhentumispäivä kyselyn asetuksissa.

en: The survey you selected does not exist
fi: Valittua kyselyä ei ole olemassa

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
fi: Mallien latauskansiota ei ole olemassa tai se on kirjoitussuojattu.

en: The text inserted here will be displayed on the welcome screen, which is the first thing that your respondents will see when they access your survey..
fi: Tähän lisätty teksti näytetään tervetuloa-sivulla, joka on ensimmäinen vastaajiesi näkemä asia kyselyssä.

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
fi: Tekstiviesti, joka näyttää laskurin laskennan aikana

en: The theme '%s' has been reset.
fi: Teema '%s' on palautettu oletusasetuksiin.

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
fi: Kansiota johon teemat pitäisi ladata ei ole, tai siihen ei voi kirjoittaa.

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
fi: Kolme ylintä laatikkoa ovat LimeSurveyn perustoiminnot.

en: The title of the question group is visible to your survey participants (this setting can be changed later and it cannot be empty). Question groups are important because they allow the survey administrators to logically group the questions. By default, each question group (including its questions) is shown on its own page (this setting can be changed later).
fi: Kysymysryhmän otsikko näytetään kyselyn vastaajille (tätä asetusta voi myöhemmin muuttaa) eikä se voi olla tyjä. Ryhmät ovat tärkeitä koska niillä kyselyn ylläpitäjä voi järjestää kysymykset loogisiin osiin. Oletuksena jokainen kysymysryhmä näytetään omalla sivullaan (tätäkin voi muuttaa myöhemmin).

en: The title of your question
fi: Kysymyksesi otsikko

en: The top bar
fi: Yläpalkki

en: The type of your database management system
fi: Tietokannan allintajärjestelmän tyyppi

en: The update is now complete!
fi: Päivitys on valmis!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
fi: Päivityspalvelin on tällä hetkellä ruuhkainen. Tämä johtuu yleensä uuden päivyksen valmistelusta palvelimelle.

en: The user name cannot be changed.
fi: Käyttäjänimeä ei voi vaihtaa.

en: The username already exists.
fi: Käyttäjätunnu on jo olemassa.

en: The value of this variable can not be changed
fi: Tämän muuttujan arvoa ei voi muuttaa

en: The welcome message
fi: Tervetuloa-viesti

en: Theme
fi: Teema

en: Theme %s does not exist.
fi: Teemaa %s ei ole olemassa.

en: Theme '%s' does not exist.
fi: Teemaa '%s' ei ole olemassa.

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
fi: Teema "%s" on poistettu, koska se ei ole yhteensopiva tämän LimeSurveyn version kanssa.

en: Theme '%s' was successfully deleted.
fi: Teema "%s" poistettiin.

en: Theme editor
fi: Teemaeditori

en: Theme editor:
fi: Teeman muokkain:

en: Theme name
fi: Teeman nimi

en: Theme options
fi: Teeman asetukset

en: Theme options differences
fi: Erot teeman valinnoissa

en: Theme options saved.
fi: Teeman valinnat tallennettu.

en: Theme:
fi: Teema:

en: Themes
fi: Teemat

en: Themes options for this survey group
fi: Teeman valinnat tälle kyselyryhmälle

en: Themes storage
fi: Teemojen levytila

en: Themes:
fi: Teemat:

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
fi: On olemassa %s orpoa vakioarvoriviä, jotka voidaan poistaa.

en: There are %s orphaned question attributes.
fi: On olemassa %s orpoa kysymysattribuuttia.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
fi: On olemassa %s orpoa kiintiöriviä, jotka voidaan poistaa.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
fi: On olemassa %s orpoa kiintiökieliasetusta, jotka voidaan poistaa.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
fi: On olemassa %s orpoa kiintiöjäsentä, jotka voidaan poistaa.

en: There are %s questions in this survey.
fi: Kyselyssä on %s kysymystä.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
fi: Tässä kyselyssä on tyhjiä kysymysryhmiä - ole hyvä ja luo ainakin yksi kysymys jokaiseen ryhmään.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s seconds.
fi: Enemmän sähköposteja odottaa lähetystä kuin yhdessä erässä voidaan lähettää. Jatka lähettämistä painamalla alta, tai odota %s sekuntia.

en: There are no existing conditions in this survey.
fi: Kyselyssä ei ole aikaisempia ehtoja

en: There are no groups available.
fi: Ryhmiä ei ole enää saatavilla.

en: There are no label sets which match the survey default language
fi: Ei löytynyt yhtään nimilappusarjaa, joka vastaa kyselyn oletuskieltä.

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
fi: Kyselyssä ei ole enempää kysymyksiä. Paina <Lähetä>-nappia viedäksesi kyselyn loppuun.

en: There are no participants to be exported.
fi: Ei ole vietäviä osallistujia.

en: There are no questions in this group.
fi: Tässä kysymysryhmässä ei ole kysymyksiä.

en: There are no questions in this survey
fi: Kyselyssä ei ole kysymyksiä.

en: There are no questions in this survey.
fi: Tässä kyselyssä ei ole kysymyksiä.

en: There are no simple options in this survey theme.
fi: Tässä teemassa ei ole perusasetuksia.

en: There are no unmapped attributes
fi: Ei ole taulukoimattomia attribuutteja

en: There are security updates available for %s (type: %s).
fi: Tietoturvapäivityksiä on saatavilla osaa %s varten (tyyppi: %s).

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
fi: On kaksi tapaa lopettaa kysely. Lue tarkkaan molemmista vaihtoehdoista alla ja valitse sopiva.

en: There are updates available for %s (type: %s).
fi: Päivityksiä on saatavilla osaa %s varten (tyyppi: %s).

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
fi: {EMAILCOUNT} sähköpostia on vielä lähettämättä.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
fi: Kyselyssä on {NUMBEROFQUESTIONS} kysymystä.

en: There has to be at least one language.
fi: Ainakin yksi kieli pitää olla.

en: There is 1 question in this survey
fi: Kyselyssä on yksi kysymys.

en: There is 1 question in this survey.
fi: Tässä kyselyssä on 1 kysymys.

en: There is already a recorded answer for this access code
fi: Tällä pääsyavaimella on jo tallennettu vastaus

en: There is already an entry with that exact access code in the table.
                         The same access code cannot be used in multiple entries.
fi: Täysin sama pääsyavain on jo taulukossa
    Samaa pääsyavainta ei voi käyttää useampaan kertaan.

en: There is already an entry with that exact access code in the table. The same access code cannot be used in multiple entries.
fi: Vastauksissa on sama pääsyavain. Samaa pääsyavainta ei voi käyttää useassa kohdassa.

en: There is no matching saved survey.
fi: Pyyntöön täsmäävää tallennettua kyselyä ei löydy.

en: There is no matching survey.
fi: Vastaavaa kyselyä ei ole.

en: There is no matching user %s in group %s.
fi: Käyttäjää %s ei löydy ryhmästä %s.

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
fi: Kyselyn osallistujataulukossa on {n} käyttäjämäärekekenttä.|Kyselyn osallistujataulukossa on {n} käyttäjämäärekenttää.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
fi: Mallia '%s' ei voitu poistaa. Tarkista

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
fi: Päivitystiedoston lataamisessa oli ongelmia. Kokeile käynnistää uudelleen päivitysprosessi.

en: There was a problem updating the user permissions.
fi: Käyttöoikeuksien päivittämisessä oli ongelma.

en: There was an error using the Google API.
fi: Google APIn käytössä virhe.

en: There was an error when saving your personal settings.
fi: Omia asetuksiasi tallennettaessa tapahtui virhe.

en: There were errors when trying to populate the database:
fi: Tapahtui virheitä tietojen kirjoituksessa tietokantaan

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
fi: Ei löytynyt yhtään lähetettävää viestiä. Yksikään ei vastannut vaatimuksia:

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
fi: Nämä tiedostot varmuuskopioidaan jonka jälkeen päivitys korvaa ne.

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
fi: Näitä asetuksia ei voi muuttaa kun kysely on käytössä.

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
fi: Ne ovat helppo tapa päästä takaisin mihin tahansa aiempaan asetukseen, ja antavat yleisnäkymän siitä missä olet.

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
fi: Ne todettiin kaksoiskappaleiksi käyttäen etunimen, sukunimen ja sähköpostin yhdistelmää

en: They were found to be duplicate using the participant id field
fi: Ne todettiin kaksoiskappaleiksi käyttäen osallistujan id-kenttää

en: Third choice
fi: Kolmas vaihtoehto

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
fi: ZIP-tiedostosta puuttuvat tarvittavat tiedostot. Tuonti epäonnistui.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
fi: ZIP-tiedostossa ei ole kelpoja mallitiedostoja. Tuonti epäonnistui.

en: This action need confirmation.
fi: Tämä toiminta tarvitsee vahvistuksen.

en: This action need to be confirmed.
fi: Tämä toiminto pitää varmentaa.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
fi: Tämä paketti sisältää kyselyn PDF-muodossa, queXML-muodossa ja queXF sovitus XML-tiedoston jota voidaan käyttää queXF:n http://quexf.sourceforge.net/ kanssa tulkitsemaan skannattuja kyselylomakkeita.

en: This attribute is automatically mapped
fi: Tämä attribuutti on automaattisesti taulukoitu

en: This bar will change as you move through the functionalities. The current bar corresponds to the "overview" tab. It contains the most important LimeSurvey functionalities such as preview and activate survey.
fi: Tämä palkki muuttuu kun liikut toiminnosta toiseen. Nykyinen palkki vastaa "yleisnäkymä"-välilehteä. Se sisältää LimeSurveyn tärkeimmät toiminnut kuten kyselyn esikatselun ja aktivoinnin.

en: This code is already used - duplicate codes are not allowed.
fi: Koodi on jo käytössä - samaa koodia ei voi käyttää kahdesti.

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
fi: Tämä koodi on myös muuttujan nimi SPSS- ja Excel-vienneissä.

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
fi: Koodia ei yleensä näytetä vastaajille, mutta silti sen on pakko olla ainutkertainen kyselyssä.

en: This description is also visible to your participants.
fi: Tämä kuvaus näkyy myös osallistujille.

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
fi: Tätä sähköpostiosoitetta ei voida käyttää, koska se jättäytyi pois kyselystä.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
fi: Tämä sähköpostiosoite on jo rekisteröity, mutta sähköpostiosoite palautui.

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
fi: Tämä vienti on tarkoitettu aktiivisen kyselyn täydelliseen varmistukseen arkistointia varten.

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
fi: Tämä vie kyselyn kaikki ryhmät, kysymykset, vastausvaihtoehdot ja ehdot .lss-tiedostoksi (joka on pohjimmiltaan XML-tiedosto). Tätä tiedostoa voi käyttää 'tuo kysely'-ominaisuudessa kun luo uutta kyselyä.

en: This expression uses a possibly invalid comparison. Are you sure you didn't mean to do a numerical comparison? See manual for more information.
fi: Lausekkeessa on mahdollisesti epäkelpo vertailut. Oletko varma että et tarkoittanut numeerista vertailua? Katso ohjeesta lisätietoja.

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
fi: Tämä ominaisuus on suunniteltu tekemään Excelin käyttö kyselyiden muokkaamiseen helpoksi.

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
fi: Tämä ominaisuus on käytettävissä vain MySQL-tietokannoilla. Tietokantasi tyyppi on %s.

en: This field is encrypted and can only be searched by exact match. Please enter the exact value you are looking for.
fi: Kenttä on salattu, joten siihen voi tehdä hakuja vain täydellisellä osumalla. Anna tarkka arvo, jota etsit.

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
fi: Tiedosto ei ole tuettua kuvatyyppiä - lähetä vain JPG-, PNG-, GIF- tai SVG-kuvia.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
fi: ZIP-tiedosto ei ole oikeaa tiedostomuotoa. Tuonti epäonnistui.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
fi: Tämä tiedosto ei ole toimiva ZIP-tiedostoarkisto. Tuonti epäonnistui.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
fi: Tätä tiedostotyyppiä ei voi lähettää

en: This filename is not allowed to be uploaded.
fi: Tiedostonimi ei ole kelvollinen siirrettäväksi.

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
fi: Tätä funktiota ei voi suorittaa demotilassa.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
fi: Tämä ryhmä ei sisällä kysymyksiä. Sinun täytyy lisätä kysymyksiä tähän ryhmään ennen kuin voit esikatsella sitä

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
fi: Tämä ryhmäkuvaus on melko sisällötön, mutta varsin tärkeä.

en: This group does not contain any question(s).
fi: Ryhmä ei sisällä kysymyksiä.

en: This group has an error
fi: Tässä ryhmässä on virhe

en: This group is empty
fi: Tämä ryhmä on tyhjä

en: This group is unanswered
fi: Tämä ryhmä on vastaamatta

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
fi: Tämä ryhmä, itsenäisenä, ei sisällä syntaksivirheitä.

en: This invitation has already been used.
fi: Tämä kutsu on jo käytetty.

en: This invitation has no uses left.
fi: Tällä kutsulla ei ole käyttökertoja jäljellä.

en: This invitation is not valid anymore.
fi: Tämä kutsu ei ole enää voimassa.

en: This invitation is not valid yet.
fi: Tämä kutsu ei ole vielä voimassa.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a access code.  Please contact the administrator for assistance.
fi: Tämä ei ole julkinen kysely, sinun tulee antaa voimassa oleva pääsyavain. Ota tarvittaessa yhteys hallinnoijaan.

en: This is a controlled survey. You need a valid access code to participate.
fi: Kysely on kohdennettu tietylle vastaajaryhmälle. Tarvitset pääsyavaimen osallistuaksesi.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
fi: Tämä vihjeteksti kuvaa kysymyksen vahvistusyhtälöä ja se näytetään osallistujalle.

en: This is a question help text.
fi: Tämä on kysymykset aputeksti.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
fi: Tämä on mallikysymysteksti. Käyttäjää pyydetään antamaan päivämäärä.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
fi: Tämä on kysymyksen malliteksti. Käyttäjää pyydetään valitsemaan vastaus.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
fi: Tämä on kyselykuvauksen malli. Kuvaus voi olla pitkäkin.

en: This is a tip shown to the participant describing the subquestion validation equation.
fi: Tämä vinkki näytetään osallistujalle kuvaamaan alikysymyksen validointiyhtälöä.

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
fi: Tämä on anonyymi kysely. Osallistujien määreitä voi käyttää vain ei-anonyymissä kyselyssä.

en: This is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
fi: Tämä on automaattinen sähköposti-ilmoitus käyttäjätunnuksen lisäämisestä sinulle sivulta '%s'.

en: This is an automated email to notify you that your login credentials for '%s' have been reset.
fi: Tämä on automaattinen viesti siitä, että kirjautumistietosi tunnukselle '%s' on palautettu alkuarvoihinsa.

en: This is an error message example
fi: Tämä on esimerkki virheilmoituksesta

en: This is an update to an unstable version
fi: Tämä on päivitys epävakaaseen versioon

en: This is another sample question text - asking for number.
fi: Tämä on toinen mallikysymysteksti - pyytää numeroa.

en: This is not a .csv file.
fi: Tämä ei ole .csv-tiedosto.

en: This is not a .xml file.
fi: Tämä ei ole .xml-tiedosto.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
fi: Tämä ei ole hyväksyttävä LimeSurvey kyselyrakenteen XML-tiedosto.

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
fi: Tämä ei ole validi sähköpostiosoite. Ole hyvä ja anna validi sähköpostiosoite tai jätä se tyhjäksi.

en: This is not a valid participant data XML file.
fi: Tämä ei ole kelvollinen XML-tiedosto osallistujista.

en: This is not a valid response data XML file.
fi: Tämä ei ole hyväksyttävä vastausdatan XML-tiedosto.

en: This is not a valid timings data XML file.
fi: Tämä ei ole hyväksyttävä ajoitusdatan XML.tiedosto.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
fi: Tämä on viimeinen mallikysymysteksti - pyytää jotain vapaatekstiä.

en: This is some help text for this question.
fi: Tämä on ohjeteksti kysymykselle.

en: This is some helpful text.
fi: Tämä on aputeksti.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
fi: Tämä on LimeSurveyn hallintapaneeli. Aloita kyselyiden luominen täältä.

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
fi: Tämä on valikon linkin sisältö - jätä tyhjäksi jos haluat käyttää otsikkoa.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
fi: Tämä on oletussähköpostiosoite järjestelmän pääkäyttäjälle. Sitä käytetään järjestelmäviesteihin, yhteydenottoihin sekä oletusvastausosoitteena.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
fi: Tämä on oletusnimi pääkäyttäjälle ja sitä käytetään järjestelmäviesteissä ja yhteystiedoissa.

en: This is the question bar.
fi: Tämä on kysymyspalkki.

en: This is the sidebar.
fi: Tämä on sivupalkki.

en: This is the structure view of your survey. Here you can see all your groups and questions.
fi: Tämä on kyselysi rakennenäkymä. Näet tästä kaikki kysymysryhmät ja kysymykset.

en: This is the survey end message.
fi: Tämä on kyselyn loppuviesti.

en: This is the title of your survey.
fi: Tämä on kyselysi otsikko.

en: This is the top bar.
fi: Tämä on yläpalkki.

en: This list cannot accept survey participant attributes.
fi: Tähän listaan ei voi hyväksyä kyselyn osallistujan määreitä.

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
fi: Tämä viesti näytetään kyselyn lopussa kaikille osallistujille. Se on hieno tapa kertoa kiitokset tai antaa linkkejä tai vihjeitä minne jatkaa seuraavaksi.

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
fi: Tämä viesti näytetään tervetuloa-sivulla heti kyselyn kuvauksen jälkeen. Sen voi jättää nyt tyhjäksi, mutta on yleensä hyvä esitellä kyselysi osallistujille.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
fi: Nimi on jo käytössä tässä kyselyssä. Valitse toinen ja tallenna nimi.

en: This name is reserved for standard template.
fi: Nimi on varattu vakiomallille.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
fi: Tämä nimi ilmestyy kyselylistan yleisnäkymässä ja ylläpidon ylätunnisteessa.

en: This participant is not active in any survey
fi: Tämä osallistuja ei ole aktiivinen missään kyselyssä

en: This plugin has no settings.
fi: Tällä liitännäisellä ei ole asetuksia.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
fi: Tämä toiminto poistaa kyselyn sekä kaikki siihen liittyvät ryhmät, vastaukset ja ehdot.

en: This question does not have a question 'type' set.
fi: Tälle kysymykselle ei ole asetettu tyyppiä.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
fi: Tälle kysymykselle on ehto, mutta kysymys, johon ehto perustuu, tulee tämän kysymyksen jälkeen.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
fi: Tässä kysymyksessä on ainakin {n} virhe.|Tässä kysymyksessä on ainakin {n} virhettä.

en: This question has at least {n} warning.|This question has at least {n} warnings.
fi: Tässä kysymyksessä on ainakin {n} varoitus.|Tässä kysymyksessä on ainakin {n} varoitusta.

en: This question has missing answer options.
fi: Tästä kysymyksestä puuttuu vastausvaihtoehtoja.

en: This question has missing subquestions.
fi: Tällä kysymyksellä on puuttuvia alikysymyksiä.

en: This question is always shown.
fi: Tämä kysymys näytetään aina.

en: This question is mandatory
fi: Kysymys on pakollinen

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
fi: Tämä kysymys hyväksyy vain 30 numeroa ml. 10 desimaalia.

en: This question requires a second answer set but none is set.
fi: Kysymys vaatii toisen vastauksen, mutta sitä ei ole annettu.

en: This question requires answers, but none are set.
fi: Kysymys vaatii vastuksia, mutta yhtään ei ole asetettu.

en: This question type can't be selected.
fi: Tätä kysymystyyppiä ei voi valita

en: This question's SGQA code
fi: Tämä kysymys on SGQA-koodia

en: This question's group ID number
fi: Tämän kysymyksen ryhmän ID-numero

en: This question's question ID number
fi: Tämän kysymyksen kysymys Id-numero

en: This question's survey ID number
fi: Tämän kysymyksen kyselytunniste

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
fi: Tämä kysymys, itsenäisenä, ei sisällä syntaksivirheitä.

en: This response ID is invalid.
fi: Tämä vastaus ID on virheellinen.

en: This response was already submitted.
fi: Tämä vastaus on jo jätetty.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
fi: Tätä asetusta ei voida muuttaa, koska demotila on aktiivinen.

en: This superadmin cannot be deleted.
fi: Tätä superylläpitäjää ei voi poistaa.

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
fi: Tähän kyselyyn rekisteröityminen on avointa. Osallistujataulukko on pakko luoda.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
fi: Tätä kyselyä ei voi testata tai saada valmiiksi seuraavista syistä:

en: This survey does not contain any question groups.
fi: Tässä kyselyssä ei ole yhtäkään kysymysryhmää.

en: This survey has an associated participant table. If you delete this survey this participant table will be deleted. We recommend that you export or backup these participants before deleting this survey.
fi: Tähän kyselyyn liittyy osallistujataulukko. Jos poistat kyselyn, tämä osallistujataulukkokin poistuu. Suosittelemme että viet tai varmuuskopioit osallistujat ennen kyselyn poistoa.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
fi: Tätä kyselyä ei ole aktivoitu. Selattavia tuloksia ei ole.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
fi: Tämä kysely on aktiivinen ja vastaustaulukko on olemassa. Jos poistat tämän kyselyn, nämä vastaukset (ja tiedostot) poistetaan. Suosittelemme että viet vastaukset talteen ennen kyselyn poistamista.

en: This survey is active but expired.
fi: Tämä kysely on toiminnassa, mutta erääntynyt.

en: This survey is active but has a start date.
fi: Tämä kysely on toiminnassa, mutta sille on asetettu aloituspäivämäärä.

en: This survey is already active.
fi: Tämä kysely on jo aktiivinen.

en: This survey is anonymous.
fi: Tämä kysely on anonyymi.

en: This survey is currently active.
fi: Tämä kysely on toiminnassa

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
fi: Kysely ei ole toistaiseksi aktivoitu. Vastauksiasi ei voida tallentaa.

en: This survey is not active - no responses are available.
fi: Tämä kysely ei ole aktiivinen - vastauksia ei ole saatavilla.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
fi: Kysely ei ole aktivoitu. Sinun on aktivoitava se ennen kuin yrität tuoda VVexport-tiedostoa.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
fi: Kysely ei ole vielä aktiivinen, eikä osallistujien vastauksia siis tallenneta.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
fi: Tämä kysely ei ole vielä toiminnassa. Vastaustasi ei voida tallentaa

en: This survey is not yet started.
fi: Tämä kysely ei ole vielä toiminnassa.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
fi: Kysely on nyt toiminnassa ja vastaukset voidaan tallentaa.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
fi: Tämän kyselyn asetuksia ei ole tuotu: %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
fi: Tämä kysely käyttää anonyymejä vastauksia, joten et voi päivittää vastauksiasi.

en: This theme is out of date.
fi: Tämä teema ei ole ajan tasalla.

en: This theme type (%s) is not allowed.
fi: Tämä teematyyppi (%s) ei ole sallittu.

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
fi: Tämä kierros kertoo sinulle LimeSurveyn perusteet.

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
fi: Tähän kysymystyyppiin voi lisätä useita alikysymyksiä ja vastausvaihtoehtoja.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
fi: Tämä päivitys ei tee muutoksia tietokantaan. Tietokannan varmuuskopiointi ei ole tarpeellista.

en: This variable name has already been used.
fi: Tämä muuttujan nimi on jo käytössä.

en: This will be shown when hovering over the menu.
fi: Tämä näytetään kun hiiren osoitin on valikon päällä.

en: This will be the password of admin user.
fi: Tämä tulee olemaan pääkäyttäjän salasana.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
fi: Tämä tulee olemaan pääkäyttäjän käyttäjätunnus.

en: This will be your default language.
fi: Tämä on oletuskielesi.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
fi: Tämä palauttaa oletuslaatikot ja poistaa kaikki nykyiset. Haluatko varmasti jatkaa?

en: This will directly add a question to the current question group.
fi: Tämä lisää suoraan kysymyksen nykyiseen kysymysryhmään.

en: This will download a .zip file containing the survey in all languages.
fi: Tämä lataa zip-tiedoston, joka sisältää kyselyn kaikilla kielillä.

en: This will export a printable version of your survey.
fi: Tämä vie tulostettavan version kyselystäsi.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
fi: Tämä vie kyselyarkiston (.lsa) kaikille valituille aktiivisille kyselyille. Ne toimitetaan yhdessä ZIP-arkistossa.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
fi: Tämä vie kyselyrakenteen (.lss) kaikille valituille aktiivisille kyselyille. Ne toimitetaan yhdessä ZIP-arkistossa.

en: This will open the survey as a printable page in new window.
fi: Tämä avaa kyselyn tulostettavana sivuna uudessa selainikkunassa.

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
fi: Tämä avaa kyselyn kielellä %s tulostettavana sivuna uudessa ikkunassa.

en: This will reload the configuration file of this theme.
fi: Tämä lataa teeman asetustiedoston uudelleen.

en: This will replace the existing text. Continue?
fi: Tämä korvaa olemassaolevan tekstin. Jatketaanko?

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
fi: Tämä palauttaa kaikki teeman erityiset asetukset alkuarvoihin.

en: This will update the survey group for all selected surveys.
fi: Tämä päivittää kyselyryhmän kaikille valituille kyselyille.

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
fi: Tämä päivittää kyselyteeman kaikille valituille aktiivisille kyselyille.

en: Those files/directories are not writable:
fi: Nämä tiedostot/hakemistot ovat kirjoitussuojattuja:

en: Three
fi: Kolme

en: Tigrinya
fi: tigrinja

en: Time difference (in hours):
fi: Aikaero (tunneissa):

en: Time limit
fi: Aikaraja

en: Time limit action
fi: Aikarajan tapahtuma

en: Time limit countdown message
fi: Varoitusviesti aikarajan lähestymisestä

en: Time limit disable next
fi: Aikarajoitus disabloi seuraava

en: Time limit disable prev
fi: Aikarajoitus disabloi edellinen

en: Time limit expiry message
fi: Viesti aikarajan loppumisesta

en: Time limit expiry message display time
fi: Aikarajan päättymisviestin näyttöaika

en: Time limit message CSS style
fi: Aikarajaviestin CSS-tyyli

en: Time limit timer CSS style
fi: Aikarajoitus ajastimen CSS-tyyli

en: Time remaining
fi: Aikaa jäljellä

en: Time statistics
fi: Aikatilastot

en: Timer
fi: Ajastin

en: Timing statistics
fi: Ajanottotilastot

en: Timings (if activated)
fi: Ajatukset (jos käytössä)

en: Timings table could not be created.
fi: Ajastustaulua ei voitu luoda

en: Timings will be saved.
fi: Ajankäyttö tallennetaan.

en: Timings will not be saved.
fi: Ajoitukset ei tallenneta.

en: Tip:
fi: Vihje:

en: Tip: How to display a picture in your theme?
fi: Vinkki: Miten näyttää kuva teemassasi?

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
fi: Vinkki: Miten sisällytät kuvan teemaasi?

en: Title
fi: Otsikko

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
fi: Alikysymyksen otsikko %s päivitettiin muotoon %s.

en: Title:
fi: Otsikko:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
fi: Jotta voit ladata kuvia tai muuta sisältöä, täytyy kysely tallentaa.

en: To continue please first accept our survey data policy.
fi: Jatkaaksesi hyväksy tietosuojaehdot.

en: To find out more about queXML check out this page:
fi: Lisätietoja queXML:stä seuraavalta sivulta:

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
fi: Käyttääksesi sitä täytyy lisätä alikysymyksiä ja vastausvaihtoehtoja.

en: To get to know more about queXML check this page:
fi: Lisätietoja queXML:stä saat tältä sivulta:

en: To participate in this restricted survey, you need a valid access code.
fi: Osallistuaksesi tähän rajoitetun pääsyn kyselyyn, tarvitset voimassaolevan pääsyavaimen.

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
fi: Saadaksesi uuden salasanan sähköpostilla sinun täytyy antaa käyttäjätunnuksesi ja alkuperäinen sähköpostiosoitteesi.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
fi: Pysyäksesi anonyyminä käytä nimimerkkiä käyttäjänimenä. Myöskään sähköpostiosoite ei ole vaadittu tieto.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
fi: Järjestelläksesi kysymyksiä/kysymysryhmiä vedä kysymys/ryhmä hiirellä haluttuun paikkaan.

en: To use a picture in a .twig file:
fi: Käyttääksesi kuvaa .twig-tiedostossa:

en: Toggle advanced options
fi: Muokkaa edistyneitä asetuksia

en: Too low
fi: Liian alhainen

en: Too many labels, can't generate chart
fi: Liian useita nimikkeitä, ei voida luoda kaaviota

en: Tools
fi: Työkalut

en: Top
fi: Päällä

en: Top 2, Middle, Bottom 2
fi: Ylempi 2, Keski, Alempi 2

en: Top bar
fi: Yläpalkki

en: Total
fi: Kokonaismäärä

en: Total Errors
fi: Virheet yhteensä

en: Total Imported files
fi: Tiedostoja tuotu yhteensä:

en: Total attributes in the central table
fi: Määreitä yhteensä keskitetyssä taulukossa

en: Total errors
fi: Virheitä yhteensä

en: Total imported files
fi: Tuotuja tiedostoja yhteensä

en: Total invitations sent
fi: Kutsuja lähetetty yhteensä

en: Total number of files
fi: Tiedostojen kokonaismäärä

en: Total numbers of sent reminders
fi: Lähetettyjä muistutuksia yhteensä

en: Total opted out
fi: Yhteensä jättäytynyt

en: Total participants in central table
fi: Osallistujia yhteensä keskitetyssä taulukossa

en: Total records
fi: Tallenteita yhteensä

en: Total records in survey
fi: Vastauksia kyselyssä yhteensä

en: Total records in survey:
fi: Tallenteita kyselyssä yhteensä:

en: Total responses
fi: Vastausten kokonaismäärä

en: Total screened out
fi: Poissuljetaan yhteensä

en: Total size of files
fi: Tiedostojen koko yhteensä

en: Total storage
fi: Levytila yhteensä

en: Total surveys completed
fi: Valmiita kyselyjä yhteensä

en: Total time
fi: Kokonaisaika

en: Total with no unique access code
fi: Yhteensä ilman ainutkertaista pääsyavainta

en: Total with no unique participant access code
fi: Yhteensä ilman ainutkertaista osallistujan pääsyavainta

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Transfer the surveys of this user to:
fi: Siirrä käyttäjän kyselyt käyttäjälle:

en: Translate survey
fi: Käännä kysely

en: Translate to
fi: Käännä kieleen

en: Triangle
fi: Kolmio

en: Tried to pop value off of empty stack
fi: Yritettiin saada arvo tyhjästä pinosta

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: Try again! Connection with database failed.
fi: Yritä uudelleen! Yhteys tietokantaan epäonnistui.

en: Try again! Creation of database failed.
fi: Yritä uudelleen! Tietokannan luonti epäonnistui.

en: Try to import even if question codes don't match
fi: Yritä tuoda vaikka kysymyskoodit eivät täsmää

en: Try to submit again
fi: Yritä uudelleen

en: Try with a bigger access code length.
fi: Yritä isommalla pääsyavaimen pituudella.

en: Turkish
fi: turkki

en: Tutorial Entry Id
fi: Esittelykierroksen ID

en: Tutorial entries
fi: Esittelykierrokset

en: Tutorials
fi: Opastus

en: Tweet it
fi: Tweettaa

en: Two
fi: Kaksi

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
fi: Kirjoita 'nimi', jolla tallensit kyselyn sekä salasana.

en: Type in the new name to extend %s
fi: Kirjoita uusi nimi laajentaaksesi mallia %s

en: Type:
fi: Tyyppi

en: UJIS for Windows Japanese
fi: UJIS Windows Japaninkielelle

en: URL Description:
fi: URL-osoitteen kuvaus:

en: URL description (%s)
fi: URL kuvaus (%s)

en: URL description (link text)
fi: URL-osoitteen kuvaus (linkin teksti)

en: URL description:
fi: URL-osoitteen kuvaus:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
fi: URL osallistujalle tulla mukaan (opt-in) tähän kyselyyn

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
fi: URL vastaajalle jättäytyä pois (opt-out) tästä kyselystä

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
fi: URL pitää asettaa, jos URL:n automaattinen lataus on laitettu päälle!

en: URL of the survey
fi: Kyselyn URL-osoite

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Un-quotes a quoted string
fi: Poista lainausmerkit lainausmerkein merkitystä merkkijonosta

en: Unable to backup your database for unknown reason.
fi: Tietokantasi varmuuskopiointi ei onnistunut tuntemattomasta syystä.

en: Unable to create directory `%s`.
fi: Hakemistoa  `%s` ei voi luoda

en: Unable to create survey participants table
fi: Osallistujataulukon luonti epäonnistui

en: Unable to delete answer %s, code %s
fi: Vastausta %s (koodi %s) ei voitu poistaa

en: Unable to delete assessment %s
fi: Arviointia %s ei voi poistaa

en: Unable to delete condition %s
fi: Ehdon %s poisto ei onnistu

en: Unable to delete label set %s.
fi: Nimilappusarjan %s poisto epäonnistui.

en: Unable to delete question %s
fi: Ei voi poistaa kysymystä %s

en: Unable to delete question attributes for question %s
fi: Kysymyksen %s määreiden poistaminen epäonnistui

en: Unable to delete question group %s
fi: Kysymysryhmää %s ei voi poistaa

en: Unable to delete saved response.
fi: Tallennettua vastausta ei voi poistaa.

en: Unable to delete survey %s
fi: Kyselyä %s ei voitu poistaa

en: Unable to delete survey languagesettings %s
fi: Kyselyn kieliasetuksen %s poisto epäonnistui.

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
fi: Ei voida arvioida binäärioperaattoria - alle 2 tietoa pinossa

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
fi: Ei voida arvioida unaarista operaattoria - ei syötteitä pinossa

en: Unable to import survey.
fi: Kyselyä ei voitu tuoda.

en: Unable to insert record into survey table
fi: Tietueen asettaminen kyselytauluun epäonnistui

en: Unable to send email about your saved survey (Error: %s).
fi: Sähköpostia kyselyn tallentamisesta ei saatu lähetettyä (virhe: %s).

en: Unable to use %s in anonymized survey.
fi: Ei voi käyttää %s anonyymissä kyselyssä.

en: Unbalanced equation - values left on stack
fi: Tasapainoton yhtälö - arvoja jäi pinoon

en: Uncertain
fi: En osaa sanoa

en: Unchanged
fi: Muuttamaton

en: Undefined function
fi: Määrittelemätön funktio

en: Undefined variable
fi: Määrittelemätön muuttuja

en: Uninstall
fi: Poista

en: Uninstall plugin
fi: Poista lisäosa

en: Uninstall themes
fi: Poista teemoja

en: Uninstall this theme
fi: Poista tämän teeman asennus

en: Uninstalled
fi: Asennus poistettu

en: Unit test dynamic ExpressionScript processing
fi: Yksikkötestaa dynaaminen ExpressionScriptin käsittely

en: Unit tests of expressions within strings
fi: Lausekkeiden yksikkötestaus merkkijonoissa

en: Unknown action or no permission.
fi: Tunnistamaton toiminta tai käyttöoikeus puuttuu.

en: Unknown box ID!
fi: Tuntematon laatikon tunniste!

en: Unknown destination build!
fi: Tuntematon kohde koontiversio!

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
fi: Tuntematon virhe tiedostoa luettaessa, ei luotua kyselyä.

en: Unknown error!
fi: Tuntematon virhe!

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Unknown file extension
fi: Tuntematon tiedostopääte

en: Unknown session
fi: Tuntematon istunto

en: Unknown update key!
fi: Tuntematon päivitysavain!

en: Unknown user. You have to select a user.
fi: Tuntematon käyttäjä. Sinun täytyy valita käyttäjä.

en: Unknown view!
fi: Tuntematon näkymä!

en: Unkown
fi: Tuntematon

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Unlimited administration permissions
fi: Rajoittamattomat ylläpitäjän oikeudet

en: Unlock question organizer
fi: Poista kysymysjärjestelijän lukitus

en: Unmapped participant attributes
fi: Taulukoimattomat osallistujamääreet

en: Unmapped survey participant attributes
fi: Kohdistamattomat kyselyn osallistujan määreet

en: Unsupported syntax
fi: Ei tuettu tietomuoto

en: Until:
fi: Saakka:

en: Unzip error!
fi: Pakkauksen purussa tapahtui virhe!

en: Unzipped file is too big.
fi: Purettu tiedosto on liian suuri.

en: Up to date!
fi: Ajan tasalla!

en: Update
fi: Päivitä

en: Update complete!
fi: Päivitys valmis!

en: Update condition
fi: Päivitä ehto

en: Update participant entry
fi: Päivitä osallistujan tiedot

en: Update permission role %s
fi: Päivitä käyttöoikeusroolia %s

en: Update permission roles %s
fi: Päivitä käyttöoikeusrooleja %s

en: Update scenario
fi: Päivitä skenaario

en: Update server busy
fi: Päivityspalvelin on ruuhkautunut

en: Update survey group:
fi: Päivitä kyselyryhmä:

en: Update type
fi: Päivityksen tyyppi

en: Update user group
fi: Päivitä käyttäjäryhmä

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Updates available
fi: Päivityksiä saatavilla

en: Upload
fi: Lähetä

en: Upload a file
fi: Lähetä tiedosto:

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
fi: Lataa tiedosto (tiedoston enimmäiskoko: %d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
fi: Lataa kuva (enimmäiskoko %d Mt):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
fi: Ladattua tiedostoa ei löytnyt. Ole hyvä tarkista oikeudet ja osoite (%s) lataushakemistolle

en: Upload file|Upload files
fi: Lataa tiedosto|Lataa tiedostoja

en: Upload summary
fi: Tuontiyhteenveto

en: Upload template file
fi: Lähetä mallitiedosto

en: Upload theme file
fi: Lataa teematiedosto

en: Upload your files
fi: Lataa tiedostot

en: Uploaded CSV file successfully
fi: CSV-tiedosto ladattu onnistuneesti

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
fi: Ladattavalla nimilappusarja-tiedostolla täytyy olla .lsl pääte.

en: Uploaded resources management
fi: Ladattu resurssien hallinta

en: Uploading
fi: Lataus

en: Uploading LDAP Query
fi: Lähetetään LDAP-kysely

en: Uppercase only
fi: Vain suuraakkoset

en: Uppercase the first character of each word in a string
fi: Tee merkkijonon jokaisen sanan ensimmäisestä merkistä iso

en: Usage of + with numeric value, see manual about usage of sum.
fi: Käytössä + -operaatori numeerisille arvoille, katso ohjeesta summan käytöstä.

en: Usage of processString without a string in your template
fi: processString-funktion käyttö teemassa ilman merkkijonoa

en: Use CAPTCHA for registration:
fi: Käytä kuvavarmennusta rekisteröintiin:

en: Use CAPTCHA for save and load:
fi: Käytä kuvavarmennusta tallennukseen ja lataukseen:

en: Use CAPTCHA for survey access:
fi: Käytä kuvavarmennusta kyselyyn pääsemiseksi:

en: Use ComfortUpdate
fi: Käytä ComfortUpdate:a

en: Use ExpressionScript code:
fi: Käytä ExpressionScript-koodia:

en: Use HTML format for participant emails:
fi: Käytä HTML-muotoilua osallistujien sähköposteihin:

en: Use JavaScript functions to remove text and uncheck checkbox (or use only the ExpressionScript engine).
fi: Käytä javascript-funktiota tekstin poistamiseksi ja valintalaatikon valinnan poistamiseksi (tai käytä vain Lausekehallintaa).

en: Use LDAP authentication
fi: Käytä LDAP-tunnistautumista

en: Use a customized question theme for this question
fi: Käytä muokattua kysymysteemaa tälle kysymykselle

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
fi: Käytä fontawesome-luokan nimeä, tai linkkiä kuvaan.

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
fi: Käytä soveltuvia alasvetovalikoita kalenteriponnahdusikkunan sijaan

en: Use button group or radio list
fi: Käytä painikeryhmää tai radiopainikelistaa

en: Use checkbox layout
fi: Käytä valintalaatikon asettelua

en: Use dropdown presentation
fi: Käytä alasveto esitysmuotoa

en: Use global settings
fi: Käytä yleisiä asetuksia

en: Use internal database authentication
fi: Käytä sisäistä tietokannan tunnistautumista

en: Use mapping service
fi: Käytä taulukointipalvelua

en: Use same default value across languages:
fi: Käytä samaa oltusarvoa kaikille kielille:

en: Use settings below
fi: Käytä alla olevia asetuksia

en: Use slider layout
fi: Käytä liukusäädin tyyliä

en: Use web server authentication
fi: Käytä verkkopalvelintunnistautumista (web server)

en: Used bounce settings:
fi: Käytetyt ponnahdusasetukset:

en: Used/free space for file uploads
fi: Käytetty/vapaa tila tiedostojen lataamiselle

en: User
fi: Käyttäjän lisäämät

en: User '%s' was successfully deleted.
fi: Käyttäjät %s poistettiin onnistuneesti.

en: User ID
fi: Käyttäjä-ID

en: User Theme
fi: Käyttäjän teema

en: User added.
fi: Käyttäjä lisätty.

en: User administration
fi: Käyttäjien hallinta

en: User control
fi: Käyttäjähallinta

en: User could not be added.
fi: Käyttäjää ei voitu lisätä.

en: User data
fi: Käyttäjätiedot

en: User details
fi: Käyttäjän tiedot

en: User group
fi: Käyttäjäryhmä

en: User group ID
fi: Käyttäjäryhmän tunniste

en: User group added.
fi: Käyttäjäryhmä lisätty.

en: User group list
fi: Käyttäjäryhmien lista

en: User group successfully added!
fi: Käyttäjäryhmän lisäys onnistui!

en: User group successfully saved!
fi: Käyttäjäryhmä tallennettin onnistuneesti!

en: User groups
fi: Käyttäjäryhmät

en: User id
fi: Käyttäjän id

en: User is already a member of the group.
fi: Käyttäjä kuuluu jo ryhmään.

en: User management panel
fi: Käyttäjien hallintapaneeli

en: User name
fi: Käyttäjätunnus

en: User name:
fi: Käyttäjänimi:

en: User registration at '%s'
fi: Käyttäjärekisteröinti '%s':ssä.

en: User removed.
fi: Käyttäjä poistettu.

en: User role
fi: Käyttäjän rooli

en: User successfully created
fi: Käyttäjän luonti onnistui

en: User successfully deleted.
fi: Käyttäjä poistettiin onnistuneesti.

en: User successfully updated
fi: Käyttäjän päivitys onnistui

en: User theme
fi: Käyttäjän teema

en: User with whom the participants are to be shared:
fi: Käyttäjä, jonka kanssa osallistujat jaetaan:

en: User?
fi: Käyttäjä?

en: Usergroup updated
fi: Käyttäjäryhmä päivitetty

en: Usergroups
fi: Käyttäjäryhmät

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Username : %s - Email : %s.
fi: Käyttäjätunnus : %s - Sähköposti : %s.

en: Username already exists.
fi: Käyttäjätunnus on jo olemassa.

en: Username not found in LDAP server
fi: Käyttäjänimeä ei löytynyt LDAP-palvelimelta

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Username: %s
fi: Käyttäjänimi: %s

en: Username: %s - Email: %s
fi: Käyttäjätunnus: %s - sähköposti: %s

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users imported successfully.
fi: Käyttäjien tuonti onnistui.

en: Uses left
fi: Käyttökertoja jäljellä

en: Uses left:
fi: Käyttökertoja jäljellä:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
fi: Käyttämällä kaaviomallin valitsinta voit pakottaa graafin tyypin kaikille valituille kysymyksille.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
fi: Tyypin pakkottamisen käyttö saattaa rikkoa tietosi; käytä varovasti tai ei ollenkaan jos mahdollista.

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
fi: yleensä tämä aiheutuu kun kyselyssä on liikaa (ali-)kysymyksiä. Ole hyvä ja yritä poistaa kysymyksiä kyselystäsi.

en: Uyghur
fi: Uiguuri

en: VV export version:
fi: VV-viennin versio:

en: Valencian
fi: valencia

en: Valid from
fi: Voimassa alkaen

en: Valid until
fi: Voimassa asti:

en: Valid until:
fi: Voimassa asti:

en: Valid username but not authorized by group restriction
fi: Hyväksytty käyttäjänimi, mutta se ei ole sallittu ryhmän rajoitusten vuoksi

en: Validate ExpressionScript
fi: Tarkista ExpressionScript

en: Validate expression in email : %s
fi: Validoi sähköpostissa ilmaisu: %s

en: Validate quota
fi: Validoi kiintiö

en: Validation of quota %s
fi: Kiintiön validointi %s

en: Validation:
fi: Vahvistus:

en: Value
fi: Arvo

en: Value range allows missing
fi: Arvoalue sallii puuttumisen

en: Values:
fi: Arvot:

en: Variable not found: %s
fi: Muuttujaa ei löydy: %s

en: Verify username and try again
fi: Varmista käyttäjätunnus ja yritä uudelleen

en: Version
fi: Versio

en: Version:
fi: Versio:

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: View Saved but not submitted Responses
fi: Katso tallennettuja, mutta lähettämättömiä vastauksia

en: View in CPDB
fi: Näytä CPDB:ssä

en: View labels
fi: Näytä nimilaput

en: View policy
fi: Katso ehdot

en: View response
fi: Katso vastaus

en: View response ID %d
fi: Katsel vastausta ID %d

en: View response URL
fi: Näytä vastaus-URL

en: View response as queXML PDF
fi: Näytä vastaus queXML PDF -muodossa

en: View response details
fi: Näytä vastauksen tiedot

en: View response details as queXML PDF
fi: Näytä vastaustiedot queXML PDF -muodossa

en: View statistics
fi: Näytä tilastot

en: View summary of all available fields:
fi: Näytä kaikkien saatavilla olevien kenttien yhteenveto:

en: View the statistics for this survey.
fi: Näytä kyselyn tilastot

en: View this participant in the central participants database
fi: Katso osallistujaa keskitetyssä vastaajien tietokannassa

en: View this record
fi: Tarkastelu tätä tallennetta

en: View users
fi: Näytä käyttäjät

en: View without the filter.
fi: Näytä ilman suodatinta.

en: View/read
fi: Katso/lue

en: Viewing file '%s'
fi: Näytetään tiedostoa '%s'

en: Viewing response (ID %s)
fi: Näytetään vastaus (ID %s)

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Visible inside the Question Selector
fi: Kysymysvalitsijan sisällä näkyvissä

en: Visible:
fi: Näkyvä:

en: Visit our website!
fi: Käy nettisivullamme!

en: Visual minute step interval
fi: Kellonajan tarkkuus minuutteina

en: WYSIWYG editor
fi: WYSIWYG-editori

en: Warn and move on
fi: Varoita ja jatka

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning!
fi: Varoitus!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
fi: Varoitus! ylläpitäjän palautussähköpostiosoitetta ei tallennettu koska se ei ollut validi.

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
fi: Varoitus! Ylläpitäjän salasana ei ollut kelvollinen eikä sitä tallennettu.

en: Warning! Using InnoDB instead of MyISAM will reduce the possible maximum number of questions in your surveys. Please read more about MyISAM vs InnoDB table column limitations in our manual before selecting InnoDB.
fi: Varoitus! InnoDB-moottorin käyttö MyISAM-moottorin sijaan pienentään kyselyn kysymysten enimmäismäärää. Lue lisää MyISAM- ja InnoDB-moottorien taulujen sarakkeiden rajoituksista ohjesivultamme ennenkuin valitset InnoDB:n.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
fi: Varoitus: Ennen HTTPS:n laittamista päälle, %s tarkista, että tämä linkki toimii.%s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
fi: Varoitus: Poistettuja osallistujia ei voi palauttaa.

en: Warning: Only install plugins from sources you trust!
fi: Varoitus: Asenna lisäosia vain luotettavista lähteistä!

en: Warning: Please enforce SSL encrpytion in Global settings/Security after SSL is properly configured for your webserver.
fi: Varoitus: Pakota SSL-salaus kohdassa Yleiset asetukset/Turvallisuus sen jälkeen kun SSL on oikein säädetty www-palvelimessa.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
fi: Varoitus: Lue tämä huolellisesti ennen jatkamista!

en: Warning: Quotes all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections
fi: Varoitus: Lisää lainausmerkit sisältöön joka alkaa yhtäsuuruusmerkillä estääksesi CSV-injektiot

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
fi: Varoitus: Seuraavat tiedostot/hakemistot täytyy päivittää, mutta oikeudet ovat vain-luku.

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
fi: Varoitus: Alkuperäisen teeman ja nykyisen teeman asetusten välillä on eroja!

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
fi: Varoitus: Käytät edelleen oletussalasanaa ('password'). Vaihda salasana ja kirjaudu sisään uudelleen.

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
fi: Varoitus: Alkuperäistä kyselyn teemaa ei ole olemassa!

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
fi: Valitettavasti kysely on vanhentunut eikä ole enää saatavilla.

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
fi: Pahoittelemme, mutta tapahtui järjestelmävirhe ja tieedostoa ei tallennettu. Virheestä on lähetetty viesti kyselyn pääkäyttäjälle.

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
fi: Valitettavasti tämä tieto on vain superylläpitäjien luettavissa.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
fi: Pahoittelumme, mutta et voi osallistua tähän kyselyyn.

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
fi: Päästäksesi kyselyyn sinun tulee hyväksyä tietosuojaehdot.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia käyttöoikeuksia tähän.

en: We are sorry but your session has expired.
fi: Valitettavasti istuntosi on vanhentunut.

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
fi: Emme voi taata optimaalista toimintaa. Olisi suotavaa lopettaa käyttö tai tehdä siitä yhteensopiva LimeSurvey API version %s kanssa.

en: We could not zip your database!
fi: Tietokannan pakkaaminen (zip) ei onnistunut!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
fi: Yhteyden luonti palvelimeen epäonnistui tai palvelin ei vastannut. Yritä hetken kuluttua uudelleen.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
fi: Suosittelemme että ennen kuin poistat tämän kyselyn, teet kyselystä Vienti-tiedoston ylläpidon päänäkymässä.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
fi: Suosittelemme että ennen kuin poistat tämän kyselyn, viet (omalle koneellesi) koko kyselyn päähallintaruudusta.

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
fi: Me luomme kysymysryhmän ja kysymyksen tässä esittelykierroksessa. On tarpeen luoda ne automaattisesti.

en: We will soon add the functionality to create your own tutorials and download them from our store.
fi: Lähiaikoina lisäämme toiminnon jolla voit tehdä omia opastuskierroksia ja ladata ne verkkokaupastamme.

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
fi: Haluamme auttaa sinua nopealla esittelykierroksella tärkeimmistä toiminnoista ja ominaisuuksista.

en: Web page:
fi: WWW-sivu:

en: Web server authentication method is not allowed for this user
fi: Verkkopalvelintunnistautuminen ei ole käytettävissä tällä käyttäjällä

en: Web server info
fi: WWW-palvelimen tiedot

en: Web server name
fi: Www-palvelimen nimi

en: Web server software
fi: Web-palvelinohjelmisto

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome %s!
fi: Tervetuloa %s!

en: Welcome and end text
fi: Tervetuloa ja Kiitos vastauksista -tekstit

en: Welcome message:
fi: Tervetuloviesti:

en: Welcome to %s!
fi: Tervetuloa %s:iin!

en: Welcome to LimeSurvey!
fi: Tervetuloa LimeSurveyhin!

en: Welcome to the Assessment
fi: Tervetuloa Arviointeihin

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
fi: Tervetuloa LimeSurvey ConfortUpdate:en!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
fi: Tervetuloa Limesurvey asennusprosessiin. Tämä prosessi ohjaa läpi asennuksen, asentaa tietokannan ja tekee alkukonfiguraation.

en: Welcome to the theme editor of LimeSurvey. To get an overview of new functionality and possibilities, please visit the %s LimeSurvey manual %s. For further questions and information, feel free to post your questions on the %s LimeSurvey forums %s.
fi: Tervetuloa LimeSurveyn teemaeditoriin. Sivulta %s LimeSurveyn ohjekirja %s löydät yleiskuvauksen uusista toiminnoista ja mahdollisuuksista. Jos sinulla on lisäkysymyksiä, kirjoita ne %s LimeSurveyn keskustelupalstalla %s.

en: Welcome to this sample survey
fi: Tervetuloa esimerkkikyselyyn

en: Welcome:
fi: Tervetuloa:

en: Welsh
fi: wales

en: What good would your survey be without questions?
fi: Mitä iloa olisi kyselystä ilman kysymyksiä?

en: When an imported record matches an existing record ID:
fi: Kun tuotu tallenne täsmää olemassaolevan tallennetunnuksen kanssa:

en: When using slider initial value set this value at survey start.
fi: Liukua käyttäessä aseta tämä alkuarvoksi kyselyn alkaessa.

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
fi: Et voi lisätä tai poistaa kysymyksiä tai -ryhmiä kyselyn ollessa aktiivinen.

en: Width of PDF header logo:
fi: PDF otsikkologon leveys

en: Windows Arabic (Windows-1256)
fi: Windows Arabia (Windows-1256)

en: Windows Baltic (Windows-1257)
fi: Windows Balttia (Windows-1257)

en: Windows Central European (Windows-1250)
fi: Windows Keski-Eurooppa (Windows-1250)

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
fi: Windows-31J - SJIS Windows Japani (cp932)

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
fi: Ei-anonyymeillä vastauksilla (ja kun osallistujataulussa kentän 'Käyttökertoja jäljellä' asetus on 1), jos osallistuja sulkee kyselyn ja avaa sen uudestaan (käyttäen kyselylinkkiä), hänen edelliset vastauksensa ladataan uudestaan.

en: With real vv file : questions code are in second line
fi: Oikeassa VV tiedostossa : kysymysten koodit ovat toisella rivillä

en: Without ambiguous characters
fi: Ilman monitulkintaisia merkkejä

en: Wrap container around boxes
fi: Kehystä laatikot

en: Write error!
fi: Kirjoitusvirhe!

en: Wrong decryption key! Decryption key has changed since this data were last saved, so data can't be decrypted. Please consult our manual at %s.
fi: Väärä purkuavain! Salausavain on muuttunut viimeisen tallennuksen jälkeen, joten tietoa ei saa purettua. Katso tarkemmin ohjesivulta %s.

en: Wrong definition! Please make sure that your JSON arrays contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
fi: Väärä määrittely! Varmista että JSON-taulukko sisältää kentät '%s', '%s', '%s', '%s', ja '%s'

en: X-Scale
fi: X-skaala

en: X-Scale (columns)
fi: X-asteikko (sarakkeet)

en: XML themes
fi: XML-teemat

en: Y-Scale
fi: Y-skaala

en: Y-Scale (lines)
fi: Y-asteikko (rivit)

en: Year
fi: Vuosi

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes - Delete Them!
fi: Kyllä - poista ne!

en: Yes, delete
fi: Kyllä, poista

en: Yes, restore default
fi: Kyllä, palauta oletus

en: Yes/No
fi: Kyllä/ei

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
fi: Olet poistamassa kaikki kyselyn ehtorakenteet

en: You are about to delete this survey
fi: Olet poistamassa kyselyä

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
fi: Olet korvaamassa olemassaolevan nimilappusarjan nykyisillä vastausvaihtoehdoilla.

en: You are already a participant of this survey.
fi: Olet jo tämän kyselyn osallistuja.

en: You are editing an entry of the main menu!
fi: Olet muokkaamassa päävalikon kohtaa!

en: You are editing the main menu!
fi: Olet muokkaamassa päävalikkoa!

en: You are not a participant in this survey.
fi: Et ole osallisena tässä kyselyssä.

en: You are not a participant of this survey.
fi: Et ole tämän kyselyn osallistuja.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
fi: Et voi muokata omia käyttöoikeuksiasi.

en: You are not allowed to print answers.
fi: Et ole oikeutettu tulostamaan vastatauksia.

en: You are not authorized to delete label sets.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia poistaa nimilappusarjoja.

en: You are not authorized to delete questions.
fi: Ei oikeutta poistaa kysymyksiä.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
fi: Olet rekisteröitynyt, mutta sähköpostia lähettäessä tapahtui virhe - ole hyvä ja ota yhteyttä kyselyn ylläpitäjään.

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
fi: Käytät Microsoft Internet Explorer-selainta.

en: You can add any regular expression based validation in here
fi: Voit lisätä tähän minkä tahana säännölliseen lausekkeeseen perustuvan tarkistuksen

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
fi: Voit lisätä ylimääräistä ohjetekstiä kysymykseesi. Jos päätät olla tarjoamatta ylimääräisiä vihjeitä, ei ohjetekstiä vastaajille näytetä.

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
fi: Voit lisätä omat muokatut teemasi kansioon upload/admintheme

en: You can create as many surveys as you like.
fi: Voit luoda niin monta kyselyä kuin haluat.

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
fi: Voit saada ilmaisen koekäyttöylläpitoavaimen %stililtäsi limesurvey.org-sivustolla&s.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
fi: Voit tuoda kaikki vanhat vastaukset, jotka ovat yhteensopivia nykyisen kyselysi kanssa. Yhteensopivuus määritellään vertaamalla sarakkeiden tyyppejä ja nimiä, ID-kenttää ei koskaan huomioida.

en: You can leave these settings blank and change them later
fi: Voit jättää nämä asetukset tyhjiksi ja muuttaa niitä myöhemmin

en: You can leave this blank, and automatically generate access codes using 'Generate access codes'
fi: Voit jättää tämän tyhjäksi ja luoda avaimet automaattisesti "Luo pääsyavaimet"-toiminnolla.

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
fi: Voit ladata aiemmin tallentamasi kyselyn tästä ruudusta.

en: You can not add a group if survey is active.
fi: Et voi lisätä ryhmää, jos kysely on aktiivinen.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
fi: Et voi lisätä tai poistaa ryhmän omistajia.

en: You can not delete this question group because the survey is currently active.
fi: Et voi poistaa tätä kysymysryhmää koska kysely on aktiivinen.

en: You can not import groups because the survey is currently active.
fi: Et voi tuoda ryhmiä käytössä olevaan kyselyyn.

en: You can not import questions because the survey is currently active.
fi: Et voi tuoda kysymyksiä aktiiviseen kyselyyn.

en: You can now %sadd a question%s in this group.
fi: Voit nyt %slisätä kysymyksiä%s tähän ryhmään.

en: You can now close this modal box.
fi: Voit nyt sulkea tämän laatikon.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
fi: Voit nyt jatkaa LimeSurvey asennuksen päivittämistä.

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
fi: Ylläpitäjän käyttöliittymässä näet "leivänmurupolun" yläpalkissa.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
fi: Voit siirtyä suljettuun tilaan alustamalla pääsyavaintaulukon alla olevalla painikkeella.

en: You can upload %s under %s KB each.
fi: Voit ladata %s -tyyppisiä tiedostoja joiden maksimikoko on %s KB.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
fi: Voit käyttää Lausekehallintaa, mutta tämän pitää olla numero ennen sivun näyttämistä tai se asetetaan 0. Jos minimiarvoa ei ole asetettu, tätä arvoa käytetään.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
fi: voit käyttää Lausekehallintaa, mutta tämän pitää olla numero ennen sivun näyttämistä tai se asetetaan 1.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
fi: voit käyttää Lausekehallintaa, mutta tämän pitää olla numero ennen sivun näyttämistä tai se asetetaan 100. Jos maksimiarvoa ei ole asetettu, tätä arvoa käytetään.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
fi: Voit käyttää seuraavia tunnuksia kirjautuaksesi sisään palveluun:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
fi: Voit käyttää operaattoreita hakuehdoissa (esim. >, <, >=, = )

en: You can't add questions while the survey is active.
fi: Et voi lisätä kysymyksiä kyselyn ollessa aktiivinen.

en: You can't change password if demo mode is active.
fi: Et voi vaihtaa salasanaa demotilassa.

en: You can't copy a question if the survey is active.
fi: Et voi kopioida kysymystä, jos kysely on toiminnassa.

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
fi: Et voi poistaa ryhmää koska yksi tai useampi ryhmä periytyy siitä!

en: You can't delete a group if it's not empty!
fi: Et voi poistaa ryhmää joka ei ole tyhjä!

en: You can't delete a question if the survey is active.
fi: Kysymystä ei voi poistaa kun kysely on aktiivinen.

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
fi: Kaavainta '%s' ei voi poistaa, koska yksi tai useampi kaavain periytyy siitä.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
fi: Et voi poistaa tätä kysymysryhmää koska kysely on aktiivinen.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
fi: Teemaa "%s" ei voi tuoda, koska "%s" ei ole asennettu.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
fi: Lisäsit uuden kysymyksen kyselyn ollessa aktiivinen.

en: You can't remove the default language.
fi: Et voi poistaa oletuskieltä.

en: You can't reorder in an active survey
fi: Aktiivisessa kyselyssä ei voi uudelleenjärjestää

en: You can't save changes because the theme directory is not writable.
fi: Et voi tallentaa muutoksia, sillä teemojen hakemisto ei ole kirjoitettavissa.

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
fi: Kaavainta '%s' ei voi poistaa, koska joku kaavain periytyy siitä.

en: You can't update question code for an active survey.
fi: Et voi päivittää kysymyskoodia aktiiviselle kyselylle.

en: You can't use 'Anonymized responses' when participant-based response persistence is enabled.
fi: Et voi käyttää anonyymejä vastauksia kun osallistuja-perusteinen vastausten säilyminen on käytössä.

en: You cannot delete the last answer option.
fi: Et voi poistaa viimeistä vastausvaihtoehtoa.

en: You cannot delete yourself or a protected user.
fi: Et voi poistaa itseäsi tai suojattua käyttäjää.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
fi: Et voi jatkaa ennen kuin kirjoitat jotakin yhteen tai useampaan kysymykseen.

en: You cannot uninstall the default template.
fi: Et voi poistaa oletusteemaa.

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
fi: Et voi ladata teemoja koska sinulla ei ole vaadittua ZIP-kirjastoa asennettuna PHP:ssä.

en: You did not answer to the security question.
fi: Et vastannut turvallisuuskysymykseen.

en: You did not provide a name.
fi: Et antanut nimeä.

en: You did not provide a password.
fi: Et antanut salasanaa.

en: You didn't save your changes!
fi: Et tallentanut muutoksia!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
fi: Poistit ComfortUpdaten käytöstä konfiguraatiotiedostossasi.

en: You do not have permission for this action.
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeutta tähän toimintoon.

en: You do not have permission to access this page.
fi: Sinulla ei ole pääsyoikeutta tälle sivulle.

en: You do not have permission to send emails to all users.
fi: Käyttöoikeutesi eivät riitä sähköpostin lähettämiseen kaikille käyttäjille.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
fi: Sinulla ei ole Freetype-kirjastoa asennettuna. Kaavioiden esitys edellyttää toimivaa Freetype-kirjastoa.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
fi: Sinulla ei ole GD-kirjastoa asennettuna. Kaavioiden esitys edellyttää toimivaa GD-kirjastoa.

en: You do not have the permission to access this page.
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeuksia tälle sivulle.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
fi: Sinulla ei ole vaadittua ZIP-kirjastoa asennettuna PHP:ssä.

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
fi: Kysymysryhmälle ei ole pakko antaa kuvausta, mutta joskus on järkevää antaa hieman lisätietoja osallistujille.

en: You don't have permission to edit a usergroup
fi: Sinulla ei ole oikeutta muokata käyttäjäryhmää

en: You don't have permission to this folder
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeuksia tähän kansioon

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
fi: Käyttöoikeutesi eivät riitä kuvien lataamiseen tähän kyselyyn

en: You don't have the permission to activate participants.
fi: Sinulla ei ole oikeutta aktivoida osallistujia.

en: You don't have the right to restore the settings to default
fi: Käyttöoikeutesi eivät riitä asetusten palauttamiseen oletusarvoihin

en: You don't need an update key.
fi: Et tarvitse päivitysavainta.

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
fi: Sait {TOTAL} pistettä kolmesta mahdollisesta.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
fi: sinut on jo poistettu keskitetystä osallistujalistasta tälle sivustolle

en: You have already been removed from this survey.
fi: Sinut on jo poistettu tästä kyselystä.

en: You have already completed this survey.
fi: Olet jo vastannut tähän kyselyyn.

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
fi: Paikallisessa LimeSurvey asennuksessasi on virhe. Katso:

en: You have been already removed from this survey.
fi: Sinut on jo poistettu tästä kyselystä.

en: You have been removed from the central participants list for this site
fi: Sinut on poistettu keskitetystä vastaajalistasta tälle sivustolle

en: You have been successfully added back to this survey.
fi: Sinut on onnistuneesti lisätty takaisin kyselyyn.

en: You have been successfully removed from this survey.
fi: Olet onnistuneesti poistettu tästä kyselystä.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
fi: Olet ylittänyt sallittujen sisäänkirjausten maksimimäärän. Ole hyvä ja odota %d minuuttia ennen seuraavaa yritystä.

en: You have no access to the role management!
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeuksia roolien hallintaan!

en: You have not selected a question
fi: Et ole valinnut kysymystä

en: You have not selected a survey
fi: Et ole valinnut kyselyä

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
fi: Sinun täytyy yhdistää se yhteen kyselyn osallistujan määreeseen

en: You have to pair this field with an existing attribute.
fi: Sinun täytyy parittaa tämä kenttä olemassaolevan attribuutin kanssa.

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
fi: Kyselylle on annettava ainakin otsikko jotta sen voi tallentaa.

en: You have to select a file.
fi: Sinun täytyy valita tiedosto.

en: You have to select at least one label set.
fi: Vähintään yksi nimilappusarja on valittava.

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
fi: Et voi käyttää kauttaviivaa tai et-merkkiä nimessäsi tai salasanassasi.

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
fi: Voisit katsella lisää asetuksia, mutta nyt vain tallennetaan ja ryhdytään lisäämään kysymyksiä kyselyysi. Paina "Tallenna".

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
fi: Voit rekisteröityä tähän kyselyyn, mutta sinun täytyy odottaa %s ennen kuin voit aloittaa kyselyn.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
fi: Voit rekisteröityä tekemään kyselyn mutta sinun pitää odottaa aloituspäivää {{sStartDate}} ennen testin tekemisen aloittamista.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
fi: Halutessasi voit rekisteröityä tähän kyselyyn.

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
fi: Voit tallentaa tyhjän joukon alikysymyksiä, mutta se ei olisi mielekästä.

en: You must be logged in to access to this page.
fi: Tämä sivu on vain kirjautuneille käyttäjille.

en: You must be registered to complete this survey
fi: Rekisteröidy osallistuaksesi kyselyyn

en: You must enter a valid email. Please try again.
fi: Syötä oikea sähköpostiosoite. Ole hyvä ja yritä uudelleen.

en: You must first create a question group.
fi: Luo ensin kysymysryhmä.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
fi: Sinun täytyy asettaa asianmukaiset kirjoitusoikeudet näille tiedostoille ennen kuin voit jatkaa. Jos et ole varma, mitä tehdä, kysy neuvoa järjestelmäsi ylläpitäjältä.

en: You must supply a name for this saved session.
fi: Tallennettavalla kyselyllä tulee olla nimi

en: You must supply a password for this saved session.
fi: Tallennettavalle kyselylle tulee antaa salasana.

en: You need to add answer options to this question
fi: Sinun täytyy lisätä vastausvaihtoehtoja tälle kysymykselle

en: You need to add question groups
fi: Lisää kysymysryhmiä

en: You need to add questions
fi: Sinun tulee lisätä kysymyksiä

en: You need to add subquestions to this question
fi: Sinun täytyy luoda alikysymyksiä tälle kysymykselle

en: You need to enable large_file_prefix setting in your database configuration in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
fi: Mysql-tietokannan InnoDB-moottorin käyttö LimeSurveyn kanssa vaatii large_file_prefix-asetuksen ottamista käyttöön!

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
fi: Sinun täytyy siirtää %s tiedostoa enemmän tähän kysymykseen. Oletko varma että haluat poistua?

en: You should add some subquestions for your question here.
fi: Tähän pitäisi lisätä joitakin alikysymyksiä.

en: You should export your responses before deactivating.
fi: Vastaukset pitäisi viedä talteen ennen kyselyn passivointia.

en: You should have a great time doing this
fi: Sinulla on varmasti hauskaa tätä tehdessä

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
fi: Sinun pitäisi huomioida taulujen nimet siltä varalta, että sinun pitää päästä tähän tietoon myöhemmin.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
fi: Kysely tulisi aktivoida vasta kun olet aivan varma että sen asetukset ovat valmiit eivätkä tarvitse muuttamista.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
fi: Sinut uudelle nohjataan noin viidssä sekunnissa, Ellei mitään tapadu, klikkaa <a href="%s">tästä</a>.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
fi: Päivitys ei onnistu, koska nykyinen LimeSurveyn versio on liian vanha.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
fi: Sinut uudelleenohjataan tietokantapäivitykseen tai (jos tietokanta on jo ajan tasalla) ylläpidon kirjautumissivulle 5 sekunnin kuluttua. Jos uudelleenohjaus ei tapahtu, paina %stästä%s.

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
fi: Istuntosi on vanhentunut passiivisuudesta johtuen. Ole hyvä ja kirjaudu sisään uudelleen.

en: Your Choices
fi: Valintasi

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
fi: LimeSurvey-asennustasi tarkistetaan, voidaanko päivitys tehdä onnistuneesti.

en: Your Privacy policy text is shown here.
fi: Tietosuojaselosteesi näytetään täällä.

en: Your Ranking
fi: Arviosi

en: Your answer
fi: Vastauksesi

en: Your answer must be %s
fi: Vastauksesi täytyy olla %s

en: Your answer must be at least %s
fi: Vastauksesi täytyy olla vähintään %s

en: Your answer must be at most %s
fi: Vastauksesi voi olla korkeintaan %s

en: Your answer must be between %s and %s
fi: Vastauksesi täytyy olla väliltä %s tai %s

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
fi: Vastauksesi turvakysymykseen ei ollut oikein - ole hyvä ja yritä uudestaan.

en: Your assessment
fi: Arvio vastauksistasi

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
fi: Selaimestasi on vastattu kyselyyn. Sessio aloitetaan uudestaan.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
fi: Selaimesi ikkunan koko on liian pieni käyttääksesi ylläpitotoimintoja oikein. Vaadittu minimikoko on 1280*1024 pikseliä.

en: Your choices
fi: Sinun valintasi

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
fi: Tietosi pitäisi olla tuotu nyt, data.frame on nimetty "data", variable.labels ovat datan attribuutteja ("attributes(data)$variable.labels"), kuten foreign:read.spss.

en: Your data should be imported now.
fi: Tietosi pitäisi olla nyt tuotu.

en: Your database configuration needs to have innodb_file_format and innodb_file_format_max set to use the Barracuda format in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
fi: Tietokannassa on oltava innodb_file_format ja innodb_file_format_max käytössä, jotta LimeSurvey voi käyttää Barracuda-formaattia InnoDB-tietokantamoottorissa!

en: Your database is too big to be saved!
fi: Tietokantasi on liian iso tallennettavaksi!

en: Your database server password.
fi: Tietokannan salasana.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
fi: Tietokantapalvelimesi käyttäjänimi. Yleensä "root" toimii.

en: Your database type is not MySQL!
fi: Tietokantasi ei ole MySQL!

en: Your email address:
fi: Sähköpostiosoitteesi:

en: Your file could not be copied
fi: Tiedostoasi ei voitu kopioida

en: Your file could not be moved
fi: Tiedostoasi ei voi siirtää

en: Your have to answer the security question - please try again.
fi: Turvakysymykseen vastaaminen on pakollista - yritä uudelleen.

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
fi: Avaimesi on päivitetty ja validoitu! Voit nyt käyttää ComfortUpdatea.

en: Your key is unknown by the update server.
fi: Päivityspalvelin ei tunne avaintasi.

en: Your login credentials have been reset
fi: Kirjautumistietosi on palautettu alkuasetuksiin

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
fi: Uutta salasanaasi ei tallennettu koska se vastaa vanhaa salasanaasi.

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
fi: Uuttaa salasanaasi ei tallennettu koska vanha salasana oli väärä.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
fi: Uutta salasanaasi ei voitu tallentaa koska salasanat eivät täsmänneet.

en: Your new survey was created.
fi: Uusi kyselysi luotiin.

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
fi: Uusi kyselysi luotiin. Loimme myös ensimmäisen kysymysryhmän ja esimerkkikysymyksen sinulle.

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
fi: Osallistujat näkevät tämän selaimen otsikkopalkissa ja tervetuloruudussa.

en: Your password:
fi: Salasanasi:

en: Your passwords do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Your personal settings were successfully saved.
fi: Henkilökohtaiset asetuksesi tallennettiin onnistuneesti.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
fi: Valitsemaasi kieltä käytetään koko asennuksen ajan.

en: Your ranking
fi: Sinun arviosi

en: Your response table will be renamed to:
fi: Vastaustaulukkosi saa uudeksi nimeksi:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
fi: Vastaukset lähettiin kyselyn ylläpitäjälle. Vastaukset tallentaan tietokantaan.

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
fi: Vastauksiasi ei tallennettu. Ota yhteys kyselyn ylläpitäjään.

en: Your responses were successfully saved.
fi: Vastauksesi tallennettiin onnistuneesti.

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
fi: Istuntosi ComfortUpdate-palvelin kanssa ei ole kelvollinen tai se on vanhentunut. Ole hyvä ja käynnistä prosessi uudelleen.

en: Your survey can export associated participant data with each response. Select any additional fields you would like to export.
fi: Kyselysi voi viedä vastaukseen liitetyt tunnisteitiedot.Valitse muut kentät, jotka haluat viedä.

en: Your survey responses have been recorded.
fi: Vastauksesi on tallennettu.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
fi: Kyselyn vastaukset on tallennettu onnistuneesti. Saat vahvistus sähköpostin.

en: Your survey was successfully saved.
fi: Kyselysi tallennettiin onnistuneesti.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
fi: Vastauksesi tallennetaan antamallasi nimellä ja salasanalla. Voit taydentää vastauksiasi myöhemmin kirjautumalla sisään samoilla tunnuksilla.

en: Your system configuration:
fi: Järjestelmäsi asetukset:

en: Your time to answer this question has expired
fi: Aikaraja kysymykseen vastaamiseksi on umpeutunut

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
fi: Vastausaikasi on lähes umpeutunut. Sinulla on {TIME} jäljellä.

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
fi: Päivitysavaimesi on ylittänyt päivitysten maksimimäärän!

en: Your update key has expired!
fi: Päivitysavaimesi on vanhentunut!

en: Your update key is invalid and was removed.
fi: Päivityskoodisi ei ollut voimassa ja on poistettu

en: Your update key:
fi: Sinun päivitysavaimesi:

en: Your user data for accessing %s
fi: Sinun käyttäjätietosi avaaksesi %s

en: Your username:
fi: Käyttäjätunnuksesi:

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
fi: Versiotasi ei voida päivittää ComfortUpdatella. Päivitä manuaalisesti.

en: Your version is up to date!
fi: Versiosi on ajan tasalla!

en: Zebra-striped questions
fi: Vuorotteleva kysymysten pohjaväri

en: Zip error!
fi: Zip virhe!

en: Zip file not found!
fi: Zip-tiedostoa ei löydy!

en: Zoom level
fi: Zoom taso

en: Zulu
fi: zulu

en: and
fi: ja

en: at question
fi: kysymyksessä

en: checked
fi: valittuna

en: completed
fi: valmis

en: d-m-yyyy
fi: p-k-vvvv

en: d.m.yyyy
fi: p.k.vvvv

en: d/m/yyyy
fi: p/k/vvvv

en: dd-mm-yyyy
fi: pp-kk-vvvv

en: dd.mm.yyyy
fi: pp.mm.vvvv

en: dd/mm/yyyy
fi: pp/kk/vvvv

en: default
fi: oletus

en: deleted
fi: poistettu

en: detail
fi: yksityiskohta

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
fi: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")         R komentoikkunassa, korvaa filename oikealla tiedostonimellä

en: directory
fi: hakemisto

en: equals
fi: yhtä suuri kuin

en: extends_
fi: laajennus_

en: gross
fi: raaka

en: having a valid email address
fi: sisältää hyväksyttävän sähköpostiosoitteen

en: having an access code
fi: on pääsyavain

en: having at least one use left
fi: ainakin yksi käyttökerta jäljellä

en: hh:mm
fi: tt:mm

en: hours
fi: tuntia

en: if:
fi: jos:

en: inherited
fi: peritty

en: inherited value:
fi: peritty arvo:

en: is
fi: on

en: is NOT
fi: EI ole

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: is greater than or equal to
fi: on suurempi tai yhtä suuri kuin

en: is less than
fi: on vähemmän kuin

en: is less than or equal to
fi: on vähemmän tai yhtä suuri kuin

en: is lesser than
fi: on vähemmän kuin

en: is like
fi: on kuin

en: is matched (regexp)
fi: vastaa (rexgexp)

en: is not like
fi: ei ole kuin

en: language of participant
fi: osallistuja kieli

en: minitab method
fi: minitab metodia

en: mins
fi: minuuttia

en: mm-dd-yyyy
fi: kk-pp-vvvv

en: mm.dd.yyyy
fi: kk.pp.vvvv

en: mm/dd/yyyy
fi: kk/pp/vvvv

en: not checked
fi: ei valittuna

en: not having already completed the survey
fi: ei ole jo suorittanut kyselyä loppuu

en: not having been sent an invitation already
fi: kutsua ei ole vielä lähetetty

en: only apply to certain question types
fi: sovella vain tiettyihin kysymystyyppeihin

en: or
fi: tai

en: page
fi: sivu

en: queXML PDF export
fi: queXML PDF-vienti

en: queXML format (*.xml)
fi: queXML muoto (*.xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
fi: queXML on lyhyt XML-kuvaus kyselystä.

en: quota language settings
fi: kiintiökieliasetus

en: quota members
fi: kiintiön jäsenet

en: responses
fi: vastaukset

en: running
fi: käynnissä

en: seconds
fi: sekuntia

en: selected
fi: valitut

en: stable
fi: vakaa

en: table
fi: taulukko

en: timings
fi: ajoitukset

en: to:
fi: vastaanottaja:

en: unknown
fi: tuntematon

en: unstable
fi: epävakaa

en: valid
fi: kelvollinen

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
fi: lisätietoja sivulla http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php

en: you cannot delete yourself.
fi: et voi poistaa itseäsi.

en: yyyy-mm-dd
fi: vvvv-kk-pp

en: yyyy.mm.dd
fi: vvvv.kk.pp

en: yyyy/mm/dd
fi: vvvv/kk/pp

en: {n} access code has been created.|{n} access codes have been created.
fi: {n} pääsyavain luotiin.|{n} pääsyavainta luotiin.

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
fi: {n} kysymys sisältää virheitä, jotka pitää korjata..|{n} kysymystä sisältää virheitä, jotka pitää korjata.

en: {n} question contains warnings that need to be verified.|{n} questions contain warnings that need to be verified.
fi: {n} kysymyksessä on varoituksia jotka pitää varmistaa.|{n} kysymyksessä on varoituksia jotka pitää varmistaa.
